Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Windows Vista - dziwne skróty

23 Mar 2019 23:48 222 15
  • Poziom 26  
    Od wielu lat na laptopie mam Windows Vistę. Dzisiaj zauważyłem, że niektóre skróty w menu Start np. do akcesoriów systemowych nie działają (biała ikonka kartki). Chodzi o takie programy jak defragmentator dysków, WordPad, przywracanie systemu, itp. Zauważyłem, że we właściwościach tych nie działających skrótów jest coś dziwnego: nie ma zakładki "skrót" (gdzie powinna być lokalizacja elementu docelowego), a tylko "ogólne", "zabezpieczenia", "szczegóły". W zakładce "ogólne" co prawda jest pole "lokalizacja" ale tam jest podana ścieżka, której ja w ogóle nie mam na dysku (C:\ProgramData\Microsoft\Windows\....). Jak to w ogóle może działać? Dlaczego jedne skróty mają zakładkę "skrót" i działają, a te bez tej zakładki nie działają tylko jest tam wpisana jakaś bzdurna ścieżka?
    Na stacjonarnym komputerze mam Windows XP i tu takich cudów nie ma: wszystko działa, a wszystkie skróty są pięknie edytowalne i wszystko w nich widać co jest.

Edycja:

No dobra, w opcjach folderów ustawiłem wyświetlanie ukrytych plików i folderów no i folder "ProgramData" się pojawił. Ale nadal coś się nie zgadza: we właściwościach tych niedziałających skrótów jest ścieżka opisana po angielsku ("\Start Menu\Programs\Accessories") a na dysku mam foldery po polsku ("\Menu Start\Programy\Akcesoria").
    Nie ogarniam już tej Visty. Straszny system.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    kaem napisał:
    we właściwościach tych niedziałających skrótów jest ścieżka opisana po angielsku ("\Start Menu\Programs\Accessories") a na dysku mam foldery po polsku ("\Menu Start\Programy\Akcesoria").
    Na dysku tak naprawdę (możesz sobie w wierszu polecenia sprawdzić) masz folder: C:\ProgramData\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Accessories ale magiczny wpis w desktop.ini

[.ShellClassInfo]
    LocalizedResourceName=@%SystemRoot%\system32\shell32.dll,-21761

oraz MUI z:
    [...]
    21760 Ułatwienia dostępu
    21761 Akcesoria
    21762 Narzędzia administracyjne
    21763 Administrator
    21764 Application Compatibility Scripts
    21765 Dane aplikacji
    21766 Common Coverpages
    21767 Common Files
    21768 Komunikacja
    21769 Pulpit
    [...]

powoduje, że widzisz nazwę po polsku.
  • Poziom 26  
    Rozumiem. Pozostaje problem dlaczego niektóre skróty nie działają, a ich "właściwości" straciły zakładkę "skrót".

• Poziom 38  
    Czy korzystasz z ccleanera, albo jakiegoś innego programu do czyszczenia i "optymalizacji"?
  • Poziom 26  
    Tak, korzystam. Właśnie ccleaner jest na pokładzie.

• Poziom 38  
    Jeśli czyściłeś nim rejestr, to prawdopodobnie dlatego masz te puste skróty.
    Kiedyś spotkałem się z podobną sytuacją. Był sobie skrót do gry na pulpicie, został użyty ccleaner (naprawa typowych problemów, czy jakoś tak się to nazywa) i po kliknięciu w ten skrót wyrzucało błąd, system nie mógł znaleźć plików, do których kierował ten skrót, sam skrót zamieniał się w "białą kartkę".
    Usuń ccleaner i nie używaj go więcej (ani żadnych programów do optymalizacji, sterowników itp itd), a aplikacje, które Ci zepsuł, musisz prawdopodobnie zainstalować ponownie.
  • Poziom 26  
    Powracam do tematu, bo nie daje mi on spokoju. Jak właściwie uruchamiane są w Viście takie programy jak WordPad? Gdy z menu "Start/Uruchom" odpalam WordPad, to uruchamia się on normalnie. Ale gdy próbuję znaleźć plik "wordpad.exe" poprzez menu "Start/Wyszukaj/Pliki lub foldery" to okazuje się, że takiego pliku nie ma. Jak to możliwe, że program działa bez pliku? Chciałem utworzyć nowe skróty w miejsce tych uszkodzonych, ale jak mam to zrobić, skoro nie znam lokalizacji plików EXE (których zresztą nie ma)?
  • Poziom 42  
    Są, jak dobrze pamiętam, w Windows/System 32 i na pewno nie mają długich nazw. Napisz jakich brakuje to spróbuję poszukać ścieżki dostępu.
  • Poziom 26  
    Uszkodzone (brak zakładki "skrót") są następujące skróty:

