Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep ECSYSTEM
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co sadzicie o tej rozdzielni???

10 Wrz 2005 12:17 26864 33
  • Moderator na urlopie...
    Witam

Dęde remontował domek i będzie wymieniana cała instalacja elektryczna. I mam takie pytanko czy takie rozprowadzenie bezpieczników (w załaczniku) będzie ok? czy może coś zmienić?

poradcie mi ;)

Pozdrawiam
  • Sklep ECSYSTEM
  • Moderator
    Moja propozycja do rozdzielni "Parter":
    1. Wszystkie obwody masz zasilane z jednej fazy( rozbij to na trzy)
    a/ 1-faz. do gniazd łazienka
    b/ 2-faz. do gniazd kuchnia
    c/ 3-faz. do gniazd pokoje+ oświetlenie.
    Witam

A dlaczego tak?

Pozdrawiam
  • Moderator
    Dlatego że tak jak ty narysowałeś moce urządzeń (suma) obciąża tylko jedną fazę.Musiałbyś na tę fazę dać większe zabezpieczenie.
    Równomierne obciążenie faz jest jedną z zasad.
    Może powiem tak:Masz przenieść ciężar 20kg.Będzie ci łatwiej w jednej ręce?Chyba go rozłożysz na dwie :D
    Pozdrawiam
  • Sklep ECSYSTEM
  • Poziom 34  
    Witanm.
    Nie podałeś w jakim układzie masz sieć.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 25  
    Witka.
    Na twoim schemacie masz błąd krytyczny (pomijam fakt nierozłożnia obciążenia, o tym napisał Tobie lechm56).
    Jeśli jeszcze nie zacząłeś układać instalacji to nie zapominaj, że nowe instalacje trójfazowe buduje się jako pięciożyłowe a jednofazowe buduje się jako trójżyłowe!!!
    Zastosowałeś wyłączniki przeciwporażeniowe zapominając o żyle ochronnej.
    To nie może prawidłowo działać!!!
    Narysowałeś odcinki instalacji, które są wogóle niezabezpieczone.
    Wyłącznik przeciwporażeniowy nie jest wyłącznikiem nadprądowym!(są wyjątki).
    Jeśli zastosujesz wiele różnicówek pamiętaj o stopniowaniu i problemach z tym związanych.
    Pozostaw lepiej projekt fachowcom.
    HeJ
  • Poziom 39  
    Witam
    W tej rozdzielni popełniłeś parę rażących błedów.
    1. To co Koledzy wcześniej pisali
    2. Różnicówki podpięte bez sensu
    3. Brak przewodu PE

Z przewodu N musisz wyodrębnić dodatkowy przewód PE i uzyskasz w ten sposób sieć TN-C-S. Przewód PE wyodrębnij przed główną różnicówką.
    Pozdrawiam
    Witam

1Specialnie nie narysowałem PE Bo wiem że musi być :)
    2Narazie jeszcze nie zacząłem robić :)
    3Fachowca nie zatrudnię bo nie mam tyle kasy :( Zatrudnię tylko aby zobaczył czy jest wszystko ok
    4To może ktoś poda jakiś schemacik jak to mam zrobić?
    Ps. z rozprowadzeniem nie będę miał problemu tylko ta rozdzielnia :( nie wiem jak. Chciał bym aby jedna była w garażu druga w domu (parter) a trzecia na poddaszu gdzie też będą 3 mieszkania i łazienka.
    A bardzo chce sam to zrobić :(

Pozdrawiam
  • Poziom 39  
    DJpopak;) napisał:
    Witam

1Specialnie nie narysowałem PE Bo wiem że musi być :)

Witam
    Każdą różnicówkę podepnij pod inną fazę. Poza tym wszystko jest OK.
    Pozdrawiam
    Ok dzieki

A jakies inne uwagi?
  • Poziom 25  
    ja mam pytanie do kolegow po co w instalacji trojfazowej doprowadzac piaty przewod PE, skoro urzadzenia trojfazowe nie wykorzystuja przewodu N ? i jest on wlasciwie albo niewykorzystany albo podpiety do obudowy
  • Poziom 39  
    invx napisał:
    ja mam pytanie do kolegow po co w instalacji trojfazowej doprowadzac piaty przewod PE, skoro urzadzenia trojfazowe nie wykorzystuja przewodu N ? i jest on wlasciwie albo niewykorzystany albo podpiety do obudowy

Skoro nie wykorzystują N to i on nie jest potrzebny. Kolego z bezpieczeństwa i z sieci JEDYNKA. Piąty przewód (PE) jest właśnie po to aby go podpiąć do obudowy i zapewnić ochronę przeciwporażeniową ludzi i zwierząt. Nigdy nie stwierdzaj tak autorytatywnie że urządzenia trójfazowe nie wykorzystują przewodu N, są takie że wykorzystują. Przeanalizuj zasadę działania różnicówki trójfazowej a nie będziesz zadawał tak dziwnych pytań.
    Pozdrawiam
  • Poziom 25  
    no OK :), ale wiekszosc nie wykorzystuje N, wiec mozna z tego N zrobic PE :)
  • Poziom 39  
    invx napisał:
    no OK :), ale wiekszosc nie wykorzystuje N, wiec mozna z tego N zrobic PE :)

