Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezpieczeństwo podczas spawania - jak unikać zagrożeń?

27 Mar 2019 10:26 2202 19
 • Redaktor
  Bezpieczeństwo podczas spawania - jak unikać zagrożeń?
  Podobnie jak w przypadku innych tego typu prac, spawanie wymaga oprócz dobrego sprzętu oraz umiejętności, zadbania o bezpieczeństwo. Bez względu na to, czy to dopiero początek przygody ze spawaniem, czy praca ta wykonywana jest już od wielu lat, trzeba pamiętać o zaopatrzeniu się w odpowiednie ubranie ochronne czy maski. Szkodliwe opary, odpryski, zagrożenie pożarem czy porażeniem prądem - należy uważać na nie od samego początku. Rodzaje niebezpieczeństw zależą od wielu czynników, takich jak rodzaj spawania lub czy stanowisko pracy znajduje się w pomieszczeniu, czy na otwartej przestrzeni. Bez względu na to warto zaopatrzyć się w kilka niezbędnych elementów ochronnych.

  Przede wszystkim ochrona spawacza
  Jednym z podstawowych elementów bezpieczeństwa podczas spawania jest ochrona oczu. Generowane podczas pracy światło jest niezwykle jasne, a bezpośrednie wpatrywanie się w niego może wywołać poparzenie rogówki, zapalenie spojówek, a w wypadku dłuższego narażenia wzroku na promieniowanie UV nawet czasową ślepotę. Przede wszystkim należy zatem pamiętać o dobrej masce spawalniczej z przyciemnioną zasłoną, która jednocześnie będzie także chroniła skórę przed odpryskami, iskrami, promieniowaniem oraz pyłami. Powinna ona ściśle przylegać do głowy i osłaniać całą twarz, dzięki czemu zabezpieczony jest nie tylko wzrok, ale głowa. Jeśli nie używamy maski, lecz wybieramy okulary ochronne, musimy pamiętać o dodatkowej osłonie z pomocą czapki lub innego okrycia. Jednakże, chociaż okulary zapewniają lepszą widoczność, niosą ze sobą spore ryzyko poprzez pozostawienie sporych części twarzy bez żadnej przesłony.

  Nie tylko twarz powinna być całkowicie zasłonięta podczas używania spawarki. Niezbędna jest ochrona całego ciała, zwłaszcza kończyn. Wygodne i funkcjonalne rękawice muszą być trwałe i odpowiednio grube, by zapewnić właściwy poziom bezpieczeństwa przed oparzeniami i uszkodzeniami mechanicznymi. Należy zawsze dbać o to, by (podobnie jak pozostałe elementy odzieży) były suche - inaczej ryzykuje się poparzenie prądem. Twarde, gumowe obuwie robocze czy długi, skórzany fartuch spawalniczy to akcesoria równie ważne jak posiadanie dobrej jakości spawarki. Koszula z wysokim kołnierzem, a najlepiej kurtka spawalnicza skutecznie ochronią górną część ciała przed oparzeniami lub opiłkami. Pozostawienie odsłoniętego fragmentu skóry może grozić zetknięciem się z płynnym metalem i poważnym uszkodzeniem ciała.

  Dodatkowe wsparcie
  W wypadku niektórych zadań warto wyposażyć się także w dodatkową ochronę - przede wszystkim słuchu oraz przed pyleniem. Narzędzia służące do szlifowania są bardzo głośne, a hałas o dużym natężeniu może znacząco uszkodzić słuch. Warto więc pomyśleć o jego ochronie, najlepiej w postaci słuchawek. Stopy aluminium, powłoki cynkowe czy druty z topnikiem mogą wpływać na wydzielanie się trujących oparów, przed którymi nie ochroni maska spawalnicza. Ich wdychanie może skończyć się ciężkim zatruciem organizmu. Należy zatem przede wszystkim pracować w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, a przy długiej pracy używać dodatkowo maski przeciwpyłowej. Nie warto przebywać w pełnym oparów miejscu przez dłuższy czas - nawet przy dobrze działającej klimatyzacji dobrze jest co jakiś czas opuścić stanowisko pracy i wyjść na świeże powietrze.

