Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Włącznik prądowy AC, "mądra" listwa.

27 Mar 2019 19:01 723 21
  • Poziom 14  
    Cześć. Stoję przed problemem projektowym układu, który ma automatycznie załączyć zasilanie po wykryciu poboru prądu przez inne urządzenie.
    Określenia z jakimi się spotkałem w sieci to inteligentna listwa zasilająca lub asystent do odkurzacza elektronarzędzi itp...

W ramach szlifowania umiejętności znajomości elektroniki postanowiłem wyeliminować dość irytujący problem. Konieczność włączania i wyłączania wzmacniacza, który pracuje z telewizorem. Niby problem jak nie problem, ale jak to denerwuje jak Luba zapomni na dobranoc wyłączyć "wzmaczka" heh.

Pomysły które brałem pod uwagę:

1. Włącznik akustyczny - po wykryciu sygnału akustycznego układ załącza wzmacniacz. raczej stawiał bym tu na mikrofon jak na kolejne przewody sygnałowe.
    2. Włączanie wzmacniacza po włączeniu TV sygnałem z USB - dodatkowe przewody , zajęte gniazdo USB ale banalny układ :)
    3. Włącznik prądowy- po wykryciu poboru prądu układ załącza wyjście slave

Wybieram bramkę nr 3;). Pod kątem technicznym najlepsze wyjście. Brak dodatkowych sygnałów. Możliwość zaadoptowania projektu do innych urządzeń np. włączenie odkurzacza przy uruchomieniu elektronarzędzi itp.
    Przekopałem sieć:
    1.EP
    2.[https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3510940.html] topic elektroda[/url]

Aby nie przeżywać frustracji najpierw symuluję układ, który chcę zbudować. Potem robię prototyp na płytce stykowej, jeśli działa przechodzę do projektu PCB itd.

Wersje z linków nie działały w symulacji więc wziąłem sprawy w swoje ręce i powstało coś takiego:

Układ włączony. Żarówki symulują urządzenie włączające i włączane
    Włącznik prądowy AC, "mądra" listwa.
    Układ wyłączony:

hm potrzebujecie filmu z symulacji?

Jestem w trakcie budowania prototypu na płytce stykowej. Ale jednak potrzebuje wsparcia czy układ jest poprawny? zauważacie jakieś błędy?
  • Poziom 14  
    W wiadomości na pv dostałem podpowiedź co w układzie z EP jest nie halo kolega wyżej również podpowiedział. Coś zaczyna świtać:D.
    Dzięki . Brakowało kropki nad "i".

Oto efekt: ... działa. zamiast diody LED będzie optotriak.

• Poziom 39  
    Najprostsze rozwiązanie wariantu nr 3 - kontaktron na którym jest nawinięte uzwojenie prądowe. Ilość zwojów określa czułość układu. Przepływ prądu = zamknięcie styków kontaktronu które to można wykorzystać do sterowania innych obwodów.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    U mnie rozwiązanie z podanego linku wyłącza suba z amplitunerem od kilkunastu lat..
    Bez zaawansowanej elektroniki, żadnych zakłóceń od triaków.
    Pozdr. J.
  • Poziom 14  
    Panowie dzięki za rady skusił mnie układ z EP, który skorygował na PV kolega fonton. Dzięki za odpowiedzi a o to efekty waszego udziału:

lecz pojawia się problem. Układ działa świetnie z urządzeniami z poborem prądu 0A=>max A. Więc układ nie daje się wykorzystać do TV w trybie czuwania. bo cały czas pobiera prąd z sieci co powoduje ze układ działa cały czas. Przeszukałem forum , wpadłem na użycie komparatora, ale nie bardzo łapię jak mam go użyć do moich potrzeb. Metodą prób i błędów wyszło coś takiego:

Dla wyjaśnienia:
    *dwie żarówki symulują pobór prądu - z rezystorem (tv w stanie spoczynku) - bez rezystora (TV włączony)
    *napięcie odniesienia zrealizuje na regulowanym dzielniku.
    *w symulacji układ działa poprawnie (1 obrazek ukl. wł; 2 obrazek ukł. wył.)

