Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] arduino shield cnc grbl laser grbl

23 Mar 2019 21:21 1173 4
  • Poziom 3  
    Na początku chciałem się przywitać ze wszystkimi osobami odwiedzającymi elektrodę. Mój problem polega na tym, że zbudowałem grawer/ploter cnc z laserem o mocy 2,5w. Wszystko działa lecz niestety jeśli chcę przesunąć daną oś o jedną jednostkę-np. oś x o 1 to wtedy cała głowica przesuwa się aż o 10cm. Moje pytanie brzmi:Czy da się gdzieś ustawić o jaką ilość(w cm) ma się przesunąć głowica w przypadku wprowadzenia zmiany o jedną jednostkę w programie. Wyczytałem w internecie, że należy wprowadzić ilość kroków w silnikach korkowych aby te przesunęły się o 1mm. Tylko wogóle nie wiem gdzie tą wartość można edytować. Jeszcze jedno pytanie:Jeśli zastosowałbym stepstick założmy 1/8 to czy to pomoże zmniejszyć ruch głowicy? Jak coś to używam programu Lasergrbl.Silniki jakie wykorzystuję to silniki krokowe Nema 17.Niżej foto shield'u cnc wykorzystywanego do sterowania silnikami. arduino shield cnc grbl laser grbl
  • BotlandBotland
  • BotlandBotland
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Colder12 napisał:
    Wyczytałem w internecie, że należy wprowadzić ilość kroków w silnikach korkowych aby te przesunęły się o 1mm. Tylko wogóle nie wiem gdzie tą wartość można edytować. Jeszcze jedno pytanie:Jeśli zastosowałbym stepstick założmy 1/8 to czy to pomoże zmniejszyć ruch głowicy?

Najprościej i najłatwiej (tak mi się wydaje) ilość kroków na 1mm można zmienić (zazwyczaj jest taka możliwość) w programie przy pomocy którego "kontrolujesz" pracę maszyny CNC.

Podam dwa przykłady dla darmowych programów.

I tak w programie "Rabbit-Sender" wybierasz "System" a następnie "GRBL Settings" (jak na poniższym obrazku):

arduino shield cnc grbl laser grbl

Otwiera się okno :
    I tu możesz zmienić ilość kroków na milimetr oraz inne parametry Twojej maszyny.
    Jak widać na na załączonym obrazku za parametry ruchu na osiach X, Y oraz Z odpowiadają odpowiednio pozycje 100, 101, 102.
    U mnie dla osi X oraz Y właściwą wartością jest 80 step/mm. U Ciebie w zależności od tego jak masz przenoszony napęd oraz ustawień na stepstiku może być inna.

Dla programu "UniversalGcodeSender" należy wejść w "Settings" a następnie "Firmware Settings"
    Otworzy się podobne okno ustawieniami GRBL.
    Zmieniasz odpowiednie wartości, zapisujesz i testujesz!

PS

LaserGRBL też umożliwia edytowanie ustawień GRBL
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    kaczakat napisał:
    Zacznij od kursu Arduino: Link, a jak zamieszczasz problem to razem z kodem programu i schematem. Ile silnik ma kroków na obrót to powinieneś wiedzieć przed jego zakupem.

Taka genialna odpowiedź powinna byc 'wynadgrodzona' przez cerberusa tej grupy w ilości co naimniej 100 punktów (!)

Byc może autor przeoczył, bądź celowo pominął załączenie kodu, który jest tu wyjatkowo prosty i zawiera tylko jedną linię .
    Oto cały kod do wpisania w arduino:
    Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Tak! to cały kod dla arduino; zajmuje 93% całkowitej dostępnej pamięci flash w m328 (-Uno lub -Nano).

Odnośnie silnika (ilości kroków na obrót)..
    Nie ma w zasadzie żadnego znaczenia jaki silnik zostanie zakupiony.
    Każdy silnik, czy to jest 1.8 °/krok, albo 0.9 °/krok, lub też 5.6°/krok, etc. może byc tu zastosowany i wg posiadanego sprzętu, oraz budowy urzadzenia (przełozeń mechanicznych napędów)/ ewentualnie stosowania sterowania microkrowego, należy dokonac odpowiedniej konfiguracji parametrów tej includowanej biblioteki. Tych parametrów jest dośc dużo..., (nie wszystkie dotyczą grawerowania laserowego).
    Defaultowe, wstepne parametry w bibliotece w żaden sposób nie mogą przewidywac intencji projektanta urzadzenia.
    Jest kilka sposobów i dróg konfiguracji tych parametrów.
    Dla wstępnej orientacji: mając arduino z zainstalowanym tym plikiem/sketchem, wystarczy otworzyc Serial Monitor i tam postępowac zgodnie z ukazanymi instrukcjami (wysłac: '$' , lub '$$'). Tu można wyedytowac wszystkie możliwe parametry ($x= ....) jeżeli wiemy co ten parametr przedstawia.
    Serial Monitor jest dośc prymitywną metoda komunikacji, mimo że pracuje skutecznie.
    Inne sposoby zostały przedstawione przez kol. wyżej.

Stosowany przez autora program 'LaserGRBL' jest tylko generatorem i źródłem G-kodu. Cała jego interpretacja i wysterowanie stepperów i zał/wył/ sterowanie 'mocy' lasera jest tu: w arduino.
    Operator urządzenia musi wiedziec co robi!

e marcus
  • Poziom 3  
    Chciałbym bardzo serdecznie podziękować za pomoc w rozwiązaniu tego niezwykle dla mnie ważnego problemu. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które zabrały głos w tej dyskusji. Szczególne podziękowania kieruję do użytkownika o nicku marianm68 oraz e marcus za bardzo dobrą jak i szczegółową odpowiedź na moje pytanie.