Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio Baofeng UV82 i antena X50 Diamond

24 Mar 2019 18:26 657 18
  • Poziom 5  
    Mam radio Baofeng UV 82, dokupiłem antenę bazową Diamond X50. Zamontowana jest na dachu domu na wysokości ok 7 m. Problem jest tego typu, że służby słyszę oddalone ode mnie nawet o 80 km (baza i mobile), a w moim powiecie na odległość 20 km bazę słyszę świetnie, a mobile prawie wcale, trzeszczy, przerywa itp. Czy coś można usprawnić? Proszę o pomoc i z góry dziękuję.

Dodano po 6 [godziny] 39 [minuty]:

Sporo czytałem, że może to być wina radia, ale doświadczenia nie mam, więc nawet nie wiem, nad jakim się zastanowić, a nie chciałbym wydać zbyt dużo... Jeżeli ktoś wie, proszę o pomoc.
  • Poziom 39  
    ms147 napisał:
    a w moim powiecie odległość 20km bazę słyszę świetnie a mobile prawie wcale,
    Może "służby" w Twoim powiecie używają mniejszych mocy TX ?. :cry:

Pozdrawiam.
  • Poziom 5  
    No tego pod uwagę nie brałem myślałem że są jakieś ustalone standardy mocy nadawania...
  • Poziom 11  
    ms147 napisał:
    Szczerze mówiąc to mam sam UV-82 i działa naprawdę fajnie. Zresztą radiotelefon zawsze ma lepszą czułość odbiornika niż skaner, plus z tymi SDR-ami bywa różnie, więc trochę poprawić może ALE...

Nie wiem ile czytałeś na ten temat, ale tutaj bardzo ważna jest instalacja antenowa, wysokość masztu, jakość przewodu i wtyczek. A nawet jeśli wszystko będzie na Pico Bello, to dochodzą jeszcze czynniki niezależne, czyli np. ukształtowanie terenu czy zabudowa, która może ograniczać propagację fal radiowych.

Z innej mańki - z tego co zauważyłem to łączność w służbach rozwiązuje się tak żeby działała na obszarze chronionym... i nic więcej. Na różnych autach są instalacje różnej jakości - tak jak słyszę przeważnie auta z 10-15km, ale raczej "ledwo", tak raz miałem okazję posłuchać wozu dowodzenia (SLOp) z odległości ponad 20km, przez niesprzyjający teren i las, głośno i wyraźnie jakby stał u mnie pod domem... A w samym mieście plagą jest nadawanie z ręczniaków, których złapanie z więcej niż 3km to osiągnięcie.
  • Poziom 5  
    Wysokość to ok 7 m, kabel mam RF 7 a złączki mam z teflonowym izolatorem no ale cóż tak pewnie ma być.
  • Poziom 11  
    ms147 napisał:
    Wysokość to ok 7 m, kabel mam RF 7 a złączki mam z teflonowym izolatorem no ale cóż tak pewnie ma być.
    Nie rozumiemy się - nikt Ci nie powie, czy 7m wystarczy, ale ogólna zasada jest taka, żeby antena była możliwie najwyżej. Tak samo z kablem - dobierasz typ zgodnie według odległości od odbiornika do anteny, uwzględniając jakie tłumienie będzie miał ten przewód w interesującym Cię zakresie częstotliwości (ok. 150MHz), no a złącza... po prostu mają być możliwie najlepszej jakości/dobrego producenta.
  • Poziom 5  
    Rozumiem dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.
  • Poziom 32  
    To może przez porównanie coś tam da radę usprawnić.

Dodano po 31 [sekundy]:

