Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujniki temperatury

10 Wrz 2005 00:11 3229 13
 • Poziom 13  
  Witam

  Mam problem z pewną wielkością fizyczną. Na zamieszczonym rysunku znajduje się element mechaniczyn odpowiedzialny za wygrzanie półproduktu. Grzałka wygrzewa materiał w którym są zrobione kanały poiwetrzne. W momencie osiągnięcia zadanej temperatury otwiera się zawór i zostaje wpuszczone powietrze do kanałów powietrznych. Ogrzewa się i wychodzi dyszami.
  Problem polega na ty że w procesie technologicznym bardzo ważna jest temperatura powietrza dmuchanego z dysz. Temperatura jest regulowana regulatorem PID który bierzse sygnał z termopar KTÓRE CIĄGLE SIĘ PSUJĄ !!!.
  Mechanizm przed wypuszczeniem powietrza robi obrót 180 stopni. puszca powietrze na 20 sek. i powraca do pozycji. Cykl Ten się powtarza co 15 sek. Termopary lecą co chwila, próbowałem różnych producentów i metod genralnie KAPLICA. Temperatura powietrz to 500- 600 stopni i tu deczko jest problem jaki czujnik w takim środowisku i w takiej pracy.

  Szukam metody pomiaru temperatury jak najbardziej dokładnego który nie będzie miał bezpośredniego kontaktu z elementem grzewczym

  Pozdro
 • Poziom 23  
  Możesz sprecyzować w jaki sposób psują się termopary? Co jest tego przyczyną?
  Przetarciu bądź przerwaniu ulega przewód? Jakich termopar używasz, o jakiej konstrukcji?

  A dla 500-600°C nadają się zarówno termopary J oraz K, jak i czujniki Pt100, musisz je oczywiście dobrać pod względem zakresu. Zależy jakie akceptuje twój regulator.
 • Poziom 13  
  Witam

  No i włąśnie tu jest problem bo stosowałem różne rodzaje termopar, przewód jest dobry natomiast termopara psuje się wewnętrznie.
  Zasadniczo chciałbym odejść od pomiaru temperatury termoparą, w tym układzie nie sprawują się zbyt dobrze.

  Pozdro
 • Poziom 23  
  Termopara prawdopodobnie poddawana jest wibracjom lub udarom mechanicznym. Sama z siebie psuje się bardzo rzadko. Termopary pracują latami. Możesz spróbować ją jakoś odseparować od źródeł wibracji. Może zastosuj jakieś elastyczne stabilizatory.
  Ewentualnie zrób własne termopary z przewodów tych uszkodzonych. Zespawaj je na jednym końcu i taką termoparę, w postaci dwóch drucików zespawanych na końcu, wprowadź do środowiska mierzonego.
 • Poziom 13  
  Witam

  Chciałbym w ogóle odejść od termopar. Jakiekolwiek wahanie temperatury odczytywanej przez PID ogłupia sterownik. Sam sobie ustawia histereze w efekcie błędnego sygnału czas cyklu w ciągu 8 godzin spada o nawet 10-5 min. Wiem że to niewiele ale są osoby które za taką stratę robią dużo dymu.
  Czytałem coś o czujnikach działających na zasadzie promieniowania emitowanego przez element, ale jeszcze nie znalazłem jakiś przykładowych aplikacji. Kombinować można na wszystkie sposoby ale ja bym wolał upraszczać.
  Kolejną przeszkodą jest to że nie mogę poddaawać maszayny jakimś modyfikacjom kostrukcyjnym.
 • Poziom 20  
  jeśli faktycznie masz problemy z termoparami i czujnikami temperatury czy nie lepiej zastosować zwykly termostat mechaniczny i specjalnymi przewodami odpornymi na temperaturę wyprowadzić sterowanie z komory grzejnej choć jeszcze raz bym przeanalizował dlaczego termopary ulegają awarii u mnie w pracy mamy różnego typu i mieszadła atmosfery endo pracują i też powodują drgania i nie lecą tak szybko raczej od czynników szkodliwych jak nawęglanie i jest temperatura np: 980 stopni
 • Poziom 13  
  Witam

