Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Orange (VoIP) telefon po linii innego operatora (światłowód)

27 Mar 2019 01:31 684 15
  • Poziom 4  
    Aktualnie:

1. Telefon stacjonarny Orange z usługą np. tel. bez limitu do wszystkich stacjonarnych w PL, do wszystkich stacjonarnych bez limitu w Europie.
    2. Neostrada, ktora akurat konczy sie.

Mozliwość:
    3. Podłączenia swiatlowodu przez innego ISP operatora.

Pytanie jest takie, czy istnieje mozliwosc taka aby po podlaczeniu swiatlowodu (linia niezalezna od Orange) i po likwidacji Neostrady (linia Orange) zatrzymac Orange dalej jako telefon stacjonarny (VoIP) ze wszystkimi uslugami jak wczesniej (Punkt1) i korzystanie z niego przez ruter operatora swiatlowodu?

Znaczy ostatecznie mialbym Internet przez swiatlowod, a telefon Orange (ze wszystkimi usugami) jak wczesniej, gdzie Orange leciałoby po linii swiatlowodu? Czy coś takiego funkcjonuje?
  • Poziom 39  
    Numer możesz zachować i to tyle.
    Pomijam tak prozaiczny fakt że Orange sprzedaje no-limity tylko jaki pakiet z internetem a Ty chcesz być cwańszy i sobie zachować oddzielnie ;) nie ma tak dobrze.
    :D
  • Poziom 39  
    piotrek22101 napisał:
    Nie tylko jako pakiet,znajomi mają taki a internetu nie mają.

Teoretycznie tak, w praktyce cena jest inna :)
    EOT.
  • Poziom 4  
    bestboy21 napisał:
    Pomijam tak prozaiczny fakt że Orange sprzedaje no-limity tylko jaki pakiet z internetem a Ty chcesz być cwańszy i sobie zachować oddzielnie
    Nie bardzo rozumiem Orange sprzedaje to nie jako pakiet ( z tego co wiem) tylko jako 2 umowy:
    Punkt 1 (telefon z ww. uslugami) za okolo 60 zl +
    Punkt 2 Neostrada za okolo 50 zl

Z tego co pamietam sa to nawet 2 osobne umowy. Umowa 1 to telefon + Umowa 2 Neostrada.
    Ja chcialbym zrezygnowac z umowy nr2, a pozostac przy umowie Nr 1. Odciążam przez to nawet sieć Orange wykorzstując sieć innego operatora.
  • Poziom 39  
    Możliwe że masz oddzielnie, w pakiecie ceny są mniejsze.
    Ja mam napisane na fakturze "neostrada z telefonem".
    Zależy kiedy i w jakiej "promocji" była zawierana umowa.

Co nie zmienia sprawy że między operatorami może przejść tylko numer a nie warunki świadczenia usługi telefonicznej.
  • Poziom 4  
    bestboy21 napisał:
    Co nie zmienia sprawy że między operatorami może przejść tylko numer a nie warunki świadczenia usługi telefonicznej.

Warunki świadczenia usługi telefonicznej pozostałyby w Orange. Ja tutaj przecież nie zmieniałbym nic (stara linia pozostaje nie ruszana). Tylko usługa ta leciałaby *VoIP* dodatkowo po światłowodzie (internecie) innego operatora. Ktory chyba nie powinien miec nic przeciwko temu, bo za internet ten przeciez mu płacę.

Wydawało mi się, że jest to podobnie jak z usługą np. VoIP w siecach mobilnych. Przecież w sieciach mobilnych nie przechodzi do przejęcia usług telefonicznych VoIP przez operatora mobilnego tylko płaci się imjemu za internet, a za telefon operatorowi telefonu VoIP?
    Czy moze coś źle rozumuję?

Poza tym mam jeszcze takie dodatkowe pytanie, czy w ogóle możliwe jest używanie Orange telefonu *VoIP* przez smartfona znaczy w innej obcej sieci (np. Play, czy Plus) mobilnej?
  • Specjalista Sieci, Internet
    piotr1777 napisał:
    Pytanie jest takie, czy istnieje mozliwosc taka aby po podlaczeniu swiatlowodu (linia niezalezna od Orange) i po likwidacji Neostrady (linia Orange) zatrzymac Orange dalej jako telefon stacjonarny (VoIP) ze wszystkimi uslugami jak wczesniej (Punkt1) i korzystanie z niego przez ruter operatora swiatlowodu?

