Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fotowoltaika przeróbka na oddawanie do sieci.

27 Mar 2019 11:59 579 18
  • Poziom 6  
    Witam.

Mam takie pytanie do Kolegów. Mam w domu instalacje fotowoltaiczną złożoną z dwóch paneli 250W, które ładują mi akumulatory, następnie poprzez przetwornice podłączam niektóre urządzenia w domu. Jednak po 3 latach chcę przerobić to na oddawanie energii do sieci, ponieważ akumulatory nie wytrzymują zbyt długo chyba z powodu ilości cykli ładowania i rozładowania, czasami głębokiego. Moje Pytanie jest takie, do domu mam przyłącze siłowe (trzy fazy) - czy mogę do oddawania użyć falownika jednofazowego? Dodam że dom jest starego budownictwa i całe mieszkanie jest na jednej fazie. Siłę mam tylko w garażu, ale rzadko jej używam.
  • Poziom 14  
    Tak, możesz oddawać do 1 fazy. Od kwietnia ma być limit inwerterów 1f do 3.6 kw zdaje się. Tyle że 2x250W to chyba tylko mikroinwertery dadzą radę. Za mało volt będzie dla inwertera .
  • Poziom 6  
    To fajnie. Z tymi dwoma panelami to wiem, gdzieś to już słyszałem, ale mam zamiar dołożyć jeszcze jeden lub dwa. A jaki inwerter jest godny polecenia ? I co jeszcze oprócz inwertera będę potrzebował, po powiem szczerze że temat fotowoltaniki jest mi trochę obcy od tej strony oddawania do sieci.
  • Poziom 14  
    Taki najtańszy samil 1100 startuje od 100V to potrzebujesz jeszcze 2 panele. Poza tym różnicówka w rozdzielni i schemat instalacji do zgłoszenia oraz najczęściej podpisy osoby uprawnionej do montażu . Papiery do zgłoszenia ściągniesz ze strony twojego dostawcy energii. Możesz mieć problem z certyfikatami twoich paneli też są potrzebne. To tak z grubsza
  • Poziom 33  
    Realizacja przekazywania energii do sieci wymaga spełnienia szeregu wymagań prawnych i technicznych oraz współpracy z lokalnym zakładem energetycznym. Na początek zapoznaj się proszę z krótka informacją ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej:
    https://www.nfosigw.gov.pl/oferta-finansowani...acji-oze/wymagania-techniczne-dla-instalacji/
    W linkach masz także wszystkie niezbędne dokumenty do pobrania.

Rozwiązaniem problemu malej sprawności akumulatorów są systemy fotowoltaiczne sieciowe (On-Grid). W skrócie, tego typu to instalacja fotowoltaiczna jest zintegrowana z siecią elektryczną i umożliwia bieżące korzystanie z energii wyprodukowanej przez ogniwa fotowoltaiczne oraz przesyłanie nadwyżek wyprodukowanej energii do sieci publicznej poprzez licznik dwukierunkowy.

Jednak w Twoim przypadku, odsprzedawanie energii produkowanej przez dwa panele 250W po prostu nie ma sensu, bo koszt legalizacji tej instalacji będzie znacznie wyższy, niż ewentualny zysk. Można wykorzystać jednak istotę tego rozwiązania. A jest nią fakt, że prąd wytwarzany przez instalację fotowoltaiczną, ma nieco większą częstotliwość niż prąd sieciowy. Z tego powodu Twoje urządzenia domowe w pierwszej kolejności będą zużywały prąd z systemu fotowoltaicznego a dopiero później ten z sieci publicznej.

Najprostsza instalacja połączona z siecią to taka, gdzie jednofazowy mikroinwerter solarny (On-Grid) będzie bezpośrednio połączony z dwoma posiadanymi panelami solarnymi, a z drugiej strony włączony do gniazdka elektrycznego, wpływając w ten sposób na obniżenie rachunków za energię, naliczanych przez licznik elektryczny.

