Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] dell xps13-l321x - Zwarcie, uszkodzone elementy.

20 Mar 2019 21:57 273 10
  • Poziom 14  
    Witam, z góry przepraszam za ogrzewanie kotleta, ale mam problem z takim dellem jak w tytule, laptop dostałem (był jakiś problem z włączaniem) po włączeniu przeze mnie włączył się, więc włączyłem go z wcisnietym FN aby zrobić test, wszystko przeszło okej aż do memory i wtedy pojawiły się krzaki na ekranie, laptop się wyłączył, już się nie dało go włączyć, po rozebraniu i próbie włączenia mostek północny aż parzyl, teraz po podłączeniu zasilacza zasilacz gaśnie oraz nie wiem czy jakiegoś bezpiecznika w baterii nie uszkodziło bo nie ma napiec na wyjściu, ale to z tym akurat nie problem, co może być z tą płytą glowna?

Pozdrawiam Michał

Dodam że żadnych spalonych elementów nie widać.

Wydzieliłem jako nowy temat. Nie podpinaj się pod cudze wątki. RADU23
  • Poziom 33  
    Skoro zasilacz gaśnie to masz mostek parzy to masz zwarcie na płycie , mostek będzie na pewno do wymiany ale zanim to zrobisz to musisz znaleźć źródło tego zwarcia chyba ,że samo zdjęcie mostka to zwarcie usunie więc wszystko będzie jasne.
  • Poziom 14  
    Spróbuję dzisiaj zrobić próbę zwarciową i postaram się wyeliminować zwarcia, a czy jest szansa że mostek wstanie? Bo przed tym testem wydawało się być wszystko okej, mostek miał normalna temperaturę, cały test oprócz tego memory przeszedł, a i czy przez mostek może ta pamięć wywalac? Pamięc nie jest prosto przez CPU?

Mostek kosztuje około 150pln jest to bd82qs67 slj4k

I jeszcze jedno co to jest hybryda? Bo poprzednik mówił że była wymieniana ale problem powrócił

Dodano po 6 [godziny] 24 [minuty]:

Przy próbie zwarciowej grzal się pq22, jest to FDMC8884 co to może oznaczać? Że on jest padnięty czy coś innego?
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    Model DELL XPS L321X
    - płyta DA0D13MBCD1 rev. ? (np.D/ D1/ ?) to platforma Quanta D13 UMA
    - jest na chipset QS67
    * jej modyfikacja DAD13BMBCC1 Rev:C
    - * na białym stickerze masz : CN-0XD23P 0XD23P XD23P czyli
    - i5-2467M SandyBridge ULV / i chipset HM77
    * inne napisy to inny cpu i chipset
    dell xps13-l321x - Zwarcie, uszkodzone elementy.

charger BQ24765
    dc-dc cpu ISL95837
    SM np. Link

p.s
    uszkodzone elementy to ukł. wej i ... chargera.
    Masz SM w zał. , mierz i mysl.
    - ukł. wej i sygnał ze "szpilki" PS_ID
    - PQ22 i zasilanie RAM
  • Poziom 14  
    Witam, do tej pory co udało mi się ustalić,
    Po wylutowaniu pq22 zasilacz już nie gaśnie
    Na padach pq22 na płycie w miejscu źródła jest masa, po stronie drenu 19v,
    Pq21 wygląda też na zwarty ale przy próbie zwarciowej nic nie wygląda aby się grzało, jutro spróbuję go wylutowac (albo PL3 zeby rozpiąć gałąź i zobaczyć z której strony gałęzi jest zwarcie) i zobaczę czy zwarcie ustanie, jak nie to podejrzewam że pc125 albo 126, pc69 fizycznie nie ma,

To napięcie VCCSA_CORE idzie do procesora? dobrze rozumiem? obawiam się żeby tam nic nie było zwarte

Czym to mogło być spowodowane? Uszkodzenie chipsetu? Że starości? Któraś kość ram? Chciałbym żeby to nie był chipset :D

Dodano po 2 [minuty]:

Dodam że płyta główna z tą co podesłałeś (zdjęcie) jest ta sama, stickera nie mam, na chipsecie pisze slj4k

Dodano po 35 [sekundy]:

Schematy już miałem, bez tego bym aż tak daleko nie zaszedł :D

Dodano po 18 [godziny] 24 [minuty]:

Update,
    Wiem że problem jest na gałęzi VCCSA_CORE,
    PC 125 i PC 126 sprawdzone, rozłączylem PL3 zeby zobaczyc z której strony tej linii jest to uszkodzone, okazało się że ze strony tych PC125 i PC126, ale po wylutowaniu ich nadal zwarcie, próba zwarciowa nic nie ukazuje, mam za słaby zasilacz.

Teraz pytanie, co to jest ten układ IC,SNB_2CBGA,1P0 ? Nie mogę go zlokalizować fizycznie

Dodano po 53 [minuty]:

Po Podmianie mosfetu pq22 gotuje sie chipset.. już nie mam pomysłów co dalej, gotuje się przy włączeniu laptopa, zasilacz nie gaśnie

Dodano po 3 [godziny] 2 [minuty]:

A co do baterii, nie ma żadnych napięć na pinach, ma ktoś schemat do niej? Lub wie co mogło paść? Napięcia na celach są.
    Znalazłem ten bezpiecznik jest to 10ah2, tylko szkoda że go nigdzie nie można kupić..
  • Poziom 14  
    Znalazłem z innej baterii 12ah2 z baterii 3 celowej, bateria działa, czy może się coś stać?
  • Poziom 14  
    Czy po prostu ten bezpiecznik będzie miał więcej o 2a prądu? myślę że tyle to nie zrobi wielkiej różnicy dla baterii
  • Poziom 33  
    Mostek jest ubity , co ty kombinujesz coś z bateriami i bezpiecznikami?
  • Poziom 14  
    Kupiłem inna płytę jak narazie I nie wiem czy ją podpisać czy nie,

A co do tej płyty to zamówię na Ali mostek wlutuje i zobaczę czy coś pomoże :)
  • Poziom 33  
    Jest na alledrogo mostek dostępny jak coś, a co do nowej rzeczy to posprawdzaj inne rzeczy z lapka czy są sprawne , czy nie ma zwarcia w gnieździe zasilania, taśma matrycy itp.
  • Poziom 14  
    Nowa płyta działa :) co do baterii będę ja i tak musiał chyba zmienić, a tamta płytę spróbuję zreanimowac, narazie dzięki wszystkim za zainteresowanie i pozdrawiam i temat zamykam