Pierwsze słyszę, by jeden operator "wpuścił" do swojej sieci drugiego (jako 2 usługodawców w jednym przewodzie do jednego lokalu abonenta) i na swoim sprzęcie pozwolił jeszcze korzystać z usługi tego drugiego.

Skoro to światło, to zapytać nowego opa czy nie ma usługi internetu i fona.
  • Poziom 31  
    KOCUREK1970 napisał:
    Pierwsze słyszę, by jeden operator "wpuścił" do swojej sieci drugiego (jako 2 usługodawców w jednym przewodzie do jednego lokalu abonenta) i na swoim sprzęcie pozwolił jeszcze korzystać z usługi tego drugiego.

Taka usługa w Orange nazywa się rBSA.
  • Poziom 4  
    KOCUREK1970 napisał:
    Przecież wyraźnie napisalem, stara linia pozostaje nie ruszana, sa 2 przewody, znaczy 2 osobne kable, a z ich sprzetu na miejscu nie korzystam, a za uslugi Orange place.
    Cytat:
    Warunki świadczenia usługi telefonicznej pozostałyby w Orange. Ja tutaj przecież nie zmieniałbym nic (stara linia pozostaje nie ruszana). Tylko usługa ta leciałaby *VoIP* dodatkowo po światłowodzie

Cytat:

Skoro to światło, to zapytać nowego opa czy nie ma usługi internetu i fona.
    W tym jest problem właśnie, bo operator ewentualnie utrzymuje tylko numer telefonu, znaczy nie świadczy żadnuch dodatkowych usług telefonicznych. Nie ma nielimitowanych rozmow w kraju, ani za granica. Naliczanie niekorzystne minutowe tylko... itd. Dlatego tez chciałem z usługami telefonicznymi pozostać w Orange.
    piotr1777 napisał:
    stara linia pozostaje nie ruszana, sa 2 przewody, znaczy 2 osobne kable, a z ich sprzetu na miejscu nie korzystam, a za uslugi Orange place.

Ale VoIP to usługa a raczej fon via internet.
    Ale by to działało musisz mieć też ich internet bo SIP jest w Orange.
    Nie da się tego połączyć ze sprzętem innego operatora, bo nikt na tym sprzęcie z Orange nie aktywuje SIPa, ani nowy op nie oferuje telefonii SIP, więc pewnie nawet w jego sprzęcie nie ma takiej funkcjonalności.
  • Poziom 4  
    KOCUREK1970 napisał:
    Nie da się tego połączyć ze sprzętem innego operatora, bo nikt na tym sprzęcie z Orange nie aktywuje SIPa, ani nowy op nie oferuje telefonii SIP, więc pewnie nawet w jego sprzęcie nie ma takiej funkcjonalności.
    Nie bardzo rozumiem Ciebie o jakim sprzęcie mówisz. Bo nowy operator daje mi tylko i wyłącznie światłowód (internet) więcej nic od niego nie potrzebuje.
    SIP itd. VoIP usługę telefoniczna daje mi Orange.

PS Analogiczna sprawa np.: Korzystasz z Halonetu VoIP SIP i on daje Tobie usługę telefoniczna.
    Poza tym dysponujesz np. smartphonem w sieci Play tutaj dysponujesz tez tylko internetem.
    Wbijasz dane SIP itd. Z Halonetu do Smartphonu i korzystasz z usług telefonicznych nie Playa tylko z usług telefonicznych Haloneta.

Tak więc nie bardzo to wszystko rozumiem.
    piotr1777 napisał:
    nowy operator daje mi tylko i wyłącznie światłowód (internet) więcej nic od niego nie potrzebuje.

I do jakiego sprzętu ten światłowód podłączysz?
    piotr1777 napisał:
    Tak więc nie bardzo to wszystko rozumiem.

SIP to tylko usługa a Twój smartfon NIE jest niczym zablokowany u operatora i możesz zainstalować sobie co chcesz.
    Sprzęt operatorów internetowych (modemy, routery, ONT) są najczęściej brandowane (blokowane tylko dla jednego konkretnego operatora) i nie da się na sprzęcie jednego operatora uruchomić usługi od innego operatora.
    Nie wiem ale raczej nie dostaniesz danych bramki SIP w Orange.