  Zagrożenie dla otoczenia
  Podczas dbania o własne bezpieczeństwo nie można zapomnieć o otoczeniu stanowiska pracy. Przede wszystkim należy za każdym razem upewnić się, że w miejscu spawania nie znajduje się nikt nieuprawniony lub nieposiadający odpowiedniego sprzętu ochronnego. Warto ustawić stanowisko pracy z dala od innych miejsc, w których często przebywają ludzie lub zwierzęta. Niekiedy najskuteczniejszym sposobem osłony jest stosowanie ekranów spawalniczych, które chronią przed skutkami przypadkowego zetknięcia się z promieniowaniem UV, a także stanowią jasne odgrodzenie stanowiska spawalniczego od pozostałej przestrzeni. W niektórych wypadkach warto użyć w pomieszczeniach, w których dochodzi do spawania specjalnych farb ściennych, które absorbują promieniowanie i zapobiegają szkodliwym odbłyskom światła.

  Bez ognia
  Odpryski spawalnicze czy iskry od szlifowania niosą ogromne ryzyko pożarowe. Oprócz ochronnej odzieży należy pamiętać o usunięciu z pomieszczenia, w którym znajduje się spawarka wszystkich łatwopalnych elementów. Trzeba pamiętać, że maska spawalnicza znacząco ogranicza pole widzenia, a także jest przyciemniana, przez co zauważanie zaprószenia ognia lub samego pożaru może być znacznie utrudnione. Gaśnica przystosowana do gaszenia urządzeń elektrycznych czy chociażby wiadro wypełnione piaskiem powinno zawsze znajdować się w zasięgu ręki. Dobra wentylacja pomieszczenia pozwoli również na uniknięcie wysokiego stężenia łatwopalnych pyłów oraz opiłków w powietrzu.

  Profesjonalna odzież spawalnicza na stronie: https://www.expondo.pl/spawanie/

  Artykuł sponsorowany
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 25  
  Tak powinno być, a jak jest? Bywają w wielu firmach, z taką ochroną spotkałem się w nielicznych.
 • Poziom 33  
  Prawie każde z wymienionych zagrożeń odczułem na własnej skórze i pragnę w związku z tym nieco rozwinąć temat.

  1 Spawanie z gołym brzuchem, bo było lato i na zewnątrz. Skończyło się poparzeniem UV i "fajnym" śladem granicy gdzie gacie zasłaniały resztę...
  2 Naświetlenie oczu u psa, który wgapiał się w błyski i wizyta u weterynarza.
  3 Żarzący się odprysk w bucie. Tutaj ważna sprawa. Albo spodnie wywinięte na buty i solidne buty albo... klapki na nogach i krótkie spodnie-skoro już lekceważymy BHP to z fasonem. Przynajmniej co wleci to wyleci....(wężykiem, wężykiem)
  4 Najdziwniejszy pożar jaki widziałem. Spawałem grubościenną rurę od pieca w której była sadza. Sadza zaczęła się tlić i po ok 30 minutach strefa żaru dotarła do drugiego końca rury i tam podpaliła jakieś śmieci.
  5 Porażenie prądem psa który łaził po kratownicy podczas spawania. Przez krótki moment nie było kontaktu między dwoma jej częściami.
  6 I ostatni punkt. Kolega w wojsku pomagał spawaczowi. Miał zamknięte powieki za każdym razem ale odsłoniętą twarz. Efekt - poważne naświetlenie oczu (przez powieki a jednak).

  Wszystkie te incydenty obyły się bez poważnych ofiar w ludziach, zwierzętach czy sprzęcie i nauczyły szacunku do przestrzegania zasad BHP , które na pewno niektórym wydają się mało istotne.
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 43  
  Interval napisał:
  Bywają w wielu firmach, z taką ochroną spotkałem się w nielicznych.

  ALe przecież fartuch maska i rękawice to KAŻDY spawacz ma.

  CO do maski z nadmuchem to tylko alu, nie widziałem żeby ktoś ocynk spawał.

  Najgorsze są odpryski jak jednak gdzieś wpadną, jednak, tego nie przeskoczy.

