Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

sub + wzmak = pare pytań

Piotras_Gda 09 Sep 2005 22:57 1723 13
    Piotras_Gda
    Level 11  
    Witam, powoli przygotowywuje sie do kupna głośnika i wzmaka 4 kanałowego... myślałem nad Hertz ES250 i Blaupunktem GTA 470, jednak sprzedawca mowił że blaupunkty źle współgrają z tym głośnikiem i że nie powala swoim brzmieniem... zaproponował mi Magnata the rock 600... ja audiofilem nie jestem i chce by poprostu grał ten głośnik :) i więc oto moje pytania:
    1. Czy rzeczywiście ten blaupunkt jest zły? i czy Magnat sie nada? (kasa na wzmak jaka mam to 500zl, moze jakies inne propozycje ale raczej nowe z gwarancja, mam uraz do uzywek...)
    2. w jakiej skrzynce najlepiej zagrałby ten głosnik Hertza ? ja sie w tym programie dobrze nie orientuje i wyszlo mi cos kolo 40l ale BR 8x40cm (sred. x dlug) a to chyba niemozliwe... wiec jaka powinna byc prawidlowa obudowa?

z gory dziekuje za wszelka pomoc :)
    raveland
    Level 28  
    jezeli chcesz nowy to proponuje ci BM990atx
    rozbuja ci bezproblemowo nawet 2 takie glosniki podczas gdy na tamtych prawdopodobnie pelnej mocy nie wyciagniesz
    ja mam i nie zamienilbym go na nic innego
    w swojej cenie jest bezkonkurencyjny
    trzeba ci tylko dolozyc do niego jeszcze z 80zl
    ludzie na nim startuja w dBdrag
    Piotras_Gda
    Level 11  
    no ten wzmak 990ATX jest naprawde mocny, ale dla mnie az za mocny :) potrzebuje raczej cos 4 kanalowego tak zeby dwa kanaly poszly na przod a dwa tylne na suba... prawde mowiac nie przeglądałem artykułów Boschmana a może to zrobie, ale coraz bliżej jestem tego magnata...
    Zostaje problem z obudową do głośnika... W jakiej obudowie on powinien być by ładnie grał, chodzi mi tu o przyjemny basik... Może ktos ma i poradzi?
    kraz73
    Level 28  
    tak tylko Orion ma mały problem :arrow: Re: 7,15 Ω.

Z 990ATX wyciśniesz dużo więcej ale chyba nie na tym głośniku, jakoś tak RMS-y się nie zgadzają, oby cewka się lekko nie przyrumieniła.

Jak nie jesteś audiofilem to i Blaupunkt i Magnat się nada. Magnat ma faktycznie trochę lepsze parametry ale i kosztuje trochę więcej. Musisz wyważyć co jest ci potrzebne i za jaką kasę. Napędzić ten głośnik napędzą podobnie choć Blaupunkt jest gorszy w górze pasma.
    luk1980
    Level 22  
    witam
    Te oriony sa 2 cewkowe
    kraz73
    Level 28  
    Upssss przepraszam, niezauważyłem.
    Piotras_Gda
    Level 11  
    na poczatku chcialem podziekowac za wszystkie posty :)
    hmmm odnosnie dlaczego ES? - jest to glosnik ktory od dawna siedział mi w głowie i był dla mnie taki wymarzony :) rozmiar 10' bo taki wydaje sie optymalny do mojego autka (Fiat Panda) 8ka jest juz troszke za maly a 12 za duzy :)
    A od wzmacniacza chcialbym by napedzal wlasnie ten glosniczek, wiem ze tej mocy nie ma za wiele jak niego, ale to mi starczy, a pozostale dwa kanaly chcialbym przeznaczyc na przod (spirit S160), niby maja 100rmsu, ale wydaje mi sie ze te 65 podawane przez producenta beda zdecydownie wystarczajace...

Ostatnie moje pytanie dotyczy wielkosci skrzynki do glosniczka... czytalem ze ktos mial 41l BR i mu ladnie gralo... moze jeszcze jakies opinie?

pozdrawiam i z gory dziekuje :)
    luk1980
    Level 22  
    Witam

Te helixy potrzebują dobrego wytłumienia dzwi i stabilnego montazu tak że wez to tez pod uwage tak że dorób pierścien z MDF-u dość gróby i do niego przykreć ten głośnik , a tego es dałbym w zamkniętą lepszy inpuls.Pomyśl też nad tym.

Pozdrawiam
    Piotras_Gda
    Level 11  
    hmmm no wlasnie dzisiaj zaczelem sie zastanawiac czy nie dac jednak w zamknietej, a jak tak to jaki litraz i jakie wymiary? czy odliczac objetosc na material wytlumiajacy? gdzie wogle mozna dostac watoline?
    P.S luk1980 > ale helixow ja nie montuje, ja juz mam glosniki z przodu...
    pozdrawiam i dzieki za dobra rade :)
    Piotras_Gda
    Level 11  
    Juz mam wszystko na miejscu i narazie wyglada ladnie :)
    Zdecydowalem sie jednak na obudowe zamknieta dla ES250 tylko teraz jaka ona powinna miec objetosc? czy liczyc do wartosci netto objetosc watoliny?
  • Helpful post
    luk1980
    Level 22  
    Witam
    Watolina nie tylko wytłumia obudowe ,ale równiez zmienia prędkosc dzwieku i przez wytłumienie zmienia się tez litraż obudowy przy prawidłowym wytlumieniu obudowy można zmniejszyć obudowe o ok 10-15% mysle ze ok 25L będzie ok dla tego głośniczka .
    Piotras_Gda
    Level 11  
    luk dzieki za posta i za zainteresowanie :)
    moze juz jutro zaczne budowe obudowy do glosniczka
    pozdrawiam