Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elextrolux EOB33100X - buczenie i resetowanie się zegara w piekarniku

22 Mar 2019 15:10 666 9
  • Poziom 3  
    W piekarniku Elextrolux EOB33100x raz na jak iś czas buczy zegar i resetuje się. Wystarczy wtedy ustawić godzinę i znowu jest spokój. Niestety po jakimś czasie (czasem pare godzin, a czasem parę minut) zegar znowu zaczyna buczeć (wszystkie inne funkcje działają bez zarzutu). Rozumiem, że jest to problem z napięciem? Co mogę zrobić i czego to jest kwestia? Zamieszczam filmik prezentujący problem:
    Video Film:
    Tak jak pisałem, po nastawieniu zegara przez parę minut jest dobrze, a następnie znowu się psuje i zegar resetuje się oraz buczy. Prosze o wszelkie rady, jak jest to nie do naprawienia, to jak całkowicie odłaczyć sam panel z zegarem?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 39  
    Jeśli piekarnik jest już po gwarancji to warto sprawdzić na początek przyłącza przewodów wewnątrz urządzenia. Dźwięk przypomina palenie się luźnego przewodu elektrycznego.
  • Poziom 3  
    Wygląda to tak:

Jak odłączyć teraz kompletnie ten zegar, by cała reszta działała?
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 2  
    Witam,
    udało się coś z tym problemem zrobić, albo choć znaleźć przyczynę?
    Mam dokładnie ten sam efekt w innym modelu (EOB 53102 X) - codziennie o godzinie 20:08... środkowy przycisk wyłącza buczenie, ale przez najbliższe kilka minut nie ma co próbować ustawić zegara bo i tak od razu reset i buczenie.
  • Poziom 10  
    Mi to przypomina buczenie przekaźnika, tak jak by dostał napięcie zmienne zamiast napięcia stałego (na zdjęciu biała kostka firmy SHARACK).
    Na tym filmie można usłyszeć efekty podania AC na przekaźnik.
    https://youtu.be/qs3bJg4n-yM?t=37
  • Poziom 2  
    Czy buczał przekaźnik czy nie, to nie wiem, to tylko efekt awarii a nie przyczyna.
    W każdym razie udało mi się naprawić mój piekarnik.
    Na płytce z wyświetlaczem jest wbudowany zasilacz beztransformatorowy (czy jak to się dokładnie zwie), jego kondensator AC stracił pojemność, co spowodowało spadek wydajności prądowej tego zasilacza. W momencie gdy dużo segmentów LED wyświetlacza działało naraz (godzina 20:08 eh) zapotrzebowanie na prąd było większe niż obniżona wydajność zasilacza więc spadało napięcie. Gdy spadło poniżej jakichś 4V następował reset mikrokontrolera, czyli też zegarka, a dalej w efekcie buczenie.
    Wymiana kondensatora (ten szary wielki kloc na obrazku z posta wyżej) rozwiązała wszystkie problemy :)
  • Poziom 2  
    Witam. Mógłbyś podać pojemność i napięcie tego kondensatora żebym mógł go od razu zamówić? W piekarniku rodziców dzieje się dokładnie to samo a cena nowego modułu jest absurdalna.
  • Moderator
    Tiegor napisał:
    Mógłbyś podać pojemność i napięcie tego kondensatora żebym mógł go od razu zamówić?
    Proszę :arrow: 680nF/275V lub jak wolisz .68µF/275V :D
  • Poziom 2  
    Dzięki wielkie. Pozdrawiam.
  • Poziom 2  
    Uważaj też na jego rozmiar - żeby się nie okazało że się nie zmieści potem :P Ja w ostatniej chwili zwróciłem uwagę na wymiary :P

Ten kupiłem:

https://www.tme.eu/pl/details/r46kn368050m2k/kondensatory-polipropylenowe-x2-y2/kemet/

W międzyczasie zanim przyjdzie kondensator, to taki hint jeszcze - przytrzymując przez kilka sekund przyciski + i - jednocześnie wyłącza się zegarek - ja to odkryłem dopiero po naprawie, a mogło oszczędzić codziennego wkurzania :P