Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AOR AR8000 - jak usłyszeć więcej?

23 Mar 2019 19:13 492 6
 • Poziom 4  
  Mam skaner AOR AR8000. Mam do niego trzy anteny - dwie zwykłe "gumowe" i jedną teleskopową Diamond RH799.
  Pytanie mam dotyczące odbioru - odbieram na tym radio PKP itp. Zastanawia mnie jedno: jak skanować, by odebrać coś więcej np. krótkofalowców?

  Słyszałem też, że można usłyszeć fonię z telewizora lecz wszystkie częstotliwości, które wpisywałem, nie działały.
  Jak skanuję np. 144 MHz -175 MHz i ustawiam krok 12,5 kHz, to skaner odbiera dużo stacji, lecz słyszę szumy i nie ma możliwości usłyszeć rozmowy. Czy można prosić o poradę, by coś usłyszeć? Dodam, że mieszkam na 6. piętrze.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Antena za okno a jeszcze lepiej na dach i zaczniesz słyszeć więcej i lepiej.
  M
 • Poziom 4  
  SP5IT napisał:
  Antena za okno a jeszcze lepiej na dach i zaczniesz słyszeć więcej i lepiej.
  M

  Czyli wystarczy, że do anteny teleskopowej przyczepię "kabel" wystawię za okno i będę słyszał lepiej??
 • Poziom 4  
  SP5IT napisał:
  Nie, bo będzie brakowało przeciwwagi.
  M

  Hmm, jestem w tym temacie zielony. Zatem pozostaje mi kombinowanie i wgłębianie się w temat.
 • Poziom 28  
  po prostu kup antenę zewnętrzną - nie ma się co zagłębiać. Do skanerów są dedykowane anteny np typu DISCONE ale powiem ci, że całkiem fajnie działają na choćby Lafayete 1500.
  W AOR masz też ciekawe pasmo KF - i tu polecam antenę MINI WHIP. Działa REWELAYJNIE w stosunku do swoich rozmiarów.
  Przykład w moim wykonainu: https://www.youtube.com/watch?v=T-s32JgsCK8
 • Pomocny post
  Poziom 23  
  Mam ten odbiornik od wielu lat. Wymieniłem filtr AM-SSB na 2kHz, bo 3kHz był dla mnie zbyt szeroki. Co do anten... Wszystko zależy od tego, jak dobrze radzisz sobie z majsterkowaniem. Jeśli nie ma problemu, to zrób sobie antenę magnetyczną. Na przykład ze starej, aluminiowej rafy z koła od roweru. Miałem coś takiego i do około 7MHz fajnie pracowała ze zmiennym kondensatorem 380pF i dodatkowym 300pF załączanym wyłącznikiem. Była to antena, którą zabierałem na służbowe wyjazdy. Nie mogłem tam wieszać drutów na drzewach, ale kółko spisywało się na medal. Polecam swó kanał na YouTube- pieciagoras. Pokazuję tam pracę m.in tej anteny, ale są też inne magnetyki. Zacząłem od takiej, zrobionej z 3m płaskownika aluminiowego o szerokości około 2cm. Kondensator taki sam, tj. 380pF. Sprzężenie transformatorem gamma. To nic trudnego. Dla koła o obwodzie 3m będzie to odcinek drutu jakieś 35cm. Poszukasz w necie i zobaczysz mniej więcej jak to wygląda. Natomiast jeśli produkcja tak prostej anteny Cię przeraża, to... kup przejście z BNC na cinc, rzuć na drzewo ze 20m drutu. Może być nawet 15m. Przejście zapmij na złącze antenowe a koniec drutu wepchnij w otwór na cinc. Nigdy nie pchaj drutu w oryginalne BNC bo je zniszczysz! Po podpięciu drutu załącz tłumik. AOR nie ma tendencji do świrowania przy dużym sygnale ale przy 15m drutu mogą wzrosnąć zakłócenia. Tłumik sprawnie je usunie a sygnał użyteczny będzie wystarczająco mocny, żeby się przebić. Przypominam, że na pasmach amatorskich do 14MHz używamy emisji LSB do odbioru. Od 14 w górę USB. Wszystkie służby na KF używają USB. Możesz nasłuchiwać ruchu lotniczego nad Atlantykiem, a nawet dalej. Najczęściej słychać Shanwick z Irlandii i Gander z Kanady. AOR AR8000 ma przesrajane filtry pasmowe. Mimo to, dobroć obwodów jest znikoma. Dlatego polecam dorobić jakiś prosty preselektor. AOR to chyba najlepsze radio jakie można mieć w kieszeni. Przy odpowiedniej antenie i przede wszystkim propagacji, usłyszysz takie rzeczy, o których Ci się nie śniło. Ja, do warunków miejskich gorąco polecam anyenę magnetyczną. Nie będzie problemów z zakłóceniami. No i prawdziwy LongWire musi mieć balun i uziemienie, ale o tym później. Najpierw kup przejście z BNC na Cinc i dopiero pakuj druty, bo rozjarmolisz gniazdo i będzie płacz, że na UKF-ie nic nie słychać :)