Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Konserwator Urządzeń Dźwigowych
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

moduły fotowoltaiczne - porada

25 Mar 2019 23:31 624 13
  • Poziom 3  
    Witam

Dostałem ofertę zamontowania modułów fotowoltaicznych monokrystalicznych na dachu (oferta firmy EnergyColumbus). Chciałbym się dowiedzieć czy warto się na takie coś pisać? Wg. przedstawiciela firmy inwestycja się zwróci po 7-8 latach (nie licząc odliczenia czesci inwestycji z podatku). Jako że jestem kompletnie zielony w temacie to chciałbym się dowiedzieć czy opłaca się w to bawić? wykresy wyglądały ładnie ale mam obawy o wytrzymałość materiałów fotowoltaicznych , falownika (mimo przekonywania przedstawiciela że jest na to wszystko gwarancja) oraz spadku wydajności (przedstawiciel twierdził że aż tak znacznie nie spada). No i obawa że firma się "zwinie" po paru latach więc w razie problemów zostanę sam. Koszt inwestycji to prawie 60 000 zł.

Jeśli ktoś jest w temacie to proszę o poradę
  • Konserwator Urządzeń Dźwigowych
  • Poziom 17  
    Więcej szczegółów 60.000 za co, za ile kWp i jakie komponenty przewidziano
  • Poziom 3  
    Na razie odbyłem wstępną rozmowę i zaproponowano mi 32 panele monokrystaliczne 305 Wp o wymiarach 1 m x 1,65 m każdy. 15 lat gwarancji. Cena to 56 900 zł za całość z montażem, podłączeniem itp.

Tak na marginesie czy za kilka lat będzie taniej? słyszałem że panele szybko tanieją z roku na rok i ich wydajnośc rośnie więc może lepiej poczekać?
  • Konserwator Urządzeń Dźwigowych
  • Poziom 19  
    A jaki falownik? Jaki rodzaj dachu?
  • Poziom 12  
    Jednym z wielu warunków aby inwestycja 56 900 zł mogła się zwrócić po 8 latach to obecnie (bez instalacji) roczne rachunki za energię elektryczną powinny być min. rzędu 7000PLN.
  • Poziom 23  
    Drogo , a jaki inwerter ?
  • Poziom 19  
    Kurde iście ekspercka wypowiedź. Drogo, nie znając kompletnie warunków montażu i elementów składowych. A jak Ci powiem
    że mam dach o spadku 45 stopni, kalenicę na 12m, połać upstrzona oknami i wykuszami i chcę Solaredge z niemieckimi modułami glass-glass
    to mi zrobisz za taką cenę? Płacę od ręki :>

Oczywiście po Columbusie nie spodziewam się akcji charytatywnej, ale wkurza mnie takie podejście inżyniera do tematu.
  • Poziom 14  
    [quo
    Kod: text
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod
  • Poziom 20  
    Prawie 6000zł za kWp, strasznie drogo. Ostatnio podawałem instalacje 6kW za 24000zł na komponentach Longi/Fronius.
  • Poziom 31  
    32 panele Longi 310W + inwerter ZEVERSOLAR tlc10000 39 tyś na gotowo z montażem.
  • Poziom 1  
  • Poziom 11  
    Czesław Adamski napisał:
    Na razie odbyłem wstępną rozmowę i zaproponowano mi 32 panele monokrystaliczne 305 Wp o wymiarach 1 m x 1,65 m każdy. 15 lat gwarancji. Cena to 56 900 zł za całość z montażem, podłączeniem itp.

Tak na marginesie czy za kilka lat będzie taniej? słyszałem że panele szybko tanieją z roku na rok i ich wydajność rośnie więc może lepiej poczekać?

Oni maja najdrożej na rynku, zasłaniają sie ta 15letnia gwarancja na wszystko razem z montażem...Tylko czy oni będa te 15 lat na rynku? Cienko to widzę...

Mi wyliczyli za instalacje 41tys. gdzie inne firmy 30-33tys i na lepszych panelach LG 335W.
    Więc to jest raczej dla nowobogackich co robią aby sąsiad widział...

Czy będzie taniej? tanio to już jest, tylko za montaż sobie liczą jak za zboże... jak znajdziesz tania firmę to zwroty w 6-7lat, jak sam zrobisz to może i nawet w 5...
    taniej może będzie ale drastycznie juz to nie spadnie, może jak większą konkurencja przybędzie to ceny montażu jeszcze zmaleją, ale zeby sam osprzęt to nie przewiduje sie znacznych spadków, jedynie co to panele z większą mocą, inwertery raczej ceny będą sie utrzymywać, systemu montażowe to mogą nawet lekko rosnąć...
  • Poziom 21  
    Witam.
    Pierwsze pytanie to czy masz zamiar być prosument, czy producent energii na sprzedaż ? Bo jeżeli prosument, to nie produkuj więcej energii niż zużywasz na własne potrzeby. Bo w życiu z tego grosza nie obejrzysz. Zanim zaczniesz cokolwiek, sprawdź własne roczne zużycie energii - z rachunków z elektrowni.