Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Intel i RISC-V - dwa konkurencyjne ekosystemy zbierają siły

ghost666 25 Mar 2019 19:37 957 1
Computer Controls
 • Intel i RISC-V - dwa konkurencyjne ekosystemy zbierają siły
  Tak Intel, jak i wszystkie firmy skupione wokół RISC-V ogłosiły w ostatnim czasie formowanie dużych konsorcjów, mających za zadanie rozwijanie ekosystemów skupionych wokół tych układów.

  Intel stworzył konsorcjum Compute Express Link (CXL), które skupione ma być wokół otwartego interkonektu międzyukładowego, jaki firma ta chce wykorzystywać w swoich procesorach od roku 2021. Łącze to będzie służyło do komunikacji pomiędzy CPU a pamięcią RAM, ale także akceleratorami itp. Oprócz Intela w skład tego konsorcjum weszły firmy, takie jak Alibaba, Cisco, Dell EMC, Facebook, Google, HPE, Huawei oraz Microsoft.

  Równolegle ze staraniami Intela, grupa zwolenników RISC-V uruchomiła CHIPS Alliance - projekt Linux Foundation, którego celem jest opracowanie szerokiego zestawu bloków IP i narzędzi dla tej otwartej architektury. Pierwsi członkowie tego konsorcjum to Esperanto, Google, SiFive oraz Western Digital. CHIPS to skrót od Common Hardware for Interfaces, Processors and Systems (ang.: Wspólny Hardware dla Interfejsów, Procesorów i Systemów).

  CHIPS Alliance jest zdecydowanie ambitniejszym z tych dwóch wysiłków, a jest to tylko jedną z kilku inicjatyw grup skupionych wokół otwartego sprzętu w pracach w Linux Foundation. CHIPS ma na celu tworzenie bloków o otwartym kodzie źródłowym dla różnorodnych rdzeni systemów wbudowanych, a także wielordzeniowych układów SoC zdolnych do działania pod Linuksem. Docelowo w ramach tego konsorcjum powstać ma cały ekosystem pozwalający na doprowadzenie do finalnej budowy i testowania tych rozwiązań w krzemie.

  CXL natomiast to sterowana przez Intel grupa, która konkuruje z podobną grupą o nazwie CCIX, stworzoną w 2016 roku przez ARM, AMD, IBM i Xilinxa. Obie grupy będą używać PCI Express jako podstawy swoich połączeń. Zostanie ono uzupełnione o możliwość zachowania spójności pamięci podręcznej.

  Intel twierdzi, że nad CXL pracował już od lat i dopiero niedawno zgodził się z partnerami, aby go otworzyć. Ta implementacja zapewnia niższe opóźnienia i mniejszy narzut na urządzenia docelowe niż CCIX, ale grupa CXL nie podała żadnych konkretnych parametrów.

  CXL rozpocznie od korzystania z PCIe Gen 5, zapewniającego do 32 GT/s (gigatransmisji na sekundę), co ma umożliwić łączenie procesora z pamięcią podręczną oraz dbać o semantykę ładowania i przechowywania danych w pamięci. Konkurencyjne CCIX doczekało się już pierwszej fizycznej implementacji - Xilinx zaprezentował już jeden z pierwszych układów wykorzystujących CCIX, oparty jednakże na starszym PCIe Gen 4.

  "CCIX ma kilka lat do przodu, a wraz z tym buduje się już krzem i całe systemy" - powiedział Gaurav Singh, wiceprezes Xilinxa, który odpowiedzialny jest za pracę nad CCIX. "Spodziewam się, że ten ruch Intela skłoni wielu klientów i programistów, którzy nie byli jeszcze zdecydowani na przejście na dostępne systemy CCIX" - dodaje.

  Szybkie interkonekty stają się coraz ważniejsze. Procesory wykorzystują liczne zewnętrzne akceleratory i nowe układy pamięci, aby osiągnąć wzrost wydajności, ponieważ skalowanie samej technologii CMOS zwalnia.

  Najnowsze systemy głębokiego uczenia maszynowego firmy Nvidia wykorzystują zastrzeżony interfejs NVLink do swoich procesorów-hostów: IBM Power 9. AMD zaprojektowało z kolei swoją tkaninę łączności Infinity, aby połączyć swoje procesory i procesory graficzne. IBM ma także swój własny interonekt - OpenCAPI.