Teraz pytanie, czy ja Ciebie nie zrozumiałem, czy Ty za mało precyzyjnie to wyjaśniłeś już z góry zakładając pewne tezy.
  • Poziom 4  
    KOCUREK1970 napisał:
    I do jakiego sprzętu ten światłowód podłączysz?

Najpierw do routera gpon. Od nowego operatora.

Dalej przez LAN1 (od routera gpon) do swojego prywatnego Fritzboxa 7490, który nie ma żadnych blokad, brandingow, czy innych ograniczeń… (gdzie ustawiam wszystkie dane VoIP, SIP itd.), który służyłby jako client.

Tego Fritzboxa podłączam Kablem LAN do wtyczki LAN1 routera (gpon) nowego operatora światłowodu i tutaj żadne ograniczenia chyba nie powinny grać żadnej roli bo jestem bezpośrednio w internecie.

Tak więc do routera gpon nie wprowadzam żadnych danych dotyczących SIP… tylko do mojego prywatnego Fritzboxa.

Mam nadzieje, ze wyraziłem się tym razem może bardziej zrozumiale, aniżeli wcześniej.
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    Drogi autorze. Wszystko się da zrobić tak jak zaplanowałeś sobie w pierwszym poście. Nie trzeba żadnych udostępnień infrastruktury, zgód i innych wymagań o których piszą koledzy. Co jednak nie znaczy, że nie musisz spełniać kilku warunków:
    - umowa na telefon musi być rozłączna z tą na dostęp do Internetu. Jeżeli nie jest, musisz ją zmienić na infolinii, tak aby były dwie oddzielne usługi.
    - już teraz musisz skontaktować się z infolinią w celu wygenerowania dla Ciebie danych do logowania w kliencie SIP (w funboxie dane uwierzytelniajace są fabrycznie zaszyte). Oczywiście trzeba dzwonić kilka razy, bo "zapominają" o zleceniu (lepiej przecież sprzedać dodatkowy numer komórkowy i usługi przekierowań niż żeby sobie ludzie korzystali z klienta VoIP).
    - Orange nie lubi sprzedawać samej usługi głosowej VoIP, cena może być nieatrakcyjna i niekonkurencyjna
    - Jeżeli nie będą chcieć sprzedać samej usługi głosowej, to pokaż im środkowy palec, załóż konto u jednego z operatorów VoIP i za 20 zeta masz no limit na pół świata i jeszcze zagraniczne komórki za kilkanaście groszy. Oczywiście numer stacjonarny przenosisz jak przenosi się numery komórkowe.
    - raczej finansowo nie opłaca się korzystać z usług VoIP lokalnych ISP. Oni nie mają swojej infrastruktury (trunk do sieci komutowanej jest wyjatkowo drogi) i tylko są klientem hurtowym jednego z dużych dostawców VoIP dla którego pośredniczą w sprzedaży usług.
    - pomimo, że Orange jak najbardziej udostępnia usługi VoIP na alternatywnych łączach i klientach (nawet się taką możliwością chwali zeby zachęcać ludzi do rezygnacji z tradycyjnej linii POTS) mocno bym się zastanowił nad wiązaniem się z nimi umową. Może się zdarzyć, że na łączach od Orange wszystko ładnie działa, a korzystając z usług alternatywnych ISP "przypadkowo" trafisz na sam koniec kolejki QoS. Oczywiście Orange wcale nie zrobi tego celem obrzydzenia Ci nowego ISP i zachęcenia do powrotu do ich sieci.
    piotr1777 napisał:
    Tak więc do routera gpon nie wprowadzam żadnych danych dotyczących SIP… tylko do mojego prywatnego Fritzboxa.

Mam nadzieje, ze wyraziłem się tym razem może bardziej zrozumiale, aniżeli wcześniej.

No wcześniej nie wspomniałeś słowem, że masz własny sprzęt - a to zmienia co nieco to co zostało napisane wcześniej.

piotr1777 napisał:
    prywatnego Fritzboxa 7490

Też mam Fritza, tylko 3490 :D