Pytanie czy idę w dobrym kierunku, czy znacie jakieś inne rozwiązanie żeby układ mógł zignorować niewielki pobór prądu? czy ten symulowany fizycznie ma prawo działać poprawnie. Oczywiście że przeprowadzę testy na płytce stykowej, ale... czy jest sens?
  • Poziom 42  
    Biorąc pod uwagę zależności zasilania nowoczesnego tv czyli spory skok prądu przy załączaniu i bardzo zmienny podczas pracy nie szedłbym w tą stronę. Sprawdź wyjście optyczne czy świeci cały czas czy tylko po załączeniu tv. Może masz jeszcze euro, tam pin 8 ma coś do powiedzenia. A może jednak usb, za pomocą prostej przejściówki można pozostawić usb i podkraść sygnał transoptorem
  • Poziom 14  
    Tak biorę pod uwagę sterowanie wyjściem USB, EURO tylko jeśli nie znajdę sposobu na układ wykrywający pobór prądu. 21 wiek wszystko można wystarczy chcieć tym bardziej że człowiek chce się rozwijać ;).

Co do dużego poboru prądu przy starcie dla układu nie stanowi to problemu. Nie wiem co sugerujesz...

Biorę również pod uwagę rozwiązanie, które podaje kolega zworys: kontraktron z nawiniętymi zwojami, ale wybacz na końcu wszystkich innych rozwiązań. Komparator na początek.

W symulowanym układzie spadek napięcia w miejscu poboru sygnału przez komparator spada tylko o około 0.8V wystarczająco dla komparatora tylko nie potrafię przewidzieć efektów skrajnych działania układu. Podpowiedzcie czego szukać.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    A układ z mojego postu działa, ignoruje czuwanie od wielu lat. Tak że często zapominam o nim i dziwię się co to za przelotka na wtyczce od suba..
    Pozdr. J.
  • Poziom 14  
    ok. Twoja propozycja brzmi poważnie czuje się przekonany:). Choć właśnie przed chwilą wykonałem swój plan na płytce stykowej jeśli nie zadziała , lub będzie kapryśny podłącze przekaźnik. Lecz w Twoim przypadku nie możesz regulować dyskryminacji prądu spoczynkowego. wynika ona z dużego poboru prądu przez cewkę, tak?

Pytanie zadaję pomocniczo dla odwiedzających ten temat. Jeśli uda się wykonać układ zamieszczę projekt na forum.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Piszesz: W ramach szlifowania umiejętności znajomości elektroniki postanowiłem wyeliminować dość irytujący problem. Konieczność włączania i wyłączania wzmacniacza, który pracuje z telewizorem. Niby problem jak nie problem, ale jak to denerwuje jak Luba zapomni na dobranoc wyłączyć "wzmaczka" heh.

Bądź konsekwentny - układ podpowiedziany w moim poście realizuje dokładnie to, co napisałeś w pierwszym poście. Jest prosty , bezawaryjny - takie rozwiązania ( może z racji wieku) z zastosowaniem podstawowej elektroniki proponuje.
    Chociaż realizowałem dziwne projekty typu dekodera świecenia diody w urządzeniu, w które nie mogliśmy ingerować, ale nie tylko proste on/of ale pojawienie się pulsowania - dalej z sygnałem do gps-a. Ale po co wynajdować na nowo rower..
    Pozdr. J.
  • Poziom 43  
    zworys napisał:
    Najprostsze rozwiązanie wariantu nr 3 - kontaktron na którym jest nawinięte uzwojenie prądowe. Ilość zwojów określa czułość układu. Przepływ prądu = zamknięcie styków kontaktronu które to można wykorzystać do sterowania innych obwodów.

Skoda że nie testowałeś, tego prostego rozwiązania. Bo z AC nie działa.
  • Poziom 14  
    adamjur1 dzięki za angaż w temat. Popieram Twoje zdanie, najprostsze rozwiązania są najlepsze, najmniej awaryjne. Jest to ważne w projektowaniu i w użytkowaniu "konstrukcji". Układ podlinkowany przez Ciebie jak najbardziej ma sens i na pewno działa, ale nie testowałem Twojego rozwiązania. Hm... dlaczego, nie żebym lekceważył podpowiedzi, ale po testowaniu układu, który skomponowałem wynikł pewien drażliwy efekt utykania układu i wyłączania się. Wyłączanie było spowodowane funkcją save energy TV. Polega na tym, że tv wyłącza podświetlenie w czasie oczekiwania na sygnał video i praktycznie pobiera wtedy prąd spoczynkowy co skutkuje wyłączeniem. Może nie zdarzy się to często ( zaistniała sytuacja podczas włączania netflixa), ale jednak. Ekran startowy apki jest praktycznie czarny co również skutkowało wyłączeniem. Dlaczego chciałem wyeliminować efekt nieplanowanego wyłączania: przekaźnik we wzmacniaczu, którym docelowo chcę sterować dostawał by po stykach o to.