Jeżeli zastosujesz różnicówki, a obecnie jest to chyba wymóg, to przewod PE podpinasz pod obudowę a N zostawiasz w spokoju. Ta większość co nie wykorzystuje przewodu N to silniki, natomiast wszelkie inne układy połączone w gwiazdę wykorzystują N.
    Pozdrawiam
  • Poziom 25  
    ja mam na 3 fazy praktycznie tylko silniki polaczone w trojkat, wiec bez N :)

wiec jak z N zrobie PE i podepne go jak PE to bedzie ok :)

P.S.
    rozwazania czysto teoretyczne :), bo robic tak nie zamierzam, na razie mam stara instalacje na 4 przewody, i nie spieszy mi sie jej ruszac :)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 20  
    Po pierwsze różnicówki żle podpięte nie możesz łączyć w szereg dwóch różnicówek o takim samym prądzie wyzwalania bo to bez sensu ponieważ gdy nastąpi uszkodzenie izolacji w obwodzie jednofazowym to nie masz pewności że różnicówka pojedyńcza wyzwoli bo może wyzwolić trójfazowa mają rózne prądy zadziałania a jeśli byś chciał stopniować to też bez sensu bo do ochrony przed porazeniem stosujemy 30 mA i czulsze a o mniejszych czułościach tylko do ochrony przed pożarem Pewnie że i tak wyłączy czy 1 czy 3 fazowa ale jak ktoś w tym momencie będzie w garażu i mu wyłączysz wszystko ? a co do przewodu ,,N,, przydaję się przy obwodach 3- fazowych bo wy piszecie tylko o klasycznych podłączeniach i tylko silnikach a co jeśli urządzenie ma układ sterowania załączania tych odbiorników i jest potrzebne zero robocze np : do styczników czy kontrolek nigdy nie wiemy co będziemy jeszcze podłączać a przecież nie możemy robić mostka między ,,N,,i ,,PE,, bo ochrona nie ma sensu
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 20  
    Ja nie mieszam nazewnictwa piszę kolegom dlatego , że teraz jest przewód neutralnyi ochronny, a kiedyś używali zero robocze i zero ochronne cała różnica
    Witam :)
    Trochę przeczytałem wiedzy i przerobiłem moja rozdzielnie.
    Co sądzicie o niej?

Co sadzicie o tej rozdzielni???

Wszystko będzie tak podłączone aby nie obciążać jednej fazy. Będzie rozłożone na trzy jak pisaliście :)
    Czekam na opinie

Pozdrawiam
  • Poziom 34  
    Witam.
    Przydałoby się dołożyc lampki sygnalizacyjne na każdy obwód, pomaga to w szybkiej lokalizacji ewentualnego zadziałania wyłąznika różnicowoprądowego. Gdybyś posidał w kuchni kuchnie z płytą ceramiczną, to w tym przypadku trzeba wyodrębnić osobny obwód zasilania. Jeżeli Przewidujesz oświetlenie w ogrodzie przydomowym, różnicówkę podłącz oddzielnie. Moim zdaniem instalacja poprawna.
    Pozdrawiam.
    lechm56 napisał:
    Widać że jest znaczna poprawa.Moje uznanie.:D Dodaj tylko co jest po liczniku?

Jak już napisałem będe remontował stary dom gdzie jest jeszcze aluminiowa instalacja :) jak na razie jest podpięte jedna faza ale nie bawem zgłasze do zakładu aby mi załorzyli 3 fazową więc nie wiem jakie będe miał za licznikiem. narazie na spokojnie chce zrobić w srodki i żeby elektryk sprawdził czy wszystko ok.

Co do lampek i oświetleni zewnętrznego w ogrodzie myśle że dodam bo planuje zamontowac zegar.
    Jak na razie potrzebowałem schemaciku, co mam kupić, ile i połaczenie.

Jak toś ma jeszcze uwagi to prosze pisać.
    Ps. Czy przyłącze 7,5kW starczy na domek?

Pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Przerost formy nad treścią....
    Po jaką ........ rozbudowywać w takie monstrum zwykłą skrzynkę bezpiecznikową?
    Piętra, garaże....dla "7,5 kW" - to jakaś pomyłka.
    Piszę to jako praktyk i teoretyk.
    będziesz biegał po mieszkaniu i szukał wyłączonych bezpieczników?
    To nie zakład przemysłowy tylko mieszkanie. Zamiast wsadzać kasę w niepotrzebne uważam zabezpieczenia i jak ktoś napisał lampki (fajnie świecą ;) ) weż człowieka który takie rzeczy robi, albo porozmawiaj chociaż z jakimś sprawdzonym elektrykiem.

