Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] [ALPHA TOOLS] - Mała wkrętarka - LiIon i dobór BMS

26 Mar 2019 00:46 183 4
 • Poziom 36  
  [ALPHA TOOLS] - Mała wkrętarka - LiIon i dobór BMS
  Cześć.
  Stanąłem przed problemem, proszę o pomoc.
  Mam taką jak w tym linku kieszonkową wkrętareczkę (to nie moje zdjęcia, ale ten model). Oryginalnie siedziały tam 4x1,2V NiCd - padły dość szybko. Wkrętarka leży kilka lat w szufladzie i mam zamiar ją przywrócić do żywych z Li-Ion.
  NiCd dawały 4,8V, silnik też jest na 4,8V. Na jednym 18650 wkrętarka działa b.dobrze i jak na swoją wielkość ma wystarczającą siłę mimo obniżonego napięcia. W czasie pracy pobiera na luzie jakieś 1,8A. Sęk w tym, że nie ma soft-startu i rusza "z kopyta".

  Po podpięciu bezpośrednio do akumulatora pracuje. Po podpięciu przez BMS (jak na zdjęciu niżej) wirnik silnika tylko drgnie i BMS odcina zasilanie. Podpinałem BMS-1S 3A, 5A, 10A i 15A i każdy odcina zasilanie w czasie startu; no, czasami ten 15A ruszył ale raz na kilka(naście) włączeń. Czy w szpilce bierze ponad te 15A i BMS zdąży na to zareagować? Taka mała wkrętareczka i tyle żre w chwili włączenia?
  [ALPHA TOOLS] - Mała wkrętarka - LiIon i dobór BMSBMS-1S.jpg Download (63.62 kB) [ALPHA TOOLS] - Mała wkrętarka - LiIon i dobór BMSBMS-1S..jpg Download (68.41 kB)
 • Poziom 36  
  (dziękuję za wstawienie zdjęcia)

  Dzięki za odpowiedź.
  Ogniwo tak, ale czy potrzebny będzie BMS na jeszcze większy prąd niż te 15A?

  Dodano po 12 [godziny] 10 [minuty]:

  A dodatkowe pytanie: czy da się/czy można wydłużyć czas reakcji w czasie włączania o ileś ms żeby BMS tak szybko nie reagował?
 • Poziom 36  
  Heh.... ciąg dalszy :(.

  Kupiłem ogniwo wysoko prądowe US18650VTC5A oraz BMS 15A/1S . Niestety wkrętarka nie chce ruszyć. Co kilka -naście/-dziesiąt razy zakręci ale z reguły BMS rozłącza.
  Co robić dalej?
  Czy można jakoś "zlikwidować" pik przy starcie lub opóźnić zadziałanie BMS-a?
  Mam też drugą małą wkrętarkę (Lidlowa Parkside) ale fabrycznie pracuje już z jednym ogniwem Li-ion 18650 i rusza bez problemu a silnik ma ten sam. Niestety nie widziałem w sprzedaży BMS-a na prąd większy niż 15A na jedno ogniwo :( .
  Co z tym zrobić?
 • Poziom 36  
  Rozwiązane. W szereg z silnikiem wstawiłem dławik i problem znikł.