Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Diora WS 502 pali bezpiecznik B401

Jasiek159 27 Mar 2019 16:36 2013 39
    Jasiek159
    Level 3  
    Witam jestem właśnie w trakcie naprawy wzmacniacza Diory WS 502 ktora po włączeniu pali bezpiecznik B401 może ktoś doradzi co może być nie tak.
  • Helpful post
    Ireneo
    Level 42  
    Może doradzi jak dasz np link do schematu.
  • Helpful post
    Koderr
    Level 37  
    Jest kilka możliwości;
    Uszkodzony mostek prostowniczy,
    Uszkodzony kondensator 2x4700u (to wymieniłbym w ciemno na 2 pojedyncze),
    Uszkodzony któryś ze wzmacniaczy mocy.
    Trzeba po prostu szukać.
    Jasiek159
    Level 3  
    Nie nic nie robiłem jestem w tym zielony i nie wiem jak sie za to zabrac dlatego pytam zawodowców.
  • Helpful post
    Ireneo
    Level 42  
    Główne zasilanie.Mostek albo któraś końcówka.Mostek łatwo zmierzyć końcówkę odłączyć owe zasilanie i testować.
    Jasiek159
    Level 3  
    Można jeszcze wiedzieć za co odpowiada ten bezpiecznik od czego on jest?
  • Helpful post
    Ireneo
    Level 42  
    Toż masz napisane.Teraz trzeba wziąć się do roboty.Stawiam na końcówkę.
    Jasiek159
    Level 3  
    Nie nie wzmacniacz normalnie gra pod telefonem podpiętym pod tuner. Lecz chce sie dowoedzieć za co odpowiada bezpiecznik
  • Helpful post
    Adam-T
    Level 39  
    Jasiek159 wrote:
    Nie nie wzmacniacz normalnie gra pod telefonem podpiętym pod tuner.

Ze spalonym bezpiecznikiem?
    Jasiek159 wrote:
    za co odpowiada bezpiecznik

Powiedzmy, że za zasilanie końcówek mocy STK.
    Jasiek159
    Level 3  
    No raczej nie bo gra jak wcześniej na dwóch kanalach bez problemu Więc od czego może on być?
  • Helpful post
    Adam-T
    Level 39  
    Jasiek159 wrote:
    od czego może on być?

Według schematu, który zamieściłeś
    Adam-T wrote:
    Powiedzmy, że za zasilanie końcówek mocy STK

Zastanawia mnie jedno
    Jasiek159 wrote:
    Witam jestem właśnie w trakcie naprawy wzmacniacza Diory WS 502

A potem piszesz
    Jasiek159 wrote:
    gra jak wcześniej na dwóch kanalach bez problemu

To może napisz co w nim chcesz naprawić? 🤔
    A co do bezpiecznika - czy ktoś już wcześniej w nim (we wzmacniaczu) grzebał?
    Jasiek159
    Level 3  
    Raczej tak bo zakupiłem go jakieś 3 miesiące temu i odrazu było widać brak śrubek. Na początku nie zaglądałem do niego dopóki nie spalił się bezpiecznik od końcówki mocy. Wtedy po otwarciu pokrywy zauważyłem zwory na bezpiecznikach B403 i B502. Wymieniłem wszystkie na odpowiednie wartości, po włączeniu zaczyna się palić bezpiecznik B401 gdy już się spali to normalnie go włączam i gra. Więc za co on odpowiada?
  • Helpful post
    Adam-T
    Level 39  
    Jasiek159 wrote:
    Więc za co on odpowiada

A Ty swoje! Według schematu... no tak już to pisałem 2 razy.
    Oddaj go do serwisu bo sam tego nie ogarniesz. Schemat sam "zapodałeś" więc miernik w dłoń i do roboty. My tego za Ciebie nie zrobimy. Napisałeś tez:
    Jasiek159 wrote:
    jestem w tym zielony

dlatego radzę poraz kolejny oddaj do serwisu. Ktoś coś namieszał i efekty masz.
    PS i nie jest to złośliwość z mojej strony tylko dobra rada.
    Jasiek159
    Level 3  
    Oki dzięki za rady ale wole najpierw sam go obejżeć a ewentualnie potem oddać do serwisu.
    SlawekKedra
    Level 43  
    Jasiek159 wrote:
    bezpiecznik B401 gdy już się spali to normalnie go włączam i gra.