żeby nikomu nie robić darmowej reklamy, przykładowy opis urządzenia podaję na priv ;-)
  • Poziom 14  
    A mnie się zawsze wydawało że potrzebne jest wyższe napięcie a nie częstotliwość. Poza tym nie komplikujmy prostych rzeczy. Na tym forum są wszystkie odpowiedzi.
  • Poziom 6  
    To rozwiązanie z urządzeniem wpiętym do gniazdka w sumie by mi wystarczyło, ale moc niecałe 300W to dla mnie jest za mało. Znalazłem taki jednofazowy falownik ( Zeverlution 1000s ) jego napięcie załączenia to 70V, tak że przy 3 panelach powinien działać chyba dobrze ?? Chyba że są jakieś urządzenia które przełączają napięcie, jeśli jest za małe to z sieci, a jeśli na panelach jest duże to z paneli? W sumie nie konieczne mi jest oddawanie do sieci jeśli coś by mi to samo przełączało.
  • Poziom 32  
    Mobali napisał:
    Najprostsza instalacja połączona z siecią to taka, gdzie jednofazowy mikroinwerter solarny (On-Grid) będzie bezpośrednio połączony z dwoma posiadanymi panelami solarnymi, a z drugiej strony włączony do gniazdka elektrycznego, wpływając w ten sposób na obniżenie rachunków za energię, naliczanych przez licznik elektryczny.
    Licznik może naliczać nadmiar wysłanej do sieci energii jako pobraną.
  • Poziom 14  
    To że wpinasz do gniazdka inwerter to oznacza że i tak zawsze oddajesz do sieci. Jeżeli na danej fazie masz większe zapotrzebowanie w danej chwili niż produkcja masz autokosumpcje jeżeli odwrotnie to produkcję.
  • Poziom 6  
    To znaczy wiem o tym, tylko nie wyjaśniłem jak ja mam dokładnie zrobione.A więc ja mam dom podzielony na dwa obwody, jeden jest stale z sieci i zasila urządzenia takie jak lodówka pralka czajnik, ogólnie urządzenia o dużej mocy, natomiast drugi obwód mam zrobiony całą resztę , czyli od oświetlenia, po telewizory itp. W momencie gdy korzystam z paneli muszę odłączyć ten obwód od sieci ( po prostu wyłączam ten bezpiecznik i podaje napięcie z inwertera na ten obwód, analogicznie w druga stronę, jednak jest to trochę męczące i prymitywne jednak. Tak że pasowało by mi tekie coś co by za mnie te czarną robotę robiło :-)
  • Poziom 14  
    Tak tyle że przy inwerterze on-grid musi być cały czas synchronizacja z siecią i nic nie odłaczasz. Zapominasz że coś tam się produkuje. To jest w tym najlepsze.
  • Poziom 20  
    Nawet przy mocy tych przykładowo 2-3 paneli bez pomocy innych urządzeń nie unikniesz wysyłania nadwyżki i dodatkowo takie sobie wpięcie nie byłoby legalne więc trzeba by zgłosić instalację i czekać na licznik dwukierunkowy.
    Co do tego ( Zeverlution 1000s ) to oprócz napięcia startu ważny jeszcze zakres pracy MPP i przy tak małej mocy to raczej tylko mikroinwertery
  • Poziom 6  
    To jaki pan by polecał inwerter ? Znaczy jeśli nie jest zainstalowany licznik dwukierunkowy płaci się za zużycie i produkcję ? Tak to mam rozumieć ? Jak byś podał link do tego co pisałeś to bym chętnie poczytał bo nie mogę tego namierzyć.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Większość liczników elektronicznych jednokierunkowych traktuje produkcję jako zużycie. I płacisz za swoją produkcję i kropka. A inwerter to szukaj jak już będziesz pewny mocy zainstalowanej na dachu . Na portalach aukcyjnych jest duży wybór.
  • Poziom 6  
    Dzięki za informacje, wstępnie dowiedziałem się wszystko co mi jest potrzebne na początek.
    Temat uważam za zamknięty.
  • Poziom 20  
    FankyKoval napisał:
    Taki najtańszy samil 1100 startuje od 100V to potrzebujesz jeszcze 2 panele. Poza tym różnicówka w rozdzielni i schemat instalacji do zgłoszenia oraz najczęściej podpisy osoby uprawnionej do montażu . Papiery do zgłoszenia ściągniesz ze strony twojego dostawcy energii. Możesz mieć problem z certyfikatami twoich paneli też są potrzebne. To tak z grubsza

A jak instalacja elektryczna w domu dwuprzewodowa?