Finalnie został komparator i układ podtrzymujący z czasem około 15s po zaniku sygnału. Testowałem w układzie z optotriakiem. Układ zachowuje się tak jak ja sobie tego życzę :D . Mam regulację dyskryminacji prądu spoczynkowego i czasu podtrzymania.

Pora zaprojektować płytkę. Po zbudowaniu układu umieszczę schematy na forum.

kknc teraz się zastanowiłem, cewka i kontrakton, fakt czy działał by poprawnie. Były by problemy. również potrzebny był by układ podtrzymania sygnału.

A teraz czysto hipotetycznie, pomarzę sobie :wink: . Powiedzmy, że chce się zająć poważnie komercyjną produkcją takich listw zasilających. Widzicie w tym sens? Przydała by wam się taka listwa?
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Sprawdzałeś dzialanie triaka z zasilaczami impulsowymi ?
    Produkcja , koszty homologacji sprawdzałeś ?
  • Poziom 14  
    Triak + zasilacz impulsowy. nie nie mam pojęcia jaka będzie reakcja, ale skoro o tym piszesz podejrzewam problemy. Reakcją na "zaczepkę" będzie odpowiedź: zamiast triaka zastosuję przekaźnik. Czy modyfikacja ma sens. dalej tak bo elektronika odpowiada za "wyłapanie" odpowiedniego sygnału i podtrzymanie go w chwilach "zawahania".

Koszty produkcji = cena końcowa. Jest to rzecz jasna. Ale homologacja. Nakieruj mnie żebym wiedział o czym czytać.
    Domyślam się że certyfikat CE jest ważny i wygeneruje koszty, ale homologacja?
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Zagląd ij do firmy Certios.
    Określi koszty dopusczenia do sprzedaży.
  • Poziom 14  
    Dzięki. Może warto zaryzykować anie siedzieć w cieplutkim fotelu. Kto nie ryzykuje nie pije szampana.

Panowie "wyschemaciłem" układ patrzę na rozkład elementów i stwierdzam, że trochę brak w głowie doświadczenia.
    Mam powiedzmy 2 sekcje układu 220V i 5v. staram się zachować odległość i odseparować sekcje tylko czy tego wymagają zasady?
    Gdzie można znaleźć podpowiedzi na ten temat. W nauce jak z puzzlami trzeba znaleźć kilka pasujących do siebie elementów z czasem i doświadczeniem ułoży się całość. A oto mój twór: jakieś błędy?

PS. a propo modułu wykonawczego czytałem ostatnio o zastosowaniu przekaźników (nazwę to po swojemu) : triakowo elektromagnetycznych łącząc zalety jednego i drugiego rozwiązania. Fajna rzecz. Jedyna wada to koszt.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Prawie same błędy. Komparator (?) bez histerezy, w określonym przypadku może to spowodować wzbudzenie się układu. Cały układ na potencjale sieci. Próba wdrożenia do produkcji czegoś czego się nie umie zaprojektować. A już tego fragmentu z R1 i R11 to całkiem nie rozumiem. Pisano już o sterowaniu triakiem nieznanych, być może impulsowych urządzeń.

Może najpierw podaj założenia, jaki minimalny i maksymalny prąd urządzenia master? Pamiętaj że jeżeli będzie to klasyczna listwa to prędzej czy później przypadkowy użytkownik podłączy tam na przykład żelazko ( vide gosposia sama w domu, gniazdko to gniazdko). Żelazko 10A a twoje diody 1A. dym murowany. Już zasilacz komputera w stresie potrafi ponad 2A szarpnąć a przy uruchamianiu przez ułamek sekundy sporo więcej.
    Ja dla separacji i pomiaru prądu dałbym przekładnik prądowy. Można go policzyć, można zbudować metodą prób.
  • Poziom 14  
    Ale cios... Prawie puściłem to do produkcji. Dzięki za zwrócenie uwagi. Fakt był błąd w schemacie teraz R1 i R11 ma sens. jest tu odpowiedzialny za podtrzymanie tranzystora w stanie przewodzenia przez określony czas.

Potencjał sieci - usunięta ścieżka między GND a masą LMa naprawia ten błąd?

