Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie odkurzacza samochodowego z zewnętrznego akumulatora

28 Mar 2019 17:33 288 6
  • Poziom 3  
    Witam, pierwszy raz na elektrodzie. Sprawa związana z odkurzaczem samochodowym - dwa razy używałem przy włączonym silniku, aby nie padł akumulator.
    Przeczytałem informację, że nie należy tego robić, więc posiadając stary akumulator 12V od centralki alarmu i prostownik stwierdziłem, że zrobię sobie zasilanie z akumulatora zewnętrznego. Kupiłem wtyczkę gniazdko jak do zapalniczki, naładowałem (chyba - 24h ładowania, dwukrotnie) akumulator i nic. Odkurzacz nie działa. W czasie ładowania akumulatora kontrolka na prostowniku świeci, zgodnie z instrukcją.

Sprawdzenie żarówką samochodową: nie świeci.

Problem z prostownikiem czy z akumulatorem? Co może być tego przyczyną?
  • Poziom 43  
    lipstein napisał:
    Sprawdzenie żarówką samochodową: nie świeci.
    Co nie świeci? Żarówka podłączona do akumulatora czy do prostownika?
  • Poziom 3  
    Żarówka nie świeci. Nie mam jak inaczej sprawdzić czy jest z niego prąd, przy ładowaniu prostownikiem wskazówka amperomierza lekko się unosi do wartości ok. 0,5-1Amp

Dodano po 1 [minuty]:

Żarówka podłączona do akumulatora miało być. Nawet nie przyszłoby mi do głowy podłącza jej do prostownika
  • Poziom 32  
    lipstein napisał:
    więc posiadając stary akumulator 12V od centralki alarmu

A czy ten akumulator wogóle jest jeszcze sprawny? Może należało by go sprawdzić czy nadaje się do dalszej eksploatacji. Jeżeli on jest z alarmu to zapewne miałeś tam akumulator 7Ah. Dodatkowo są to akumulatory żelowe.
    Druga sprawa. Możliwe że masz zepsuty prostownik.
    Trzecia sprawa. Sprawdź ile pobiera ten twój odkurzacz prądu. Kiedyś miałem taki (polskiej produkcji) że pobierał 16 A.
  • Poziom 3  
    Żarówka 12V podłączona bezpośrednio do prostownika świeci. Pewnie akumulator padnięty... Jaką pojemność powinien mieć taki aku, aby dało się go użyć z takim odkurzaczem przez powiedzmy 30-40 minut? Dziękuję za dotychczasowe podpowiedzi
  • Poziom 43  
    lipstein napisał:
    Jaką pojemność powinien mieć taki aku, aby dało się go użyć z takim odkurzaczem przez powiedzmy 30-40 minut?
    To zależy od prądu pobieranego przez odkurzacz.
    ta_tar napisał:
    Kiedyś miałem taki (polskiej produkcji) że pobierał 16 A.
    Dla owych 16A wystarczy 30Ah a jeżeli ktoś krzyknie, że to za dużo to proszę porównać jak to się ma do rozładowania prądem 0,5C i faktem, że akumulatory samochodowe nie są akumulatorami głębokiego rozładowania.
  • Poziom 3  
    Odkurzacz Black+Decker nvb12av, na naklejce z tyłu urządzenia dodatkowo 12V, DC 4,0A - tyle o nim wiem