Centrum synchronizacji
    System Windows - Zapraszamy!
    WordPad
    Defragmentator dysków
    Harmonogram zadań
    Informacje o systemie
    Łatwy transfer w systemie Windows
    Oczyszczanie dysku
    Przywracanie systemu
    Stan i konfiguracja kopii zapasowej
    Tablica znaków
    Rozpoznawanie mowy w systemie Windows
  • Poziom 42  
    Centrum Synchronizacji - nie udało mi się zidentyfikować, skrót utworzysz z Panelu sterowania.
    System Windows - Zapraszamy - nie mam tego u siebie (Windows 7).
    Wordpad ProgramFiles\Windows NT\Accessories\wordpad.exe
    Defragmentator Windows\system32\dfrgui.exe
    Harmonogram zadań Windows\system32\taskschd.msc /s inaczej mówiąc odpalasz konsolę Windows\system32\taskschd.msc i w niej harmonogram albo z wiersza poleceń z przełącznikiem /s i od razu masz Harmonogram.
    Informacje o systemie Windows\system32\msinfo32.exe
    resztę wstawię innym razem bo już późna pora.
  • Poziom 36  
    Tomequ123 napisał:
    Jeśli czyściłeś nim rejestr, to prawdopodobnie dlatego masz te puste skróty.
    Kiedyś spotkałem się z podobną sytuacją. Był sobie skrót do gry na pulpicie, został użyty ccleaner (naprawa typowych problemów, czy jakoś tak się to nazywa) i po kliknięciu w ten skrót wyrzucało błąd, system nie mógł znaleźć plików, do których kierował ten skrót, sam skrót zamieniał się w "białą kartkę".
    Kiedyś coś mi tak przeczyściło system, że windows pytał czym otworzyć pliki ".exe".
    Zbyt ostre sprzątanie, zbyt dokładne, może rozmontować system. Od tej pory staram się nie używać takich "jednoklikowych" optymalizatorów systemu - przynajmniej wcześniej sprawdzam, co mają zamiar robić.
  • Poziom 26  
    Co do sprzątania systemu: rozumiem programiki (np. EasyCleaner), które tylko usuwają osierocone skróty (albo nawet tylko proponują ich usunięcie). Ale tutaj doszło do uszkodzenia skrótów - nie wiadomo dlaczego. Co ciekawe, gdy kliknę w taki uszkodzony skrót, to nie dzieje się absolutnie nic, nawet nie ma komunikatu o braku elementu docelowego.
    Bardzo niedobry system ta Vista. Trudny w konfiguracji, skomplikowany strukturalnie i bardzo podatny na różne drobne uszkodzenia (pisałem już o szwankującej poczcie Windows - nagle z ustawień znikało hasło, trzeba było ponownie zakładać konto; albo o bzdurnym folderze o nazwie "Pulpit" który pojawia się na pulpicie, gdy chcę na nim zapisać ściągany plik).

• Poziom 38  
    kaem napisał:
    Bardzo niedobry system ta Vista. Trudny w konfiguracji, skomplikowany strukturalnie i bardzo podatny na różne drobne uszkodzenia

Tak.
    Czemu nie zmienisz na 7 lub 10?
  • Poziom 26  
    Nie każdego stać na nowy komputer co 5 czy 8 lat. Gdy laptop był nowy (Vista preinstalowana) nic nie zapowiadało problemów "na starość". Instalacja "dziesiątki" na starym komputerze chyba mija się z celem.
    Podobny problem mam z 10-letnią stacjonarką z XP. Sam system działa wspaniale, żadnych awarii (w przeciwieństwie do Visty). Ale przydałby się już upgrade (XP nie wspierany przez nowe oprogramowanie, co chwila jakiś program krzyczy, że już się nie będzie aktualizował). Gdy w sklepie z częściami sprzedawca podał mi ceny (Windows 10 - 500 zł, procesor - 1000 zł), to myślałem, że się lewą nogą przeżegnam. Akurat potrzebuję częsci do samodzielnego złożenia kompa, bo mam kartę telewizyjną, która wymaga starego slotu PCI, a nowe komputery np. z Media-Experta go nie mają. Jak widzisz, to nie takie proste ot tak po prostu kupić nowy sprzęt i soft.

• Poziom 38  
    System można kupić za 50 z fakturą, w necie.
    Nie wiem jaki procesor chciałeś kupić za 1000 zł, ale nie trzeba kupować takich drogich, żeby normalnie pracować.
    Cały zestaw do pracy, z nowych części, to niecałe 1800 zł.
  • Poziom 26  
    Tomequ123 napisał:
    Nie wiem jaki procesor chciałeś kupić za 1000 zł

Ja nic nie precyzowałem, facet sam wyskoczył z taką ceną. Mi by faktycznie wystarczył jakiś nowy Celeron (choć zdarza mi się raz na 10 lat montować film na DVD, z tego też powodu potrzebuję płytę z portem Fire-Wire, bo mam starą kamerę na kasety mini-DV).
    Ale już nie offtopujmy, temat jest o uszkodzonych skrótach w Viście.