Jeśli normalnie gra to w czym problem?
    Jasiek159
    Level 3  
    Problem jest w tym że chce wiedzieć za co dokladnie odpowiada. Niektorzy pisali że za STK ale jak widac nie.
    marada72
    Level 21  
    Bezpiecznik jest w uzwojeniu wtórnym transformatora zasilającego układ Stk. Sprawdź czy bez tego bezpiecznika masz napięcia, plus minus 38 i napięcie 27V. Może ktoś coś przerabiał.
    zworys
    Level 39  
    Jeśli po spaleniu tego bezpiecznika wzmacniacz pracuje dalej normalnie to znaczy że ktoś go pominął w obwodzie zasilania scalonych układów mocy. Ponadto zasila obwody pomocnicze dla wzmacniaczy mocy. Coś się nie zgadza, skoro się pali to znaczy że pracuje w obwodzie ,spalony rozłącza ten obwód i nawet częściowe pominięcie spowoduje zmiany w zasilaniu końcówek które być może i działają ale nie sądzę że działają poprawnie. Przy tych objawach i braku doświadczenia raczej nie grzeb sam w tym wzmacniaczu tylko poszukaj doświadczonego elektronika niech go naprawi i wytłumaczy Ci gdzie był problem i jak go rozwiązał...
    SlawekKedra
    Level 43  
    Jasiek159 wrote:
    Problem jest w tym że chce wiedzieć za co dokladnie odpowiada.

Ok, mostek prostowniczy odpowiada za to aby napięcie zasilające było wyprostowane dwupołówkowo.
    Wymień sobie ten prostownik ponieważ jest on uszkodzony.

Dodano po 14 [minuty]:

zworys wrote:
    Jeśli po spaleniu tego bezpiecznika wzmacniacz pracuje dalej normalnie to znaczy że ktoś go pominął w obwodzie zasilania scalonych układów mocy.

Niekoniecznie. Może też być tak, że prostownik jest uszkodzony a ściślej mówiąc jedna z diod ma zwarcie.
    SlawekKedra
    Level 43  
    Prostowanie jednopołówkowe z wykorzystaniem jednej połówki uzwojenia transformatora nie jest oczywiście stanem normalnej pracy chociaż grać może to normalnie. Układom scalonym nic nie grozi ale całe zasilanie musi obsłużyć jedna połówka uzwojenia i dwie diody.
    SlawekKedra
    Level 43  
    Dlaczego miałby buczeć?
    SlawekKedra
    Level 43  
    I twoim zdaniem jest to wystarczający powód aby buczał?

Dodano po 6 [minuty]:

Pytanie do autora: buczy?
    Jasiek159
    Level 3  
    Tak buczy jak się zrobi zworkę na tym bezpieczniku. I jestem prawie pewien że to buczenie wydobywa się z trafo.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Jasiek159 wrote:
    Tak buczy jak się zrobi zworkę na tym bezpieczniku. I jestem prawie pewien że to buczenie wydobywa się z trafo.
    Powodem takiego zachowania jest przeciążenie uzwojenia które zwierasz robiąc zworkę na bezpieczniku. Najpierw należy znaleźć więc powód dla którego ten bezpiecznik się palił, a buczeć nie będzie.
    Ireneo wrote:
    Buczeć trochę może wtedy
    zworys wrote:
    Nie tylko może ale buczy i dość mocno.
    To wyłącznie kwestia filtracji zasilania. Jeżeli za mała pojemność będzie to i "prawilny" mostek nie pomoże i buczeć będzie.
    To, czy prostownik jest na jednej diodzie, dwóch czy czterech nie ma tu znaczenia.