Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] mercedes 309D Kaczka - nie można wrzucić biegu przy włączonym silniku

27 Mar 2019 23:18 384 15
 • Poziom 4  
  witam
  Pojawił się problem gdy ruszałem, najpierw I bieg wszedł normalnie, a jak wyjeżdżałem i wrzuciłem wsteczny to już go nie mogłem wypiąć. Potem nie można już było wrzucić żadnego biegu na włączonym silniku.
  Po kolei były sprawdzane:
  sterowanie sprzęgłem, wymieniona pompa i siłownik, odpowietrzone - działają. Auto było jeżdżone, tzn odpalana na II-ce, z wciśniętym sprzęgłem i po nabraniu prędkości np. wyłączany silnik i delikatne wysprzęglanie itp. ustawione na koziołkach i odpalane na biegu, próby ruszania z IV-ki i nic, jeśli jest sklejone to nie chce się rozkleić.
  Czy są jeszcze jakieś inne metody na rozklejenie, czy jedynie trzeba wyciągnąć skrzynie i sprawdzić wizualnie co jest przyczyną? chce również wykonać przymiar do pomiaru zużycia.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Spec od Mercedesów
  Wszystko rzeczywiście wskazuje na usterkę tarczy sprzęgła lub najpewniej docisku - nie musi to być żadne "sklejanie" jak sugerujesz. Jak masz kanał to wyrywaj skrzynię - w tym aucie to robota szybka i nieskomplikowana.
 • Poziom 4  
  problem polega na tym, że nie mam dostępu do kanału. Skąd te wnioski, że to docisk? Chce jeszcze przed wymontowaniem skrzyni, wykonać przymiar i sprawdzić stan zużycia tarczy sprzęgła.
 • Pomocny post
  Spec od Mercedesów
  Tarcza może być dobra, ale jeżeli pęknie docisk może po prostu nie pozwolić na wysprzęglenie. Niech się jeszcze ktoś wypowie - ja to prądowiec jestem i moja opinia nie musi być miarodajna ;)
 • Pomocny post
  Poziom 19  
  Niestety ale kolega @Gerri ma rację.
  Najpewniej uszkodzeniu uległa sprężyna dociskowa.
 • Pomocny post
  Poziom 29  
  roadtransport napisał:
  wykonać przymiar i sprawdzić stan zużycia tarczy sprzęgła.
  Chyba przy zużytej tarczy sprzęgło by się ślizgało. Uszkodzony docisk , łapa ,etc.
 • Poziom 4  
  hevet2 miałeś racje, z tarczy wyleciały dwie sprężyny, które porysowały też docisk.
  Wygląda na to, że trzeba wymienić komplet. Jak diagnozuję się czy koło zamachowe nie jest zużyte? Czy jest możliwość, mając już zdjętą skrzynie biegów, sprawdzić łożysko na wale korbowym w silniku? Jakie narzędzie użyć w celu wycentrowania tarczy do docisku?
  Jakiej marki sprzęgło kupić, a jakich zdecydowanie nie warto?
 • Poziom 4  
  to chyba właśnie LUK :|

  Dodano po 14 [godziny] 32 [minuty]:

  Czy do montażu jest potrzebny ściągacz? Ja zdemontowałem wczoraj stare sprzęgło bez ściągacza. Zamówiłem sprzęgło firmy LUK jak by co.

  Dodano po 46 [minuty]:

  dokładny model to LUK 623155300

  Dodano po 10 [minuty]:

  jakiego typu to jest sprzęgło? samonastawne czy ze sprężyną talerzową? W tym pierwszym przypadku zaleca się stosować ściągacz, a w drugim ponoć nie trzeba.
 • Pomocny post
  Poziom 11  
  Sprawa bardzo prosta , pierwszy odkrecasz wal napędowy następnie skrzynie biegów (wystarczy auto podnieść z jednej strony dość wysoko abyś mógł wsunac sie na wózku pod spód po odkreceniu paru śrub pozostaje odkręcić rozrusznik nie zapominając w pierwszej kolejności odkręcić kleme akumulatora .
  Przed wyjściem skrzyni musisz, tez rozpisać skrzynie z lewarkiem .po wysunięciu skrzyni (Nie jest zbyt duża ) pozostaje Ci odkręcić docisk i tarczą sama wypadnie.
  Nie potrzebujesz żadnych extra ściągaczy tylko przy montażu nowej tarczy postaraj się ja wycenerować aby wielowpust był na środku.
  Robota raczej prosta .

  Dodano po 8 [minuty]:

  Po włożeniu tarczy wkręcić śruby tak aby tarczą sama się nie przemieszczają następnie weź jakiś wałek aby jego średnica pasowała w otwór łożyska prowadzącego w kole zamachowym a następnie możesz tarczę przesuwać, gora-dol prawo -lewo wyciągnij wałek i świecach latarka sprawdź czy wielowpust jest centralnie ustawiony do otworu łożyska w kole zamachowym . Po ustawieniu dociągnij śruby docisku i sprawa gotową.
 • Poziom 4  
  Sprawa okazała się dość oczywista. Po wymontowaniu docisku wysypały się sprężyny. Nowy zestaw sprzęgła jest zamontowany i wszystko dzialka bardzo dobrze. Dziękuję za pomoc i zamykam temat.