Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Radiotelefon bez pozwolenia jaki wybrać?

Anonymous1987 27 Mar 2019 11:52 3081 20
    Anonymous1987
    Level 3  
    Myślę nad zakupem kilku radiostacji dla jednostki ochotniczej straży pożarnej, które miałyby służyć wyłącznie do komunikacji między strażakami z naszej jednostki. Początkowo myślałem nad zakupem Baofengów BF888S, lecz nie wiem, jak wygląda sytuacja z pozwoleniem na to urządzenie. Proszę o wyjaśnienie i ewentualne propozycje alternatywne.
    Anonymous1987
    Level 3  
    Mobali wrote:
    Temat był dość obszernie omówiony tutaj, więc chyba nie ma sensu kolejny wątek w tej samej sprawie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3567145.html
    Tam na pewno znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie?

Tak spotkałem ten wątek. Tylko niekoniecznie o to mi chodzi. Mam na myśli żeby kupić załóżmy 6 radiotelefonów i każdy ze strażaków miałby jeden na sobie. Ostatnio mieliśmy akcje na której łączność z radiotelefonów na paśmie vhf zawiodła i chodzi mi o to żeby te 6 radiotelefonów działało w innych częstotliwościach na których porozumiewali by się tylko strażacy z naszego zastępu. Może przykład z akcją niekoniecznie pasuje, ale również miałoby to ogromny potencjał podczas zabezpieczania różnego rodzaju imprez masowych. Samochody strażackie zazwyczaj mają 6 miejsc i nierzadko mniej radiotelefonów i nie dla każdego strażaka przypada radiostacja

Dodano po 4 [minuty]:

Radiotelefon bez pozwolenia jaki wybrać?
    A gdybym radia bf 888s zaprogramował na jedną z częstotliwości pmr na które rzekomo nie potrzeba pozwolenia to moglibyśmy ich używać bez zezwolenia czy nie?
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    Przecież w:
    .Labrador wrote:
    http://sklep.autoradia.pl/pl/p/Pozwolenie-Radiowe-Baofeng-UV-5R-UV-82-Wouxun-2026/648

Masz dwie częstotliwości. Jedną w VHF, drugą UHF.
    Anonymous1987
    Level 3  
    arturavs wrote:
    Przecież w:
    .Labrador wrote:
    http://sklep.autoradia.pl/pl/p/Pozwolenie-Radiowe-Baofeng-UV-5R-UV-82-Wouxun-2026/648

Masz dwie częstotliwości. Jedną w VHF, drugą UHF.

Radia które chce zakupić nie mają działać na vhf czy uhf szukam czegoś co działa w pmr, tak by używać ich bez zezwolenia. Najbardziej przekonywujące są baofengi bf888s ze względu na bardzo niską cenę tylko chciałem się dowiedzieć czy można ich używać bez pozwolenia.
    .Labrador
    Level 26  
    Anonymous1987 wrote:
    szukam czegoś co działa w pmr

Skoro tak to google! info o pmr tam mnoga.
    sp3ots
    Level 38  
    Baofeng 888 nie jest urządzeniem PMR, bo:
    1. ma większą moc niż 0,5W
    2. ma wykręcaną antenę

Co o Twoim pomyśle zakupu sądzi dowódca ?
    Czy macie szkolenia w nawiązywaniu łączności ?
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    Żaden Baofeng bez zezwolenia nie może być używany. Nawet jeśli obsługuje pasmo PMR to :
    sp3ots wrote:

1. ma większą moc niż 0,5W
    2. ma wykręcaną antenę

z tych względów nie można go używać.
    zworys
    Level 39  
    Przecież straż ma swoje wydzielone pasmo. Jaki problem wystąpić o przydział dodatkowej częstotliwości w tym pasmie? PMR nie jest panaceum na problemy z łącznością. Te radia mają małą moc i standardową czułość i selektywność ( dlatego są tanie ) więc także mogą zawieść w akcji. W sieci simpleksowej jeden niedoszkolony głąb zablokuje całą korespondencję i żaden PMR wtedy nie pomoże.
    Anonymous1987
    Level 3  
    Jak wspomniałem przykład z akcją niekoniecznie był na miejscu bardziej by to było stosowane podczas zabezpieczań imprez.
    Hektar Zahler
    Level 34  
    Wpisz na allegro pozwolenie radiowe i czytaj dokładnie z czym jego się konsumuje.
    c2h5oh
    Moderator
    Anonymous1987 wrote:
    ...Może przykład z akcją niekoniecznie pasuje, ale również miałoby to ogromny potencjał podczas zabezpieczania różnego rodzaju imprez masowych...