  Oczywiście wentylacja albo naturalna , albo wyciąg nadmuch.
 • Poziom 33  
  Ciekawy artykuł. POLECAM przeczytać go wszystkim domorosłym, młodym w praktyce spawaczom. Z bardzo dużym naciskiem na > ochronę oczu! Promieniowanie UV powoduje silne oparzenia skóry, itd. , o czym napisał wcześniej kolega Magic9, przy okazji może spowodować nieodwracalne uszkodzenia dna oka- tj. siatkówki. Tego nie da się przeszczepić. Dlatego- panowie spawacze domorośli, wyrzućcie stare maski spawalnicze do fajansu, nowe przyłbice spawalnicze zabezpieczają przed refleksami odbitymi np. od białych ścian, które pod starą maskę się dostawały i waliły po oczach. Co do reszty artykułu kolegi Magic9- każdą powłokę galwaniczna, malowaną, lub inną- przed spawaniem metodą łuku elektrycznego, należy ją przed spawaniem usunąć.
 • Poziom 33  
  Apropo masek, polecam oczywiście przyłbice samościemniające. Tu jedna uwaga: Przy zakupie nie spotkałem się z informacją o tym, że wewnątrz są baterie. (2x2032) Ogniwo solarne sugeruje, że zasilanie pochodzi z niego a tak nie jest. Początek wyczerpania baterii objawia się nieściemnianem okresowo lub z opóźnieniem. Bardzo nieprzyjemna sprawa i wymaga natychmiastowej interwencji. Wymiana baterii nie jest przewidziana przez producenta ale możliwa.
 • Poziom 26  
  Ja jestem przyzwyczajony do zwykłej maski. Bez żadnych bajerów. Obowiązkowo rękawice, czuję się bezpieczniej. Buty robocze, spodnie założone na buty. Jeśli masz nogawki spodni schowane w buty to żużel może ci wlecieć i jest niefajnie. Koszula najlepiej flanelowa lub jakiś mantel roboczy. Unikaj sztucznizny w odzieniu, bo topi się.
 • Poziom 21  
  Byłem poparzony dwukrotnie, asystując przy spawaniu. Pierwszy raz gdzieś jak miałem 15 lat, pomagałem bratu przy spawaniu konstrukcji jakiejś maszyny. Naświetliłem sobie wtedy oczy, cały następny dzień czerwone spojówki i uczucie, jakby było pełno piasku pod powiekami.
  Drugi raz jak miałem 19 lat, pomagałem ojcu przy spawaniu elementów ogrodzenia. Ślusarz-spawacz z zawodu, nie powiedział mi, że mam się porządnie ubrać, asystowałem w krótkich spodenkach i t-shircie. W efekcie miałem poparzone nogi, ręce, szyję i pół twarzy. Sam miał flanelową koszulę, cwaniak jeden.
  Od tej pory jak ktoś chce pomocy przy spawaniu łukiem, bez porządnego ubrania i ochrony twarzy i oczu nawet nie podchodzę. Nie słuchać gadki typu "to tylko na minutkę, nic ci nie będzie"! Delikwentowi kazać od razu sp...ć na drzewo, bo olewa podstawowe zasady BHP!
 • Poziom 29  
  Jedyną wpadkę jaką miałem przy spawaniu to jak kropla roztopionego metalu spadła mi na buta. przepaliła go i oparzyła mi stopę. od tego czasu prócz maski i rękawiczek (jak nie masz spawalniczych to od biedy zwykłe robocze się nadają) ubieram lepsze obuwie.
  Generalnie radzę uważać, takie oparzenia bardzo trudno się goją.

  Raz mi też spadła iskra do kosza na śmieci a że był tam jakiś papier (chyba torebka papierowa po śrubach) to zrobił się mały pożar w wiadrze.
 • Poziom 23  
  Mi ostatnio przy spawaniu zapaliła się... wełna stalowa "000". Wpadła widocznie iskra i po wełnie zaczęły biegać płomyki, jarało się dość gwałtownie. Tak jak ktoś wyżej pisał, mając na kalfasie przyłbicę niezbyt szybko to zauważyłem, dopiero jak skumałem że coś podejrzanie widno się robi z tyłu. Nie wiedziałem nawet, że to da się tak łatwo zapalić (chociaż wiedziałem że takie cienkie druciki da się spalić), jak widać człowiek uczy się całe życie.
 • Poziom 6  
  jaszczur1111 napisał:
  Apropo masek, polecam oczywiście przyłbice samościemniające