  W takiej sytuacji środowisko RISC-V nie może nie zająć stanowiska. Western Digital zaprezentował w zeszłym roku OmiXtend - spójny interkonekt oparty na fizycznej warstwie interfejsu Ethernet. Technologia ta, wraz z projektem rdzeni wbudowanych Swery, jest wnoszona do nowego konsorcjum CHIPS Alliance przez WD.

  Wszystkie firmy walczyć będą ze sobą, aby to ich ekosystem wygrał w starciu o ten niezwykle wartościowy segment rynku.

  "Jeśli AMD i inni dołączą się, to CXL może wygrać (...) CCIX i CXL mogą również połączyć się" - mówi Kevin Krewell, analityk w Tirias Research. Póki co jest zbyt wcześnie, by merytorycznie oceniać parametry CXL czy przewidywać, jak zakończy się ta rywalizacja.

  CXL zadebiutuje najpewniej w serwerach dostawców usług w chmurze, którzy to już teraz opracowują własne układy scalone, między innymi akceleratory, które będą potrzebowały tego interkonektu do dołączenia swojej elektroniki do chipów Intela. Z drugiej strony w gronie konsorcjum CXL nie znajduje się póki co żadna firma, która produkuje układy scalone.

  Jim Pappas, dyrektor ds. Inicjatyw Technologicznych w Intelu , jest osobą stojącą za CXL. Pomógł on we wprowadzeniu na rynek interfejsów PCI i USB używanych obecnie na prawie wszystkich komputerach. ?Wprowadzono PCI z zaledwie pięcioma promotorami w konsorcjum; tym razem mamy dziewięć takich firm, a konsorcjum PCI to najbardziej dojrzała i wpływowa grupa, jaką kiedykolwiek stworzyłem? powiedział Pappas. Informuje on dodatkowo, że Intel celowo ograniczył liczbę początkowych członków tej klasy w nowym konsorcjum.

  ?Spodziewamy się, że konkurenci na rynkach procesorów, układów graficznych czy układach FPGA i komunikacyjnych wkrótce do nas dołączą" - dodał Pappas. ?Jesteśmy przyzwyczajeni do współpracy z konkurentami?.

  Pappas nie zdradził, czy Intel użyje CXL dla Optane DIMM jako otwartej alternatywy dla obecnego protokołu DDR-T. Zauważył jednak, że CXL jest zoptymalizowany pod kątem pamięci trwałej i może uzupełnić, ale nie zastąpić, protokół DDR.

  Rzecznik Dell, który kieruje grupą GenZ, powiedział, że producent komputerów użyje CXL wewnątrz swoich systemów, GenZ wykorzystane będzie jako łącze do zewnętrznych akceleratorów i systemów pamięci masowej.

  Współpracownicy konsorcjum CXL płacą 10 000 USD rocznie za bezpłatny dostęp do specyfikacji. Firmy, które chcą z niej skorzystać i dołączyć do konsorcjum w celu adaptacji technologii w swoich produktach, mogą dołączyć się do niego za darmo.

  Celem CHIPS Alliance jest wyjście poza prace nad samym zestawem instrukcji RISC-V w Fundacji RISC-V i stworzenie pełnej biblioteki otwartych rdzeni, bloków i narzędzi dla tego ekosystemu.

  "Podobnie jak w przypadku Linuksa, widzimy, że w ramach RISC-V opracowuje się bardzo podobne elementy IP, tak jak wiele firm komputerowych opracowało wewnętrzne systemy operacyjne do dostarczania różnych usług? - powiedział Zvonimir Bandić, inżynier z Western Digital, który zasiada w zarządzie Fundacji RISC-V. "Chodzi o to, aby tworzyć wspólne elementy konstrukcyjne, abyśmy mogli skupić się na produktach o wyższej wartości?.

  Członkowie starają się znaleźć równowagę między tym, co otwierają i udostępniają za darmo a tym, co poszczególne firmy sprzedają.

  "Spodziewam się, że mój zespół wniesie do konsorcjum kilka rdzeni RISC-V: część mniejszych niż Swerv, a część znacznie większych? Otworzymy te rdzenie, ale projekty kontrolerów flash, w których je wykorzystujemy już nie? - powiedział.