Zastanów się co piszesz. PMR pracują w paśmie niestrzeżonym. Pomyśl jakie używanie będzie miał prokurator gdy okaże się, że podczas imprezy coś się stało a straż miała radiotelefony pracujące w paśmie PMR.
    Lepiej nie kombinuj bo może to się źle skończyć dla Ciebie i przy okazji dla Twoich kolegów.
    Mobali
    Level 39  
    c2h5oh wrote:
    Lepiej nie kombinuj bo może to się źle skończyć dla Ciebie i przy okazji dla Twoich kolegów.

Dokładnie! A najlepiej zacząć od przynajmniej podstawowego przeszkolenia druchów. Warto pamiętać, że użycie radiotelefonu może miec podobne skutki jak zabawa z bronią. Bywało, że aparat z jakimś przerobionym Baofengiem próbował ruchem lotniczym kierować ;-)
    palmus
    Level 33  
    Gadaj z wójtem/burmistrzem,że biurokracja nie pozwala wam rozwinąć skrzydeł. Wysupłają kasę (lub sponsorzy) i masz 6 legalów. Inaczej sporo ryzykujesz- od braku łączności w krytycznych chwilach do odpowiedzialności karnej.
    Mobali
    Level 39  
    Tak czy owak, planowanie łączności warto zacząć od dowódcy/komendanta. Potem wraz z lokalnymi władzami opracować schemat systemu łączności. Być może warto wpisać go w istniejący już system zarządzania kryzysowego? Potem zająć się częstotliwościami i pozwoleniami radiowymi oraz przeszkoleniem użytkowników sprzętu. I dopiero zupełnie na koniec poszukać odpowiednich radiotelefonów, które spełnią wymagane kryteria.
    zworys
    Level 39  
    Mobali wrote:
    Być może warto wpisać go w istniejący już system zarządzania kryzysowego?

Przede wszystkim ! To musi być spójny system umożliwiający współpracę różnych służb a nie zbieranina od Annasza do Kajfasza. Skutki tego widziałem i słyszałem na własne oczy i uszy w 1997 roku w czasie powodzi.
    Marek39
    Level 21  
    a kupcie sobie jak macie za co CB z ręki i na imprezy wam kilka kanałów wystarczy a na służbowe pasma się nie pchajcie bo ktoś się wkurzy
    Mobali
    Level 39  
    Marek39 wrote:
    a kupcie sobie jak macie za co CB z ręki i na imprezy wam kilka kanałów wystarczy

Nie jestem przekonany, czy to najlepsze rozwiązanie akurat w tym przypadku.

Marek39 wrote:
    ...a na służbowe pasma się nie pchajcie bo ktoś się wkurzy

Kilka osób od pewnego czasu stara się dokładnie wyłożyć właśnie tę cenną mądrość ;-)
    Hektar Zahler
    Level 34  
    HYT TC-780 + pozwolenie + scrambler ?
  • Helpful post
    Mobali
    Level 39  
    Hektar Zahler wrote:
    HYT TC-780 + pozwolenie + scrambler ?

Scrambler? Po pierwsze, w środowisku krótkofalarskim to urządzenie nie powinno być używane. Można tam bowiem stosować wyłącznie emisje jawne, które mogą być zdekodowane przez każdego.

Po drugie, przyjmując, że druchowie muszą używać transmisji niejawnej, to system ma sporo wad technicznych, szczególnie istotnych tam, gdzie planujesz użycie radiotelefonów. Przy szybkiej mowie transmisja bywa bardzo trudna do zrozumienia. Jednym słowem, scrambler sprawdza się najlepiej, gdy mówisz powoli i wyraźnie. A w akcji bywa akurat dokładnie odwrotnie, prawda?

Po trzecie, to zwyczajnie niewygodne, bo jak podawać swój znak? W formie kodowanej czy też nie? Jak krzyknąć wywołanie do kolegi? Co chwilę włączać i wyłączać scramber? Nie ma sensu komplikować sobie życia.