Jeśli nie masz kasy na fachowca to po co ładujesz je w zabezpieczenia nie do końca przmyślane? A ściągając fachowca do wykonawstwa żadaj od razu protokołu sprawdzającego poprawność i skuteczność ochrony p.porażeniowej.
    powodzenia
    Raaf napisał:
    I krytyk Bez obrazy

Po:
    1) Lampki lampkami nie ja to napisałem
    2) Rozdzielnie na podaszu chce aby wrazie czego nie biegać na duł i szukać tego jednego we szystkch, a jak siądzie na podaszy to wiem gdzie szukać.
    3) To samo tyczy sie garażu nie będze biedał do domu aby włączyć bezpiecznik. Tym bardziej że garaż nie stoji przy domku.
    4) Wiem że na jeden bezpiecznik nie powinno przypadać 10 gniazd wtyczkowych i 20 oświetleniowych i dla tego tak wiele.
    5) Wole władować w zabezpieczenia niż dać komuś i wydać więcej albo mieś mniej zabezpieczeń. Wkońcu ja będe tam miszkał i moja rodzina.
    Wiem po opiniach ludzi że takie rozwązanie jest wygodniejsze.
    Ps. Ilu kW przyłącze do domu mam przyłączyć?
    Ps2. Raaf jak tak to prześli mi na meila slawekm8(malpa)o2.pl schemacik jak to ma wyglądać twoim zdaniem.

Pozdrawiam
  • Poziom 34  
    Witam.
    Kolega Raaf napisał:
    Cytat:

Widać że jesteś elektrykiem "starej daty"
    Cytat:
    Zamiast wsadzać kasę w niepotrzebne uważam zabezpieczenia i jak ktoś napisał lampki (fajnie świecą ) weż człowieka który takie rzeczy robi, albo porozmawiaj chociaż z jakimś sprawdzonym elektrykiem.

Najpierw o lampkach sygnalizacjnych: jeden rzut oka na rozdzielnicę i można zorientować się czy mamy awarię wewnęrzną czy też brak zasilania z ZK. Kolego Raaf nie Masz pojęcia jakie bajery ludzie wymyślają . To co kolega DJpopak;) ma zamiar zastosować to mogę określić jako bardzo przeciętne rozwiązanie. Elektryk wykonuje instalację pod dyktando inwestora, ale zgodnie z przepisami.
    Pozdrawiam.
  • Moderator
    Ps. Ilu kW przyłącze do domu mam przyłączyć?
    To zależy od sumy urządzeń elektrycznych jaki masz i będziesz miał w przyszłości.
    Myślę że około 20 kW.(to jest moja propozycja)
    Pozdrawiam.
  • Poziom 21  
    Ryszard49 napisał:

Najpierw o lampkach sygnalizacjnych: jeden rzut oka na rozdzielnicę i można zorientować się czy mamy awarię wewnęrzną czy też brak zasilania z ZK. Kolego Raaf nie Masz pojęcia jakie bajery ludzie wymyślają . To co kolega DJpopak;) ma zamiar zastosować to mogę określić jako bardzo przeciętne rozwiązanie. Elektryk wykonuje instalację pod dyktando inwestora, ale zgodnie z przepisami.
    Pozdrawiam.

Krytyka jest często konstruktywna. :)

zamiast lampek które świecąc zużywają energię proponuję ostatecznie jedną lampkę w rozdzielnicy + styki pomocnicze dla każdego zabezpieczenia, lub sterownik programowalny: który oprócz sygnalizacji stanów awaryjnych(wejścia cyfrowe) zmierzy temperaturę(zamknie żaluzje w domu), zmierzy wilgotność(załączy zraszanie trawnika), załączy oświetlenie(a fotorezystor załączy oświetlenie alejki )
    Można też pokusić się o schematy oświetlenia dla basenu - zależnie od nastroju kąpiących się w nim.Wszystko to już zachacza o systemy EIB. Fajne trochę się tym bawiłem- na studiach.
    Tylko że elektrycy "starej daty" takich rzeczy nie potrafią.Niestety.
    Do DJpopak;) .
    W tym schemacie przydałby się też jakiś system alarmowy z powiadomieniem i zabezpieczenia p.przepięciowe od strony TPsa.
    A przy budowie pamiętaj o odpowiednich wartościach rezystancji - dla odgromówki i p.porażeniówki.
    Pozdrawiam i powodzenia
  • Poziom 12  
    piszesz, że szkoda Ci kasy na fachowca, a ładujesz nawet do garażu ograniczniki przepięć, przecież to rozrzutność. Chyba, że będziesz miał tam tak drogie urządzenia, które warto chronić.
    Występujec do ZE o zwiększenie poboru mocy nie możesz patrzeć na moc przyłączeniową, ale na zabezpieczenie przedlicznikowe jakie potrzebujesz,
    np 12 kW odpowiada 20A przed licznikiem, 16 kW-25A, 20kW-32A itd.
    Z uwagi na to, że ZE uzależniają opłatę przyłączeniową od mocy przyłączeniowej, trudno zrobić prawidłowo instalacje elektryczną, aby była selektywna dla zwarć w instalacji.