smaboman wrote: Z tego zdaję sobie sprawę, bardziej interesuje mnie to w jaki sposób operator X może się dowiedzieć np. o światłowodzie położonym w danej lokalizacji i o zainteresowaniu jego usługami w danym obszarze.
Tylko musisz zmienić myślenie o działaniu takich sieci dzisiaj w zestawieniu do tego co było jeszcze 10 lat do tyłu. Na zasadzie analogii do LLU od Neti gdzie linia została przepinana do DSLAMu netii i proces był załatwiony, podobnie też się dało zrobić w bolkach gdzie dostarczało się usługę po ethernecie. Wynikało to z tego iż w przypadku telekomów każdy abonent miał swoją parę miedzianą która leciała bezpośrednio od DSLAM do twojego modemu tak więc przepięcie pojedynczego klienta to była formalność. To samo z ethernetem przepiąć kabelek z patchpanelu do innego switcha innego dostawcy i z głowy.
Niestety dzisiaj nie da się od tak wziąć i przepiąć abonenta do innego dostawcy. Piszesz o światłowodzie więc może na takim przykładzie. Urządzenie które nadaje sygnał optyczny (od strony operatora) to OLT gdzie jeden port ma przepływność 2,5Gb/s do klienta oraz 1,25Gb/s od klienta (W przypadku GPON). Na tym jednym porcie podpina się włókno światłowodowe które za pomocą spliterów optycznych (właśnie w tych puszkach na słupach) terminuje się teoretycznie maksymalnie 128 klientów, sam orange deklaruje iż podpinają ich 64. Tak więc twój kabel i twoje włókno tak na prawdę kończy się w spliterze który masz przed domem. W przypadku takich usług nie da się od tak przepiąć abonenta do innego operatora bo przepinasz tak na prawdę wszystkich na tym włóknie. W sieciach kablowych na jednym kablu koncentrycznym klientów może być jeszcze więcej .
To o czym piszesz działa, na zasadzie że np Netia może sobie dosłać przez ich włókno sygnał z lokalizacji A do lokalizacji B, aczkolwiek to się wykorzystuje to podłączenia swojego sprzętu do rdzenia sieci a kolejnym krokiem tak czy inaczej jest budowa własnej sieci dostępowej. Takiego włókna nikt Ci do domu / mieszkania nie podłączy, jeżeli masz firmę którą stać na olbrzymie koszty instalacji oraz abonament miesięczny rzędu powiedzmy 1500zł/mc to wtedy może da się załatwić.
smaboman wrote: A dlaczego ma płacić więcej? Jeśli na takim poziomie kształtują się ceny za daną usługę, to użytkownik domowy wybierze tę usługę, która odpowiada mu pod względem jakości i ceny.
Nie musisz płacić więcej, firma nie musi Cię podłączyć. Dlatego dla klientów indywidualnych jest osobna infolinia i jeżeli nie mają wszystkiego na gotowo dostajesz odmowę. To jest prosty rachunek ekonomiczny operator chce zarabiać. Napisze więcej zapytaj sąsiadów ilu jest chętnych na przejście do innego operatora - zainteresowanie będzie małe, jak powiesz że koszt instalacji to np 99zł to jeszcze połowa z tego się wykruszy, z chwilą podpisania jakiś deklaracji osób chętnych zostanie garstka.
Ostatnio czytałem artykuł podsumowujący działanie tych 3 województw co budowały swoją sieć światłowodową, zainteresowanie korzystaniem z usługi znikome na tyle że ISP którzy z tego korzystają nie są w stanie nawet pokryć kosztów dzierżawy okablowania.
Nie ma co się więcej rozwodzić nad tematem bo nic nie wskórasz, ciesz się że masz opcję podłączenia się do infrastruktury która już istnieje. Są ludzie w znacznie gorszej sytuacji.