  NA zwykłym termostacie nie uzyskasz dokładności do 5-10 stopni. Whania temperatur były zbyt dużei niedopuszczalne w cyklu technologicznym.
  Jesli chodzi o termopary, to gościłem już takich inżynierów i magików co mieli mi pomóc rozwiąza problem że teraz straciłem nadzieję w te elementy i chce dać sobie spokój z termoparami.
  Szukam innego alternatywnego sposobu pomiaru, mam na myśłi inną technologię pomiaru temperatury.

  Pozdro
 • Poziom 31  
  Witam!
  Zastosuj pirometr.
  Cześć!
 • Poziom 36  
  Piotr Pajkert napisał:
  Witam!
  Zastosuj pirometr.
  Cześć!

  Zastosowanie pirometru do pomiaru temperatury powietrza i to w ruchu może być karkołomnym zadaniem. Oczywiście sam element grzewczy można mierzyć pirometrem, ale to nie da bezpośredniej odpowiedzi na pytanie jaka jest temperatura powietrza, bo to zależy od jego temperatury początkowej, wilgotności, prędkości przepływu itp.

  W podanym zakresie oprócz termopar stosowane są czujniki Pt100, chociaż nie wiem czy i o ile mają gorsze parametry dynamiczne (bezwładność).

  Temat pirometrów (z odsyłaczem na producenta):

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic295086.html
 • Poziom 16  
  Witam,
  Czy możesz okresłić jakie typy termopar stosowałeś (np. płaszczowa, spoina uziemiona, spoina odizolowana) i jakich producentów? Napisałeś że psują się w środku (przerwa czy zwarcie). Oczywistym dla mnie jest że osłona nie uległa stopieniu. Jeżeli chcesz mieć dobrą dokładność pomiaru to TYLKO termopary. Jeżeli chcesz mieć bardzo dobrą dokładność pomiaru dla zakresu który podajesz TO TAKŻE CZUJNIKI Pt 100 om (ale są mniej odporne na drgania). 1 września byłem na spotkaniu z firmą ABB (przejeli Degusę). Był na nim specjalista z Niemiec zajmujacy sie pomiarami temperatur. Chwalił się różnymi zastosowaniami dla ciężkich warunków pracy. Jeżeli jesteś zainteresowany to prześlę Ci na e-maila kontakt do Katowic. Przecież to jest TYLKO ciepłe powietrze a nie jakieś agresywne medium.
  Pozdroweinia
  emus
 • Poziom 17  
  Witam,

  czujniki typu termopara produkuje np. Limatherm. Ja bym nie odchodził od termopar, bo mam u siebie ich masę - a także drgania - radzę skontaktować się z producentem i z nim porozmawiać nad doborem czujnika. Widziałem swego czasu elementy pośrednie pomiędzy maszyną a czujnikiem, które są zaprojektowane właśnie pod drgania. Wsadzasz w to czujnik i może drgać do bólu. Chyba było to robione przez Jumo. Radzę najpierw porozmawiać z jakimś specjalistą - polecam Limatherm - jak miałem kłopot z dużą uszkadzalnością czujników - oni mi pomogli.

  Pozdrawiam

  Michał
 • Poziom 13  
  witam

  michasp i emus jeżeli macie kontak do tych firm albo do ich przedstawicieli handlowych to prześlijcie mi.

  Dzięki za pomoc
 • Poziom 2  
  Witam

  Można zastosować termopary płaszczowe w Inconelu, odporne na wiele czynników zewnętrznych.
  Polecam firmę z Wrocławia TERMO-PRECYZJA

  pozdrawiam
 • Poziom 2  
  Witam!
  Miałam ten sam problem, rozwiązanie znalazłam dopiero dzięki zastosowaniu termopar produkcji Alf Sensor (012-258-08-40) z Krakowa. Termopary ciągle mi się psuły aż do momentu zastosowania termometru ich produkcji.

  Polecam!!!