  Najlepiej chroni maska ze stałym szkłem. Na forach pełno opinii że ludzie spawając w niedrogich przyłbicach samościemniających naswietlali sobie oczy. Drogie maski firmowe za kilkaset złotych są od nich zdecydowanie lepsze ale i tak przez bardzo krótki czas przy inicjowaniu łuku światło widzialne oświetla oczy. To bardzo krótki niezauważalny moment ale spawając często i po wielu latach może to odbić się na wzroku. Polecam przyłbice z odchylanym filtrem, co prawda mniej wygodne ale wzrok jest lepiej chroniony. Ale jak ktoś koniecznie chce spawać w przyłbicach samościemniających bo wygodniej i potrzebna druga ręka to dobrze by było kupić drożdzą przyłbicę i na czas inicjowania spawania przymknąć oczy
 • Poziom 6  
  Nie wiem czy śmiejesz się z mojej wypowiedzi, ale poczytaj sobie fora spawaczy o maskach spawalniczych. Spawając amatorsko, sporadycznie raczej nie dostrzeże się różnicy ale spawając zawodowo w taniej masce samościemniającej ludzie narzekali z czasem na pogorszenie wzroku. Nawet po jednym dniu spawania prądem 300A naświetlali sobie oczy w niedrogich samościemniających filtrach. Są filmy na youtube jak spawa się rurociągi w USA albo Japonii. Spawacze byli w tradycyjnych maskach ze stałym filtrem i to na pewno nie dlatego że nie stać ich na samościemki.
  Ale jak już ktoś chce spawać w maskach samościemniających to najlepiej wybierać te markowe za kilkaset złotych.
 • Poziom 33  
  To co piszesz tomek970 wymaga pewnego uzupełnienia.

  1 Maska samościemniająca , nieważne czy droga czy tania, ma i tak częściowe ściemnienie nawet jeśli nie zadziała automatyka. Ponadto ultrafiolet zatrzymuje w pewnym stopniu samo szkło i filtr przeciw rozpryskowy. Tego nie mamy w masce stałej jeśli przez nieuwagę dotkniemy elektrodą patrząc bezpośrednio. Takie błędy są częste zwłaszcza u początkujących.
  2 Czas reakcji to ok 1/10 000 sek. To za mało by wyrządzić szkodę nawet przy długotrwałym spawaniu. Liczy się łączna dawka promieniowania a wiadomo, że każdy spawacz czasem zobaczy łuk bezpośrednio i niewiele z tego wynika a czas takiego błysku robi więcej niż cały dzień wszystkich 1/10 000 sekundowych dawek.
  3 Zdarza się, że automatyka maski potrafi nie zadziałać np. z powodu nietypowych warunków oświetlenia, częściowego lub całkowitego zasłonięcia ogniwa fotoelektrycznego - to zdarza mi się nagminnie , no i oczywiście rozładowane baterie. O bateriach sprzedawcy najczęściej milczą bo wydaje im się, że ich nie ma.

  Nie wiem na pewno ale myślę sobie, że jeśli gdzieś na profesjonalnych stanowiskach działają spawacze w maskach stałych, to być może mają zapewnione bardzo silne oświetlenie stanowiska.