Na chwilę pomińmy ograniczenie jakie wprowadzają tu zastosowane diody i ryzyko podłączenia żelazka. rozwiązanie tego problemu zostawię sobie na koniec, pozwólcie.

Dlaczego komparator ma pracować z histerezą?
    Mogę przebudować układ wykorzystując drugi zestaw we/wy LMa358. Czy wtedy wyjścia mam spiąć razem. Na drugie wejście podaję wyższą wartość z dzielnika i działa histereza tak?

Poprawcie jeśli się mylę. jak powinien i jak działa zaprojektowany układ.
    TV bardzo "kapryśne" urządzenie w poborze prądu w spoczynku pobiera X prądu. Wymagana brak reakcji układu. Fizycznie obecny układ mierzy napięcie na potencjale dodatnim wytworzonym przez diody około 2V komparator porównuje z wartością podaną przez dzielnik układ nieaktywny: Una diodach<Udzielnika=brak Uwyjścia
    Włączenie TV zwiększony pobór prądu do powiedzmy 4X, fizycznie zwiększa się napięcie na diodach do 2.2V Una diodach>Una dzielniku=U na wyjściu układ aktywny. Przekroczony zostaje próg LM wysteruje tranzystor. Co da tu zastosowanie histerezy? Jedynym logicznym dla mnie na tą chwile wyjściem jest zastosowanie podtrzymania napięcia z wyjścia LM. Bo tak jak pisałem TV w czasie pracy, przez chwile, np uruchamianie netflix "pobiera prąd czuwania" podtrzymanie trwa do około 15 sekund.

Błędy są bo mam mało doświadczenia. Jest to nauka metodą prób i błędów:). Zapoznałem się z przekładnikiem prądu i szczerzę widzę sens jego stosowania ale najpierw załatwmy moje "wypociny". Dzięki:)
  • Poziom 42  
    Nie widzisz kuźwa tego że cała lewa strona układu patrząc od transoptora jest na potencjale sieci? Prawa również. TV jako main. Super. Od 0,1A do... Przynajmniej 10 przy załączeniu. A w trakcie pracy? Prąd zależy od wyświetlanego obrazu, od sygnału. Przy hdmi procesor będzie miał więcej roboty niż przy vga. Musisz dopracować. A co jeśli klient zmniejszy jasność obrazu? Prąd spadnie i listwa wyłączy dodatkowe urządzenia. Nie tędy droga. Już nawet chwilowy spadek napięcia w sieci spowoduje kwiatki. Są dwa rozwiązania takiej listwy, proste i trudne. Ty wybrałeś trudne.
    Można zrobić proste ale o tym już pisałem. I będzie uniwersalne. Ja bym to złożył w 15 minut
  • Poziom 14  
    Tak, jest na potencjale sieci, tak jak na schemacie w EP, który działa i jest publikowany w sieci (zdjęcie poniżej). Więc w dalszym ciągu nie rozumiem swojego błędu. Wyjaśnij proszę.

Spróbuję zrealizować Twoje rozwiązanie wykorzystując USB
    - żartowałem mój tv nie ma odpowiedniego wyjścia do tego rozwiązania:). Prędzej do przycisku na pilocie podepnę układ który zdalnie włączy przekaźnik jak wykorzystam sygnał USB:P

Rozwiązania trudne są fajne, dlaczego są fajne? Bo są trudne. Uczą po prostu i dają satysfakcję.

Pomiar prądu TV wykazał 70mA w stanie czuwania. 250mA włączony. 150ma chwilowo przy przełączeniu ciemny obraz.

Koniec końców zmieniłem triaka na przekaźnik. włączany wzmacniacz był zakłócany. Można było to przewidzieć:).

Wbrew opiniom udało się nakłonić wzmacniacz operacyjny do wykrywania poboru prądu i działa to rewelacyjnie jak na zdalne sterowanie poborem prądu. Widziałem gdzieś wypowiedź na elce o sterowaniu takiego włącznika sygnałem audio, osoba stwierdziła że są problemy w użytkowaniu takiego włącznika. Niekontrolowane wł. wył. oraz dodatkowy przewód. U mnie natomiast wypada sterowanie dodatkowym przewodem i nie zauważyłem problemów z nieoczekiwanymi wł. wył. Schemat z postu wcześniej został zmieniony. niestety nie opublikuję go tutaj, gdyż opracowałem go sam. I będzie wykorzystywany komercyjnie.