Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Immergas Zeus Vitrix zero ciśnienia wody w instalacji CO

27 Mar 2019 08:36 624 16
 • Poziom 9  
  Proszę o pomoc kocioł Immergas Zeus Vitrix z zasobnikiem w ciągu jednego dnia spadło ciśnienie w instalacji CO do zera tak pokazuje manometr. Kocioł jednak normalnie startuje (słychać przelewanie wody przez minutę) i jak zaczyna grzać ciśnienie w CO rośnie do 2,4 bar przy obniżonej dla bezpieczeństwa temperaturze to 48 stopni. Nie ma wycieku wody. Co jakiś czas uzupełniałem powietrze w naczyniu wzbiorczym i zawsze było na poziome 1 do 1.2 bar przy wyłączonym piecu po nagrzaniu max 1.8 bar. Tym razem dopompowanie powietrza nie daje rezultatu manometr na piecu nawet nie drgnie ale manometr na pompce pokazuje ciśnienie ok 2 bar więc naczynie wzbiorcze powinno być chyba sprawne. Zauważyłem, że po uruchomieniu kotła wzrasta trochę temperatura cwu. Co może być powodem takiej sytuacji? Jak zdiagnozować usterkę?
 • Poziom 24  
  baxman napisał:
  Co jakiś czas uzupełniałem powietrze w naczyniu wzbiorczym i zawsze było na poziome 1 do 1.2 bar przy wyłączonym piecu po nagrzaniu max 1.8 bar.

  Wybacz ale naczynie przeponowe to nie opony w rowerze. Tu nie dobija się co jakiś czas powietrza (powinien być azot). Jesli tak jest to wymieniamy na go na nowy.
  baxman napisał:
  Tym razem dopompowanie powietrza nie daje rezultatu manometr na piecu nawet nie drgnie ale manometr na pompce pokazuje ciśnienie ok 2 bar więc naczynie wzbiorcze powinno być chyba sprawne.

  Manometr na piecu się zablokował, do wymiany będzie.

  baxman napisał:
  Proszę o pomoc kocioł Immergas Zeus Vitrix z zasobnikiem w ciągu jednego dnia spadło ciśnienie w instalacji CO do zera tak pokazuje manometr.

  ( jakaś sprzeczność, a tu to który tj. manometr?)
 • Poziom 9  
  Dziękuję za odpowiedź
  manometr, ten na piecu (wyłączonym) pokazuje 0 bar manometr podłączony do naczynia przez zaworek pokazuje, że w naczyniu wyrównawczym ciśnienie jest i trzyma prawidłowo. Jak kocioł pracuje (co=45stopni) manometr na piecu pokazuje trochę ponad 2 bary. Po wyłączeniu pieca i wychłodzeniu co znowu manometr na piecu pokazuje 0 bar. Ciśnienie od nowości wyrównywałem co jakiś czas (raz na miesiąc) w czasie kiedy piec nie pracował cały dzień (tylko rano i wieczorem). W pełnym sezonie grzewczym jak piec nie był wyłączany nie było takiej potrzeby.
 • Poziom 9  
  Czy jest jakaś możliwość sprawdzenia samemu poprawności działania tego naczynia ?
  jak naciskam zaworek to słychać wylatujące powietrze.
 • Poziom 24  
  Tak działa naczynie przeponowe:
  Immergas Zeus Vitrix zero ciśnienia wody w instalacji CO

  Zamiast glikolu u Ciebie tj. woda c.o. o ciśnieniu startowym (naczynie nie podłączone ma mieć ok. 0,7 bar) - a na rys. 1 to poglądowo 4,5 bar.

  baxman napisał:
  Czy jest jakaś możliwość sprawdzenia samemu poprawności działania tego naczynia ?
  jak naciskam zaworek to słychać wylatujące powietrze.