  Nie jestem przekonany czy jakość idzie w parze z ceną. Bardzo często dzieje się tak, bebechy drogiego i taniego sprzętu są identyczne. Przykłady znam z AGD czy choćby z kamer podczerwieni. W kamerach robi się "downgreading" oprogramowania w tańszych modelach, bo nie opłaca się produkować gorszych matryc, Przykładem jest kamera FLIR E-4. W związku z tymi faktami traktuję część wypowiedzi tomek970 jako reklamę drogich produktów.
 • Poziom 6  
  Ja absolutnie nie chcę niczego reklamować, chcę tylko powiedzieć jak jest. Maska samościemniająca w stanie nie zaciemnionym powinna zatrzymywać promieniowanie UV (najbardziej niebezpieczne) i IR (podczerwone). Przepuszcza tylko światło widzialne które też szkodzi oczom. I te markowe maski pewnie je zatrzymują tak jak powinny. A wiemy przecież jak parametry trzymają chińskie najtańsze produkty. Spawarki mają według parametrów maksymalny prąd 300 -350 amper a nie dadzą rady stopić elektrody 4. Chińskie tanie maski samościemniające też mają mieć dobrą ochronę przed promieniowaniem i bardzo krótki czas reakcji ale jaki mają to nie wiadomo, dlatego odradzał bym niedrogie samościemki. Te markowe powinny być dobre, ale i tak przepuszczają trochę więcej szkodliwego promieniowania niż tradycyjne ciemne szkło. Tradycyjne ciemne szkło też przepuszcza bardzo małą ilość szkodliwego promnieniowania, bo nie da się tak zrobić żeby nic nie było przepuszczane. Nie trzeba się tym martwić bo słońce też emituje szkodliwe promieniowanie, nawet przez chmury, ale są to bardzo małe ilości.
  Jest wiele złych opinii o niedrogich maskach samościemniających, o tych odrobinę droższych też. Lepiej wybierać takie za kilkaset złotych, a jeszcze lepiej wybrać tradycyjne szkło. Jeżeli się spawa tylko sporadycznie, amatorsko to i niedroga maska może nie sprawić zauważalnego pogorszenia wzroku, ale zawodowi spawacze z biegiem czasu to odczuwają. Ja wolę być ostrożny i nawet do amatorskiego sporadycznego spawania wolę mieć maskę ze stałym filtrem. Stały filtr z odpowiednio dobranym DINem do odpowiedniego prądu dobrze chroni wzrok, a od niego jeszcze lepsze jest szkło lustrzankowe. Odbija jeszcze sporo więcej szkodliwego promieniowania od zwykłego czarnego szkła. Szkło lustrzankowe to takie same czarne szkło jak zwykłe, ale ma naniesioną próżniowo warstwę aluminium które ma bardzo dobre właściwości przewodzenia ciepła , nie nagrzewa się tak ponieważ szybko oddaje ciepło i również je odbija. Oprócz jeszcze lepszego zatrzymywania szkodliwego promieniowania szkło lustrzankowe też lepiej doświetla miejsce spawania. Oczywiście wybierając szkło lustrzankowe najlepiej wybrać produkty renomowanych firm Aulektro lub SCS. A najlepsze szkła do spawania jakie istnieją są sprzedawane w USA. W Europie są niedostępne. Według badań przepuszczają tylko 0,0002% szkodliwego promieniowania, ale są oczywiście bardzo drogie.
  To prawda że zdarza się czasem przypadkowo zapalić łuk gdy oczy nie są zasłonięte. Co do czasów reakcji to gdy baterie są już słabsze to są dłuższe. Gdy jest niska temperatura też się wydłużają.
 • Poziom 26  
  Nie wyobrażam sobie spawania z maska samościemniającą. Jestem przyzwyczajony do spawania i używania zwykłej maski, trzymanej w dłoni. Co do spawania w butach- preferuje skórzane, robocze, nogawki spodni nie wkłądam w buty. Nauczyłem się tego gdy kropla metalu wpadła mi do buta. Ale nie poowiem, że nie spawam w kiepskich butach :-) zdarza sie. Co do naświetlenia oczu- miałem, tarte ogórki po spawaniu używałem.
 • Poziom 6  
  Zamiast zwykłej maski do tiga można używać maski z odchylaną klapką. Oczywiście mniej wygodne od maski samościemniającej, ale coś za coś. Adiweld na youtube spawa w masce z odchylaną klapką i nawet ostatnio zaprezentował spawanie tigiem i był w takiej masce.
 • Poziom 33  
  Mógłbym przewrotnie napisać, że nie wyobrażam sobie spawania bez samościemki ale prawda jest taka, że nauczyłem się spawać na tradycyjnej masce. Teraz cenię sobie wygodę, wolna ręka daje wspaniałe możliwości. Awaryjnie jakiś czas temu użyłem zwykłej i miałem wrażenie że jestem w 19 wieku....

  Na wymianę baterii mam taki patent, że rozbieram ustrojstwo, wyprowadzam na zewnątrz przewody i stosuję 4xAAA zamiast CR2032 - fabrycznych. O kolejnej wymianie mogę praktycznie zapomnieć.