Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Electrolux ESF63021 - Nie spuszcza wody

mililitr 28 Mar 2019 20:10 504 6
Relpol
 • #1
  mililitr
  Level 8  
  Zmywarka lat 11 nie spuszcza wody i nie byłoby w tym nic "nietypowego" gdyby nie to, że po "odpoczynku" jednak spuszcza. Uruchomiona zmywarka myje naczynia, jednak zatrzymuje się na etapie zmywania w którym powinna spuścić wodę, przy czym czasem jest to w "środku" cyklu, a czasem jest to ostatnie spuszczenie, tuż przed suszeniem. Urządzenie sygnalizuje brak możliwości spuszczenia wody.

  Najciekawsze jest jednak to, że włączona ponownie po kilku godzinach jak gdyby nigdy nic kontynuuje program do końca. Podejrzewam zaśniedziałe styki, może jakieś wahania "jakości" prądu w sieci...
  Proszę o poradę.
 • Relpol
 • Relpol
 • #3
  mililitr
  Level 8  
  OK, tylko jak sprawdzić czy to na pewno pompa, a nie np. jakiś przekaźnik, skoro niesprawność pojawia się okresowo?
 • Helpful post
  #4
  Kenworth 18
  Level 43  
  Pompa jest zasilana przez 230V i można ją zasilić bezpośrednio z gniazdka elektrycznego i w ten sposób testując czy wypompowuje wodę. Jeśli raz wypompuje, a następnym razem już nie lub po "odpoczynku" znowu podejmie pracę to znaczy, że jest wyeksploatowana i należy ją wymienić. Tutaj zamiennik w przystępnej cenie: :arrow: Link.
  Warto również wykluczyć czy to nie problem z zasilaniem pompy mierząc napięcie na pompie w czasie gdy występuje usterka.
 • Helpful post
  #5
  Robo-technical
  Home appliances specialist
  Pompa może być częściowo zatarta i zacina się po nagrzaniu (od pracy, od wody lub 1 i 2) albo uszkodzony magnes i pompa załączy się w zależności od położenia magnesu.
  mililitr wrote:
  a nie np. jakiś przekaźnik

  Przekaźnik nie załącza pompy odpływowej

  Pamiętaj też o tym że samo to że pompa się kręci nie znaczy że jest sprawna.
 • #6
  mililitr
  Level 8  
  Zdemontowałem pompę, chodzi podłączona na krótko do zasilania. Po zamontowaniu z powrotem przetrwała dwa krótkie cykle mycia i znów nic.
  Zakładam że to ona jest uszkodzona.
 • #7
  mililitr
  Level 8  
  Po wymianie pompy zmywarka śmiga, że hej :) Dobrze że udało się przed Świętami. Wymiana pompy rozwiązała problem. Bardzo dziękuję za pomoc.