Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie pompą CWU na odległość.

24 Mar 2019 22:16 369 2
  • Poziom 10  
    Witam.
    Próbuje rozwiązać problem z długim oczekiwaniem na ciepłą wodę w łazience . Po odkręceniu kranu musi spłynąć dość dużo zimnej wody aby pojawiła się ciepła . Wymyśliłem sobie przycisk lub czujnik ruchu , który uruchamiałby pompę drogą radiową na określony , zaprogramowany czas. Domyślam się że układ powinien się składać z czujnika ruchu bądź innego włącznika podłączonego do przekaźnika i odbiornika w kotłowni.Czy może ktoś ma i stosuje takie rozwiązanie. Dodam , że nie mam możliwości wykonać tego po kablach. Odległość od łazienki do kotłowni ok. 12 m.
  • OptexOptex
  • Poziom 33  
    Pomysł realny, ale może rozważysz dwa inne, moim zdaniem lepsze rozwiązania;

1. Dodatkowa pompa cyrkulacyjna jest uruchamiana prostym wyłącznikiem koło łazienki, wykrywającym na przykład otwarcie drzwi czy połączonym z czujką włączonego światła. W ten sposób eliminujesz konieczność zdalnego sterowania, na przykład radiowego.

2. Tuż przed odbiornikiem wody montujesz elektryczny przepływowy ogrzewacz wody. Póki jest ona zimna, ogrzewacz pracuje. Gdy doleci już woda gorąca, ogrzewacz przestaje działać. Oczywiście ogrzewacz musi mieć termostat. To chyba najprostsze rozwiązanie.

Na Elektrodzie była już dyskusja na ten temat. Może tu znajdziesz jakieś inspiracje:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1558362.html
  • Poziom 26  
    Piotr Melon napisał:
    Wymyśliłem sobie przycisk lub czujnik ruchu , który uruchamiałby pompę drogą radiową na określony , zaprogramowany czas.
    Generalnie, to prochu nie wymysliłeś ;) Jeśli masz w domu WiFi, to kup łącznik Sonoff w wykonaniu do sterowania pilotem (każdy Sonoff ma sterowanie WiFi) i oczywiście pilot do niego. Będziesz mógł tę pompę załączać z komórki no i w zasięgu pilota tym radiowym pilotem. To rozwiązanie najtańsze i najsensowniejsze.