Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dell Inspiron 15 5000 series - Laptop nie ładuje, wszystko sprawne

Dominika345 25 Mar 2019 12:57 1026 10
    Dominika345
    Level 2  
    Witam
    Mam dziwny problem. Laptop w pewnym momencie zaprzestał się ładować i schodził z baterii. Podmieniłam na szybko jedynie kabel zasilający do ładowarki i wszystko wróciło do normy, po około dwóch tygodniach, laptop znowu przestał się ładować ale tym razem podtrzymywał się przy życiu. Niestety za późno się zorientowałam i pozostał na 0%. Sprawdziłam ładowarkę w serwisie i oznajmili mi że sprzęt jest sprawny. Przeczytałam kilka tematów na forach i spróbowałam odinstalować sterownik od baterii, w tym momencie laptop się wyłączył, kontrolka zaczęła migać szybko na zmianę czerwono i biało, a laptop nie chciał się ponownie uruchomić. Wyjęłam baterię i włączyłam laptopa - włączył się, dopiero potem wsadziłam znów baterię. W trakcie tego wszystkiego, laptop podładował się do 7 % i znów stanął (podłączony, nie ładuje). Czy ktoś ma pomysł na to co nawaliło bo nie mogę się zupełnie zorientować czy mam niekompatybilny kabel czy jest problem z baterią czy problem leży po stronie systemu. Bardzo proszę o pomoc
    a na tych 7 % sprawdzałam jeszcze czy laptop się włączy bez ładowarki - nie chciał się właczyć

Pozdrawiam
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    koomputery_pl

Level 8  
    A czy laptop chodzi prawidłowo z podłączonym zasilaczem i wyjętą baterią?
    Dominika345
    Level 2  
    Tak, działa prawidłowo z sama baterią, aczkolwiek wolno. Zapomniałam dodać że podczas włączania wyświetla się oczywiście komunikat:

Alert! The AC power adapter wattage and type cannot be determined. The battery may not charge. The system will adjust the performance to match the power available.
    Note: this warning can be disabled in BIOS setup.
    koomputery_pl

Level 8  
    Pytałem, czy działa dobrze z podłączonym zasilaczem i WYJĘTĄ baterią ;)

Komunikat, który zamieściłaś wskazuje na niekompatybilny zasilacz i w sumie biorąc pod uwagę moje doświadczenie, to by się zgadzało. Ten zasilacz to jakiś zamiennik?
    Dominika345
    Level 2  
    Oh, za szybko odpisałam, przepraszam. Z baterią nie działa. Z zasilaczem tak.
    Zasilacz to zamiennik ale działał dwa lata bez żadnych problemów
  • Helpful post
    koomputery_pl

Level 8  
    Po prostu zasilacz umiera. Działał, ale już nie działa prawidłowo. Mam nadzieję, że nie uszkodził baterii.

Kup nowy zasilacz, najlepiej tego samego producenta, co laptop, ew. dobry zamiennik, np. firmy MOVANO. Jeżeli przy nowym zasilaczu sytuacja będzie taka sama, być może potrzebny będzie mocniejszy zasilacz. Jeśli nadal będzie tak samo, trzeba spróbować na dedykowanym firmowym zasilaczu. Jeżeli jakimś cudem to nie pomoże, doszło do uszkodzenia baterii lub sekcji zasilania na płycie głównej.
    Dominika345
    Level 2  
    Czy jest duże prawdopodobieństwo że bateria jest uszkodzona skoro laptop nie chce się włączyć przy niej samej?
    koomputery_pl

Level 8  
    Niestety jest takie prawdopodobieństwo. Poprzez nieodpowiedni lub słabej jakości zasilacz, bateria nie była zapewne prawidłowo ładowana. Polecam unikać słabej jakości zamienników zasilaczy. Jeśli bateria okaże się uszkodzona, zalecam kupić jedynie oryginalną baterię producenta laptopa. Życzę jednak by po wymianie zasilacza, bateria naładowała się prawidłowo i działała jeszcze przez długi okres czasu :)
    FishuPro
    Level 22  
    Dominika345 wrote:
    Czy jest duże prawdopodobieństwo że bateria jest uszkodzona skoro laptop nie chce się włączyć przy niej samej?

Najpierw sprawdź jak kolega wyżej radzi inny zasilacz później dopiero zajmuju się baterią bo komunikat wyraźnie mówi że nie widzi parametrów zasilacza a wtedy DELL ładował nie będzie.
    _1KOKO
    Level 33  
    Prawdopodobnie problem ze środkową "szpilką" wtyku zasilacza nie komunikuje się z baterią albo faktycznie zasilacz pada.
    jarz4b
    Level 10  
    To standardowe zachowanie notebooków della, gdy nie może "rozpoznać" zasilacza. Tak jak napisał kolega wyżej - pin we wtyczce odpowiedzialny za komunikację nie działa. Wystarczy, że przewód odpowiedzialny za komunikację właśnie zacznie przerywać i dzieją się takie cuda. Wtedy laptop przestaje ładować często sprawną baterię. Zdarza się też, że zaczyna działać zdecydowanie (!) wolniej. Takie uroki rozpoznawania ładowarki. Podłącz inny zasilacz na próbę i będzie wszystko wiadomo. Nie wymieniaj pochopnie baterii, bo prawdopodobnie prpblem leży w zupełnie innym miejscu.