Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Zgłoszenie instalacji PV na mikroinverterwch Envertech (tauron)

Slawek981 21 Mar 2019 12:17 10437 11
    Slawek981
    Level 6  
    Witam koleżanki i kolegów.
    Mam prośbę o pomoc przy zaprojektowaniu instalacji fotowoltaicznej którą mam zamiar zgłosić do podłączenia w sieci Tauron. Chcę najpierw sam to rozpracować zanim zgłoszę się do elektryka.
    Założenia:
    Układ oparty jest na 4 ogniwach 315 W, 2 mikro-inwerterach po 560 W, za nimi bezpiecznik 16 A, przed licznikiem wyłącznik nad-prądowy 10A 230V.

Czy taki schemat instalacji jest poprawny ?? Czy zabezpieczenia po stronie AC są poprawne ??
    Slawek981
    Level 6  
    Dostałem potwierdzenie od Tauron Dystrybucja, że te inwertery spełniają wymagania podłączenia do sieci nn.
    Slawek981
    Level 6  
    Widzę że parę osób obserwuje (może komuś się przyda) to wstawiam poprawiony po kolejnych bojach schemat. ;)

Zgłoszenie instalacji PV na mikroinverterwch Envertech (tauron)
    mechagodzillakontra
    Level 8  
    A gdzie przeciwprzepieciówki na tym schemacie? Włączasz się z zewnetrznej sieci AC do instalacji domowej.
    kozi966
    Moderator of Electricians group
    mechagodzillakontra wrote:
    A gdzie przeciwprzepieciówki na tym schemacie?

Zapewne w instalacji domowej.

Ogólnie schemat nie jest do końca poprawny. Brakuje rozrysowanych zabezpieczeń (w tym, zalicznikowych i przedlicznikowych). Miejsce wpięcia też jest wątpliwe, przecież na kablu nikt nie będzie robił wcinki, aby podłączyć instalacje FV. Opisanie linii zasilających też nie daje do myślenia, co to za przewody/kable są. Dwa zabezpieczenia na jednej linii nie są potrzebne.

I tak dalej.
    mechagodzillakontra
    Level 8  
    kozi966 wrote:
    A gdzie przeciwprzepieciówki na tym schemacie?

Zapewne w instalacji domowej.

Ogólnie schemat nie jest do końca poprawny. Brakuje rozrysowanych zabezpieczeń (w tym, zalicznikowych i przedlicznikowych). Miejsce wpięcia też jest wątpliwe, przecież na kablu nikt nie będzie robił wcinki, aby podłączyć instalacje FV. Opisanie linii zasilających też nie daje do myślenia, co to za przewody/kable są. Dwa zabezpieczenia na jednej linii nie są potrzebne.

I tak dalej.

Zabezpieczenie w instalacji domowej nie ma nic do rzeczy. Tamto zabezpieczenie chroni siec domową. AC z PV ma byc zabezpieczone przepieciowką przed polączeniem z domowa rozdzielnicą.
    kozi966
    Zabezpieczenie w instalacji domowej nie ma nic do rzeczy.

A czy ja o tym pisałem?
    AC z PV ma byc zabezpieczone przepieciowką przed polączeniem z domowa rozdzielnicą.

Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe (a nie "przepieciowką") powinnio być wykonane możliwie najbliżej przekształtników. Niemniej jednak sam schemat nie obrazuje większości aparatów.
    Slawek981
    Level 6  
    Pokazałem schemat elektrykowi w pracy i teraz wygląda tak:

Mam dwa pytania:
    1. We wniosku o przyłączenie mikroinstalacji w pozycji 3 pytają o typ falownika co tam wpisać ??
    2. W kolejnym polu Moc znamionowa po stronie AC rozumiem że należy wpisać tylko moc jednego, a następnie w ilości sztuk 2 ??
  • Helpful post
    kozi966
    Slawek981 wrote:
    We wniosku o przyłączenie mikroinstalacji w pozycji 3 pytają o typ falownika co tam wpisać ??

Mikroinverter Evertech EVT 560
    Slawek981 wrote:
    W kolejnym polu Moc znamionowa po stronie AC rozumiem że należy wpisać tylko moc jednego, a następnie w ilości sztuk 2 ??

Tak
    Slawek981
    Level 6  
    Dzisiaj minęło 2 tygodnie. Zero kontaktu od Turonu.
    Włączyłem dzisiaj instalacje testowo, cały dzień chmury. Oto wykres mocy jaki uzyskałem:

Czy taka moc w pochmurny dzień jest ok ??
  • Helpful post
    theo33
    Level 27  
    Dla porównania Krk.
    Ale lepszym wskaźnikiem jest wydajność kWh/kWp i na pvmonitor można porównać z najbliższą instalcją
    2 tygodnie czekania to teraz za mało, przynajmniej jeszcze dwa, można też telefonować i się upominać
    Slawek981
    Level 6  
    Tauron potwierdził zgłoszenie mikroinstalacji. Napisali że ktoś skontaktuje się w sprawie licznika. Także chyba sukces ))))))