Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Renault Laguna 2 1.8 - Błąd skrzyni automatycznej DP0 - Zwarcie do 12V

Crazy_User 24 Mar 2019 08:28 1920 10
    Crazy_User
    Level 5  
    Witam,

Od dłuższego czasu walczę z problemem błędu informującym o zwarciu do 12V w automatycznej skrzyni biegów DP0 w Renault Laguna 2 PH1

Temat opiszę w skrócie od początku

1.5 roku temu ojciec sprowadził sobie ten samochód z Niemiec z przebiegiem 98000km (autentyk potwierdzony), po miesiącu jazdy samochodem skrzynia zaczęła mocno szarpać, wyrzucać na 3 bieg wręcz z hukiem. Samochód oddany do serwisu ASB gdzie zostały wymienione elektrozawory EVM oraz EVLU + wymiana oleju. Wszystko jeździło cacy przez miesiąc kiedy znów zaczęły pojawiać się błędy, samochód znów pojechał do tego samego serwisu z reklamacją, gdzie zostały sprawdzone i przeczyszczone wszystkie złącza skrzyni. O dziwo przez kolejny miesiąc znów jeździła cacy gdzie znów pojawił się problem...

Odkupiłem od ojca samochód... Gdy pojawia się błąd informujący o sprawdzeniu skrzyni... zostaje zrzucony bieg niżej na hydrauliczny, gdzie skrzynia w zakresie 1-3 bieg działa poprawnie, po zgaszeniu silnika i ponownym uruchomieniu błędu brak i skrzynia znów działa poprawnie

Na DDT2000 oraz TEXA w pamięci błędy informujące o zwarciu do 12V

Przejrzałem dokładnie wiązkę idącą do kasety hydraulicznej (rozebrane wtyczki - zdjęta izolacja - sprawdzone złącza) gdzie wszystko jest OK

Podmieniłem sterownik skrzyni (identyczne oznaczenie) i problem ten sam

Po przeglądaniu wiązki problem zniknął na jakiś czas gdzie myślałem ze coś ruszyłem i jest cacy do puki nie uruchomiłem klimatyzacji

Po uruchomieniu klimatyzacji zaczęła tymi błędami sypać jak szalona że na odcinku 50km chyba 8x wywaliła błąd - już nawet z wyłączoną klimatyzacją

W serwisówkach tej skrzyni również znalazłem numery błędów dotyczące powiązania z klimatyzacją

Niestety nie dysponuję CLIPem żeby móc dokładnie odczytać numer błędu, DDT2000 nic sensownego nie pokazuje, Delphi błąd nieokreślony, TEXA numer błędu z kosmosu P3ACC

Przerabiał ktoś taki problem?
    Dziś jeszcze zrobię cały przegląd instalacji również wiązki klimatyzacji choć po wstępnych oględzinach wszystko wygląda OK

Renault Laguna 2 1.8 - Błąd skrzyni automatycznej DP0 - Zwarcie do 12V
    marcias
    Level 15  
    Jeśli po włączeniu klimatyzacji sypie błędami i jeśli wiązka jest ok, to ja bym podmienił sterownik silnika.
    Crazy_User
    Level 5  
    Hmmm.... tylko w Lagunie 2 wymiana sterownika silnika równa się z zakupem całego pakietu startowego
    Crazy_User
    Level 5  
    Kurcze coś mi się nie chce wierzyć żeby problem leżał po stronie sterownika silnika, dziś odłączyłem sprężarkę klimatyzacji oraz wyciąłem wszystkie bezpieczniki za nią odpowiedzialne i na razie bez błędów dzień minął
    premiocars
    Level 5  
    czy udało się naprawić usterkę mam bardzo podobną
    Crazy_User
    Level 5  
    Niestety.... walczę z tym dalej :(

Choć ostatnio wymieniałem osobiście górną sondę lambdę i musiałem coś poruszyć, skrzynia 2 tygodnie pracowała jak nowa, później problem powrócił
    premiocars
    Level 5  
    Czyli problem będzie dotyczył prawdopodobnie wiązki elektrycznej
    Crazy_User
    Level 5  
    Problem prawdopodobnie rozwiązany...

2 dni temu poprowadziłem dodatkową masę bezpośrednio z klemy minusowej do silnika, nic więcej nie ruszałem.

Od tego momentu skrzynia nie wyrzuca błędów, znów działa płynnie.

Dodatkowo zaobserwowałem że ładowanie akumulatora się poprawiło, wcześniej wyniki miałem następujące:
    - bezpośrednio przy alternatorze 14.2V
    - na klemach akumulatora 13.8V

Po podaniu w/w masy ładowanie przy akumulatorze jest już właściwe 14.2V

Przez weekend dam znać czy błąd wrócił czy też w końcu znalazłem przyczynę
    rwgl
    Level 1  
    Witam, I jak kolego nie masz już alarmów. Pytam bo mam ten sam problem po wymianie elektrozaworów
    Crazy_User
    Level 5  
    Niestety, po tygodniu problem wrócił, a dokładniej problem wrócił gdy w ramach testów poruszałem wiązka elektryczna pod temostatem...

Już mi ręce opadają i nie wiem co robić...

Chwilowo auta na warsztat nie mogę oddać do specjalisty od skrzyń gdyż auto na siebie zarabia na codzień...

Auto jak stoi odpalone na P nagle po 2-3 min słychać gwizd z okolicy skrzyni i wyrzuca błąd

Jak założyłem masę o czym pisałem wpis wcześniej skrzynia jeździła elegancko i delikatnie dopuki nie ruszyłem wiązka, teraz przynajmniej raz w ciągu dnia wyrzuci błąd a skrzynia jest nerwowa