  Jeśli zaworek jest szczelny to będzie wylatywało, tak czy owak. Najważniejszte tj. by membrana była szczelna. Czasem zdarza sie żę guma ze starości przyklei się do blachy i tak dostanie na zawsze. W tedy on nie działa i jak jest dziurawy też.
  (Zaworek azotu jest u Ciebie tam gdzie pisze na rys. AZOT)
 • Poziom 9  
  ok dziękuję za informację jak coś ustalę dam znać dla potomnych
 • Poziom 9  
  Zawór bezpieczeństwa nie zadziałał bo od momentu usterki, jeśli jest za duże ciśnienie powyżej 2,5 bara to spuszczam wodę z kaloryfera tak aby nie dopuścić do zadziałania zaworu.
  Wycieku nie ma, bo jeśli piec pracuje co=48 stopni ciśnienie trzyma się na stałym poziomie dopiero jak przestaje grzać powoli spada jak woda stygnie. Wizualnie też nic nie widać Jeśli przy zimnym piecu doleję wody do co i ustawię na 1 bar w manometrze na piecu po włączeniu i nagrzaniu co ciśnienie wzrasta i jak przekroczy 2,5 bara od razu spuszczam trochę wody z instalacji tak jak pisałem. Naczynie wzbiorcze było już kiedyś wymieniane ale wtedy ciekła z niego woda więc ewidentnie straciło szczelność. Teraz wycieku wody nie widać i powietrze w nim jest pod ciśnieniem dlatego nie jestem pewien ale jeśli to może być uszkodzenie membrany to by wyjaśniało sprawę. Piec ma już swoje lata (produkcja z 2001 r) więc może być różnie serwis zasugerował, że może być nieszczelna nagrzewnica koszt 3000 plus wymiana więc wtedy już lepiej wymienić piec na nowy. Nowe naczynie to 500zł plus 200 usługa ale mogę sam wymienić tylko jak sprawdzić, że to właśnie to skoro wycieku nie ma i powietrze jest?
 • Poziom 22  
  Jak tak będziesz ciągle dolewał nową wodę do wtedy napewno zabijesz "nagrzewnicę" - czyt. wymiennik, bo go zakamienisz. Ewidentnie naczynie przeponowe nie działa właściwie. Jeżeli jest do wymiany, to możesz zdecydować się na inne - tańsze rozwiązanie. Jeżeli masz miejsce przy kotle i godzisz się na pewne zaburzenie "estetyki", to możesz kupić uniwersalne naczynie przeponowe w sklepie hydraulicznym lub na popularnym serwisie aukcyjnym i zamontować do instalacji. Koszt takiego naczynia uniwersalnego zaczyna się już od około 100zł. Na serwisie aukcyjnym pewnie taniej. Ile krzyknie hydraulik za robotę - to pewnie zależy od "miejsca" i "podjeścia", ale napewno wyjdzie taniej niż 500+200zł za nowe "fabryczne".
  Musisz tylko pamiętać żeby nowe naczynie kupić o pojemności nie mniejszej niż to które jest obecnie. No i zamontować we właściwym miejscu.
 • Poziom 24  
  baxman napisał:
  Nowe naczynie to 500zł plus 200 usługa ale mogę sam wymienić tylko jak sprawdzić, że to właśnie to skoro wycieku nie ma i powietrze jest?

  Nie ma prostego domowego sposobu sprawdzenia, jedynie przez fachowca.

  Najprostsze rozwiązanie są najskuteczniejsze, czyli oryginalne nowe. Wymiana zbiornika nie jest skomplikowana.
  A montaż dodatkowego to w tym wypadku było by wskazane bo pisałeś, że wczęśniej też były problemy.
  (Intalacja zapewne jest stara i ma dużą pojemność wody, wtedy wskazane jest by był jeszcze poza tym co jest w piecu, dodatkowy zbiornik przeponowy włączony w obieg c.o. np. chociaż 10 l. Rozwiązanie takie częściowo odciąża ten zbiornik w piecu)
  baxman napisał:
  Piec ma już swoje lata (produkcja z 2001 r)


  baxman napisał:
  "serwis zasugerował, że może być nieszczelna nagrzewnica koszt 3000 plus wymiana więc wtedy już lepiej wymienić piec na nowy."

  Co do nagrzewnicy, to nie dotyczy tego.
 • Poziom 9  
  no tak to byłby pomysł a gdzie wstawić ten dodatkowy zbiornik?
  myślałem również dopasować jakieś tańsze naczynie z innego pieca może by rozwiązało sprawę?
 • Poziom 22  
  Naczynie z innego kotła będzie podobnie drogie. Jeżeli nawet kupisz kilkadziesiąt złotych tańsze- przystosowanie go do Twojego kotła może wyrównać zysk. Suma wyjdzie podobnie. Jak masz miejsce to nie zastanawiaj się tylko bierz uniwersalne ze sklepu. Jedno dobrze dobrane naczynie w zupełności wystarczy. To - jakiej powinno być pojemności- zależy od ilości zładu wody w instalacji. Ważne by nie wziąć za małego.
 • Poziom 9  
  Tylko gdzie je zamontować przy piecu ? zamiast oryginalnego ? czy na piętrze ?
 • Poziom 24  
  Dodatkowe naczynie poza piecem jak najbardziej jest wskazane.

  Natomiast w piecu powinno być oryginalne i obowiązkowo przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo użytkowników.
  Jest ono tam bezpośrednio włączone w układ grzejny wody i bez udziału zaworów w trakcie grzania.
  Zewnetrzne naczynia przeponowe z reguły zawsze posiadają po drodze jakieś zawory odcinające. Jego lokalizacja nie jest tak istotna jak piecowego.

  Czyli przedewszystkim naczynie wzbiorcze ma być w piecu jako pierwsze i najważniejsze.
 • Poziom 9  
  Ok dziękuję bardzo za informacje właśnie próbuję załatwić nowy zbiornik ale tak szybko chyba nie będzie jak rozwiążę problem dam znać