Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gniazdo RTV/SAT - Ile kabli, jak prawidłowo podłączyć?

26 Mar 2019 13:21 399 7
  • Poziom 3  
    Cześć! Kupiłem na koniec roku 2018 mieszkanie od dewelopera, wykończeniem akurat tej ściany z gniazdkami na zdjęciu zajmowała się osoba która wyjechała za granicę i nie mam już do niej kontaktu, przez co nie mogę zadzwonić i dopytać co i jak.

Na zdjęciu widzicie otwartą puszkę i od lewej gniazdko podwójne, gniazdko podwójne, gniazdko RTV/SAT, gniazdko RJ-45.
    Wszystko jest sprawnie podłączone, oba gniazdka podwójne działają i RJ-45 również. Problemem jest gniazdko RTV/SAT o którym szczerze, nie mam zielonego pojęcia. Wystają dwa kable, jeden jest szary i to jest kabel internetowy który możecie zignorować bo z nim to długa historia. Natomiast jest też drugi biały kabel, na którym nic niestety nie pisze i podejrzewam że jest to kabel przeciągnięty włąśnie pod to gniazdko.

Główkuje się z tym tematem, ponieważ gniazdko ma 3 wyjścia które nazywają się: RTV, SAT, SAT.
    Moje pytanie więc brzmi, czy deweloperzy przeciągają tylko jeden kabel uniwersalny który podłączę do takiego gniazdka i wszystkie 3 wyjścia będą automatycznie działać? Czy może osoba która robiła tą ścianę była na tyle niekompetentna że nie przeciągnęła pozostałych kabli?

To moje pierwsze wykańczanie mieszkania, nigdy wcześniej nie miałem też własnego telewizora więc jest to dla mnie czarna magia.

Na zdjęciu poniżej widać ramkę/metalową część gniazdka RTV. Za godzinę bądź dwie będę w tym mieszkaniu i zrobie lepsze zdjęcia, ponieważ te są z wcześniej nagranego filmu w niskiej jakości.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    alphaz604x napisał:
    tylko jeden kabel uniwersalny który podłączę do takiego gniazdka i wszystkie 3 wyjścia będą automatycznie działać?

Tak, tylko nie uniwersalny, ale jednym kablem mogą być dostarczone te sygnały, jednak jak kolega @bumble wcześniej wspomniał, dowiedz się, który sygnał jest dostarczony, ale zakładam ze tylko TV naziemnej.

Gniazdo montuj takie jak masz(skoro już kupiłeś).

Chcesz mieć też sygnał satelitarny? a może jest "kablówka"?
  • Poziom 3  
    bumble napisał:
    Musisz się dowiedzieć u developera jaki masz sygnał.

https://www.google.pl/search?q=gniazdko+rtv+s...#imgdii=4tHwsd46WG-VNM:&imgrc=BQlM6ii87nyOIM:

Dodano po 1 [minuty]:

Jak się dowiesz jaki sygnał będziesz wiedział jakie gniazdko zastosować.

Mishot napisał:
    alphaz604x napisał:
    tylko jeden kabel uniwersalny który podłączę do takiego gniazdka i wszystkie 3 wyjścia będą automatycznie działać?

Tak, tylko nie uniwersalny, ale jednym kablem mogą być dostarczone te sygnały, jednak jak kolega @bumble wcześniej wspomniał, dowiedz się, który sygnał jest dostarczony, ale zakładam ze tylko TV naziemnej.

Gniazdo montuj takie jak masz(skoro już kupiłeś).

Chcesz mieć też sygnał satelitarny? a może jest "kablówka"?

Poniżej przesyłam lepszej jakości zdjęcie tego gniazdka. Generalnie to gniazdo RTV było zamontowane przez dewelopera, w momencie otrzymania kluczy gniazdko było już założone. Tak więc podejrzewam, że nie ma tutaj raczej mowy o tym że zamontowali niepoprawne gniazdko do ich instalacji.

Na zdjęciu gniazdko zamontowane przed jego przeniesieniem (czyli w standardzie deweloperskim), obecnie wisi ono luzem bo żadne kable go nie trzymają.

Rozchodzi się raczej o to, że na tej ścianie zrobiliśmy wypukłą ściankę z regipsu na telewizor, przez co wszystkie kable musiały być przeciągnięte lekko do przodu. Trochę zaskoczyło mnie, że jest tylko jeden kabel a trzy wyjścia, dlatego zastanawiałem się czy może Pan który stawiał tą ściankę zapomniał może o jakimś dodatkowym kablu. Ale skoro @Mishot twierdzi, że ten kabel powinien być wystarczający to raczej wszystko w porządku.

Na osiedlu jest oferta telewizyjna od sieci ISTS która oferuje internet oraz telewizję, dzwoniłem do nich i telewizja podobno leci po kablu internetowym RJ-45 do dekodera. Chciałbym jednak zamontować to gniazdko w taki sposób, że gdybym w przyszłości chciał skorzystać z usług satelity/cyfrowych, nie musiał burzyć pół ściany. Zwłaszcza że w miejscu tych gniazdek będzie powieszona szafka RTV i ciężko się potem będzie do nich dostać.
  • Pomocny post
    Użytkownik obserwowany
    Jak kable starczają to zamontuj jak było i po sprawie. Jak nie będzie ci działał tv czy dekoder sat możesz reklamować u dewelopera. Czy u sąsiadów wiszą np anteny sat?
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Powołam się na portal, myślę że profesjonalny:
    https://www.dipol.com.pl/gniazdo_gar-bg-dk-sat_podtynkowe_koncowe_R62196.htm

Jeśli będziesz chciał dorzucić SAT, to przetniesz gdzieś kabel(oczywiście za pozwoleniem) i wstawisz "sumator" wtedy sygnał TV "idący" tym kablem, zsumuje się z sygnałem z Twojej czaszy satelitarnej, a dalej już korzystasz z tego samego gniazda, odpowiednio tylko podłączając TV do gniazda TV, tuner SAT do gniazda SAT.

PS. możesz też zsumować sygnał radiowy.
  • Poziom 3  
    Dzwoniłem do dewelopera i twierdzą, że w ścianie leci tylko jeden kabel więc podejrzewam, że spokojnie ten jeden wystarczy tak jak pisaliście wyżej.
    Na youtube znalazłem tutoriale jak zamontować takie gniazdko (podłączyć) i wygląda to na bardzo łatwą robotę, podejmę się więc tego do paru dni.

Czy po zamontowaniu takiego gniazdka, macie pomysł jak najłatwiej przetestować czy gniazdko działa poprawnie? Czy np. telewizja naziemna działa poprawnie itd.
    Nie mam telewizora na mieszkaniu więc to odpada, ostatnio montowali mi gniazdko internetowe to mieli specjalne urządzenie do sprawdzenia czy jest łącze w gniazdku.
    Zastanawiałem się czy jest może coś podobnego do gniazdka RTV/SAT.