  CHIPS planuje również pełnić role instytucji, która w ciągu kilku lat stworzy i zweryfikuje wszystkie bloki potrzebne do budowy wielordzeniowego SoC opartego na RISC-V. Mają one pracować pod Linuksem.

  Prace konsorcjum będą finansowane ze składek członkowskich w wysokości od 2500 dolarów do 25 tysięcy dolarów rocznie. Opracowane bloki i narzędzia będą dostępne bezpłatnie na licencji Apache i innych licencjach używanych przez Linux Foundation.

  ?Naszą ambicją jest przyciągnięcie bardzo dużej liczby członków, przynajmniej stworzenie wielkości społeczności RISC-V? - powiedział Bandić.

  W ramach swoich początkowych wkładów Google zaprezentował opracowaną przez siebie uniwersalną metodologię weryfikacji i testowania układów RISC-V, a SiFive zapewnić ma niesprecyzowane jeszcze narzędzie projektowe. W ciągu następnej dekady grupa zamierza zebrać wszystkie projekty open source dla ekosystemu RISC-V.

  Początkowo grupa skupić ma się na wykorzystaniu istniejących projektów typu open source, takich jak symulator Verilator, a także niektórych narzędzi weryfikacji i syntezy. Niektóre z nich są opracowywane przez uniwersytety w ramach projektów finansowanych przez DARPA.

  "Trwa wiele prac badawczych, mających na celu demokratyzację konstrukcji urządzeń półprzewodnikowych" - powiedział analityk Krewell - "Trudną częścią tych wysiłków jest weryfikacja zaplecza. Ci ludzie są często idealistami i mogą nie doceniać złożoności budowania w pełni funkcjonalnego układu na licencji open source".

  Opisywane konsorcjum jest najnowszym z około 175 projektów w Linux Foundation. Grupa ta rozszerzyła swoje zainteresowania z Linuksa na m.in. komputery do zastosowania w systemach wbudowanych, stosowane w wielu sektorach: od samochodów i produktów konsumenckich, po sprzęt sieciowy, a teraz pomaga w opracowywaniu rozwiązań, takich jak stworzenie formatu obrazu Docker dla kontenerów.

  "Zobaczymy w przyszłości projekty AI, dzielące się zestawami danych dla sztucznej inteligencji" - mówi Michael Dolan, wiceprezes ds. Programów Strategicznych w Linux Foundation. Dodaje, że wiele projektów w ramach Fundacji pracuje także nad stworzeniem w pełni otwartego sprzętu.

  Podczas oficjalnej prezentacji nowych projektów Linux Foundation Fundacja chwaliła się współpracą z partnerami, takimi jak Facebook, Google czy Netflix.

  Źródło: https://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1334416

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11018 posts with rating 9359, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Computer Controls
 • #2
  krisRaba
  Level 31  
  ghost666 wrote:
  Wszystkie firmy walczyć będą ze sobą, aby to ich ekosystem wygrał w starciu o ten niezwykle wartościowy segment rynku.

  ghost666 wrote:
  Oprócz Intela w skład tego konsorcjum weszły firmy, takie jak Alibaba, Cisco, Dell EMC, Facebook, Google, HPE, Huawei oraz Microsoft.

  ghost666 wrote:
  Pierwsi członkowie tego konsorcjum to Esperanto, Google, SiFive oraz Western Digital.

  Hehe, grunt to umieć się zakręcić i skorzystać niezależnie od tego kto wygra będą po obu stronach barykady ;) :D

  ghost666 wrote:
  Współpracownicy konsorcjum CXL płacą 10 000 USD rocznie za bezpłatny dostęp do specyfikacji.

  To brzmi dość zabawnie. Oddam samochód za darmo za jedyne 40kPLN ;) Wydaje mi się, że sens oryginału jest nieco inny
  Quote:
  CXL contributors pay $10,000 a year for royalty-free access to the spec. Adopters can join for free.

  "contributor" należałoby przetłumaczyć jako "osoba lub podmiot wnoszący wkład", czyli biorący udział w rozwijaniu tej technologii. Masz wtedy dostęp do specyfikacji i używasz technologii "royalty-free", czyli bez dalszych opłat licencyjnych np. per wyprodukowana sztuka. Jeśli ktoś chce tylko wdrażać, to specyfikację ma za darmo, ale będzie musiał płacić za licencję "royalty nie-free" ;)