Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Projektor Optoma HD27 Wyłącza się po około minucie

Patrwoj 20 Mar 2019 09:24 1434 4
Optex
 • #1
  Patrwoj
  Level 8  
  Witam

  Mam problem z projektorem DLP- Optoma HD27
  Projektor włącza się normalnie, po około minucie obroty koła kolorów oraz wentylatora gwałtownie się zmieniają dokładnie w ten sam sposób i w tym samym momencie po czym urządzenie wyłącza się z błędem lampy.

  Pierwsza myśl- koło kolorów lub PMD1000... Wyjąłem koło kolorów na zewnątrz, poza projektor nie odłączając oczywiście od płyty głównej i urządzenie działało bez zarzutu przez ponad pół godziny. Podgrzałem lekko koło kolorów i projektor wyłączył się uprzednio zmieniając kilka razy obroty wentylatora i koła.
  Niestety wymiana koła nic nie dała...

  Czy temperatura koła kolorów ma jakikolwiek wpływ na sterowanie silników (tj. wentylatora i koła) przez PMD? ,
  W elektronice koła kolorów znajduje się tylko czujnik podczerwieni i kilka rezystorów/kondensatorów, brak termistora czy jakiejkolwiek elektroniki odpowiedzialnej za wykrywanie temperatury.
 • Optex
 • #2
  Artur Golachowski
  Level 12  
  Koło kolorów napędzane jest silnikiem którego prędkość i faza ruchu jest ściśle kontrolowana. Dokładnie jak silnik w głowicy video VCR . Jeśli temperatura wpływa na ten silnik , to jest on pewnie uszkodzony. Myślę że nie ma tam czujnika temperatury ale są inne np. halotrony. Zatrzymanie siłowe koła kolorów w wielu projektorach daje efekt wyłączenia całego urządzenia.
 • Optex
 • #3
  Patrwoj
  Level 8  
  Dziwne, ale prawdziwe- powodem była nieoryginalna lampa, pomogła wymiana na oryginał.
  W projektorze zamontowana była lampa-zamiennik, która bardzo mocno się grzała i nie do końca pasowała w wypusty montażowe (wg. klienta lampa była dedykowana do tego modelu, była identyczna, poza jakością wykonania i właśnie delikatnym przesunięciem otworów montażowych)
  Oryginalna lampa nie nagrzewa się tak mocno jak ten właśnie zamiennik, a ten grzeje się niemiłosiernie w porównaniu do oryginału
 • #4
  sowa_46
  Level 25  
  Lampy "domowej roboty" mają niewłaściwie zogniskowany palnik, dlatego cała energia nie jest właściwie wykorzystana.
 • #5
  Patrwoj
  Level 8  
  Temat rozwiązany. Do zamknięcia[/u]