Link
  • Poziom 5  
    No super bez porównania tak myślałem że stacionarne będzie dużo lepsze więc odpowiedź już mamy. Dziękuję.
    Teraz trzeba znaleźć dobre radio i będzie zabawa😊
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Ale ten Yaesu nie jest jakiś górnolotny i nie chodzi o stacjonarne !!! Tylko chodzi o próg czułości użytkowej. Tak pól na pół zaszumione (tzn. jak masz jeszcze "100% copy") to jest próg czułości użytkowej. Zrob sobie porównanie tak jak ten krótkofalowiec. Masz nieopodal parę przemienników - Link. Słuchaj na 145.7875 MHz (Leżajsk) i zdaj raport.
  • Poziom 15  
    Antena X50 nie jest przeznaczona na zakres służb, więc będzie tłumić sygnał z innego zakresu.
  • Poziom 5  
    Ten pierwszy 145.7875 tylko ten jeden odpowiedział. A ten jeden z Leżajska słyszałem bardzo dobrze. Podobno aktywuje się poprzez nośna.
  • Poziom 32  
    Jako nie posiadający pozwolenia radiowego nie możesz nadawać z tego radia w ogóle. Radzę uzbroić się w cierpliwość, wklepać częstotliwości pobliskich przemienników i poprzez wyłącznie nasłuch ustalić w ten sposób na ile skuteczny masz odbiór w tej lokazlizacji z tego zestawu w paśmie amatorskim, bo na forum nikt Ci na to pytanie nie odpowie.
  • Poziom 39  
    Hektar Zahler napisał:
    Jako nie posiadający pozwolenia radiowego nie możesz nadawać z tego radia w ogóle
    I wszystko jasne.
    Marcin, moim zdaniem jak ktoś chce tylko posłuchać co się dzieje w eterze, może sam sobie "zbudować" odbiornik oraz antenę na pasmo jakie tylko "dusza zapragnie" (fakt, wymaga to: Wiedzy teoretycznej oraz praktyki) a nie zaopatrywać się w jakiś tani "szajs" (Baofeng) z TX.
    Przecież prędzej czy później, takiego delikwenta paluszek "zaswędzi", wciśnie przycisk PTT i stanie się tragedia. :!:

Pozdrawiam.

R.

Edit:

Niedawno pewien debil proponował mi kasę za przerobienie tego "gówna" (Baofeng UV-XX) na pasmo lotnicze.
    Odmówiłem, wyjaśniając na "odczepnego": ... i tak nic nie usłyszysz ponieważ rodzaj modulacji tego pasma (AM) nie jest obsługiwana przez ten "radiotelefon".
    Jakie było moje zdziwienie (na łysej głowie, włosy stanęły mi "dęba") gdy usłyszałem: " ... a może nadawanie dałoby się zrobić". :cry:
    .
  • Poziom 11  
    gumisie napisał:
    Przecież prędzej czy później, takiego delikwenta paluszek "zaswędzi", wciśnie przycisk PTT i stanie się tragedia. :!:
    Blokada programowa TX na kanale czy na paśmie w Bao to nie problem... chociaż nie wiem po co to piszę, skoro raczej większość użytkowników doskonale o tym wie.

A co do innych - widziałem dawniej ludzi którzy używali radyjek mobilnych z fizycznie usuniętym PTT z gruchy ;) Chociaż to była zupełnie inna sytuacja, bo tego nikt nie kupował, to były "darmówki ze złomu".
  • Poziom 39  
    Radhezz87 napisał:
    Blokada programowa TX na kanale czy na paśmie
    Oczywiście że można ustawić blokadę TX przed przypadkowym wciśnięciem PTT, tak programowo jak i mechanicznie:
    Radhezz87 napisał:
    widziałem dawniej ludzi którzy używali radyjek mobilnych z fizycznie usuniętym PTT z gruchy ;)
    Lecz nie to miałem na myśli, pisząc:
    gumisie napisał:

Pozdrawiam.
  • Poziom 32  
    Przeciętny nabywca "łoszenga" nie znajdzie w instrukcji obsługi niczego co jest zobowiązany widzieć by móc nadawać. Na Wasze zdziwienie niech będzie zadane sobie pytanie co wiem o różnicach pomiędzy posiadać i używać, ponieważ w zupełnej nieświadomości zainteresowań nasłuchem niemal 100% towarzystwa nawet tego nie wie, lub nie wiedziało :(

Wracając do tematu.

Problemem jest lokalizacja anteny w nasłuchowo trudnym terenie, a wobec tego trudności w sposobie oceny skuteczności nowo zakupionego zestawu w tej lokalizacji nie posiadając pozwolenia radiowego wymaganego do nadawania i tego się trzymajmy.

Przykładowa możliwość ustalenia skuteczności odbioru - aktualny ruch APRS.

https://pl.aprs.fi/#!addr=lezajsk

Śledzac tak transpondery krótkofalowców ich obecność w pobliżu będzie skutkować sygnałem Packet Radio na 144.800 MHz.

Radio Baofeng UV82 i antena X50 Diamond

I tak np. niedawno przejeżdżał tędy transponder jednego z "naszych" - mówiłem Ci o tym przez tel. i powinieneś nasze łączności odbierać na 145.300 MHz.
  • Poziom 5  
    Przed chwilą wróciłem z pracy. Już ustawiam i zobaczymy. Pozdrawiam.