Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Hoover WDXA42 365-S - Nie suszy (wyłączenie grzałki suszarki przez termostat za

26 Mar 2019 22:11 807 4
  • Poziom 10  
    Witam,

Pralko-suszarka Hoover WDXA42 - 4 miesiące po upływie gwarancji.

Opis problemu:
    - pralka realizuje poprawnie programy, nie wyrzuca żadnych błędów natomiast nie grzeje w programie suszenia.

Bezpośrednią przyczyną wyłączenia grzałki jest zadziałanie termostatu zabezpieczającego. Po wystudzeniu, zresetowaniu termostatu i wznowieniu programu grzałka suszarki się załącza i działa do czasu przekroczenia temperatury granicznej i ponownym zadziałaniu termostatu zabezpieczającego.

Co sprawdziłem:
    - wentylator grzałki suszarki działa i włącza się niezwłocznie po uruchomieniu programu. Obraca się bez oporu.
    - grzałka jest sprawna, ma prawidłową rezystancję. Brak przebicia na obudowę.
    - nie stwierdziłem uszkodzenia przewodów zasilających

Co zrobiłem:
    - profilaktycznie wymieniłem termostat zabezpieczający na oryginalny zamiennik (41034167)
    - ponieważ podejrzewałem, że problem może powodować termostat NFC zamontowany w kanale powietrznym - tego również wymieniłem na oryginalny (41032956)

Niestety problem nie został rozwiązany. Załączam zdjęcie wskazujące, które zabezpieczenie jest wyrzucane.

Hoover WDXA42 365-S - Nie suszy (wyłączenie grzałki suszarki przez termostat za

Proszę o pomoc/sugestie w kwestii dalszej diagnozy i naprawy.
  • Poziom 33  
    Zastanawiające jest to co powoduje przekroczenie temperatury granicznej, że powoduje zadziałanie termostatu zabezpieczającego. Nie ma jeszcze jakiegoś innego czujnika - termistora w obwodzie? Bo coś powoduje zadziałanie zabezpieczenia.
  • Poziom 10  
    Witam,

No podejrzewałem termostat NFC, który musi pełnić funkcję regulacyjną (jest zamontowany w korpusie kanału grzałki suszarki), więc jego również wymieniłem. Więcej zabezpieczeń termicznych nie stwierdziłem poza czujnikiem temperatury przy grzałce pralki, która również jest sprawna. No chyba, że mam takiego farta, że nowy NFC jest również niesprawny. Suszarka nie ma nastawy temperatury , tylko dwa tryby: high i low temperature.
    P.

Edit: przewody z termostatu NFC prowadzą do modułu zasilania (computime WD5800AC). Czyżby tutaj tkwił problem?
  • Poziom 33  
    Przejrzyj ten moduł o którym wspomniałeś bo moze w nim tkwi przyczyna, nie można też wykluczyć, że trafiła się uszkodzona sztuka NFC.
  • Poziom 10  
    Hoover WDXA42 365-S - Nie suszy (wyłączenie grzałki suszarki przez termostat za
    Witam ponownie,

rozwiązałem problem - przyczyna okazała się tak oczywista, że od sprawdzenia w tym kierunku powinienem zacząć, ale opiszę ją w paru zdaniach tak aby jeśli ktoś będzie miał podobny problem z pralko-suszarką, od tego zaczął.

Pralko-suszarki działają (suszą) w oparciu o kondensację pary wodnej. W przeciwieństwie do wolnostojących suszarek w pralko-suszarkach podgrzane powietrze cyrkuluje w obiegu zamkniętym. Nie ma też w nich filtrów przechwytujących pyłki i farfocle z suszonych ubrań (swoją drogą zawsze zastanawiałem się dlaczego poza tym co zbierało się na kołnierzu, filtr przy pompie był praktycznie zawsze czysty).

Do rzeczy - po zdjęciu bloku aluminiowego z grzałką suszarki i wentylatorem, uzyskałem dostęp do kanału powietrznego poza komorą bębna. Powietrze podgrzewane przez grzałkę jest wdmuchiwane przez otwór w kołnierzu, a następnie jest odbierane kanałem za bębnem i ponownie przedmuchiwane przez blok z grzałką. Jak się okazało (załączone zdjęcie) kanał ten był całkowicie zapchany mokrymi farfoclami z ubrań. Przypominało to swoją konsystencją mokry i luźny filc, natomiast było zbyt zwięzłe aby można to odessać odkurzaczem. Trzeba było to wydłubać i równocześnie przeczyścić łopatki wentylatora i samo wyjście do kołnierza. "Filc" ten skutecznie korkował przepływ powietrza więc:
    - suszenie było mniej wydajne (to pierwsza faza)
    - jednak z powodu zapchania kanału, cyrkulacja powietrza była niedostateczna więc termostat zabezpieczający wyłączał grzałkę chroniąc cały układ przez przegrzaniem.

Podobno regularne włączanie programu "auto clean" spowolni narastanie zanieczyszczeń, ale na pewno raz na jakiś czas nie uniknie się czyszczenia mechanicznego.
    Pozdrawiam.
    Temat zamykam jako rozwiązany.