Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Pralka Bosch WLX16460PL/12 Maxx 5 wyrzuca bezpiecznik przy próbie włączenia

29 Mar 2019 12:31 567 11
  • Poziom 8  
    Witam Szanownych forumowiczów.
    Jestem użytkownikiem w/w pralki. W dniu wczorajszym bez wyraźnej przyczyny przy próbie uruchomienia pralka (każdy program) wyrzuca główny bezpiecznik.
    Postanowiłem zdiagnozować co może być przyczyną. Odłączyłem hydrostat i pralka się włączyła, oczywiście nie pobrała wody nie zaczęła prać, ale działała. Doczytałem na forach, że przyczyną może być grzałka, odłączyłem ją sprawdziłem multimetrem 26Ω więc poprawnie. Jednak nie dałem jej spokoju wymontowałem, sprawdziłem na krótko i grzeje. Pytanie czy szukalibyście czegoś innego czy kupować grzałkę. Podejrzanymi są jeszcze elektrozawór bo wg. mnie grzałka załącza się później jak jest już woda lub hydrostat, ale tu nie bardzo ma co się popsuć aby dawało takie objawy.

Będę wdzięczny za podpowiedz. Obiecuję realizować wskazówki i informować o wyniku.
  • Poziom 22  
    Grzałka na upływność sprawdzona?
  • Poziom 8  
    Tak sprawdzona i brak przebicia grzałki na obudowę.
  • Poziom 38  
    kmichal21 napisał:
    wyrzuca główny bezpiecznik
    - nadprądowy czy różnicowo-prądowy?
  • Poziom 8  
    Wyrzuca bezpiecznik nad prądowy.
  • Specjalista AGD
    Sprawdź filtr przecizakłóceniowy.
    Następnie odepnij blokadę drzwi, silnik, grzałkę, zawory, pompę i sprawdź miernikiem czy nie ma zwarcia. Jak miernik nie wykazuje zwarcia załącz pralkę. Jak dalej jest zwarcie to uszkodzony moduł lub okablowanie. Jeśli zwarcie już nie występuje ustal który z podzespołów jest uszkodzony. Bardzo możliwe że zwarcie mogło "przy okazji" uszkodzić moduł :(
  • Poziom 8  
    Po odłączeniu grzałki wszystkie funkcje wróciły, pralka wykonuje wszystkie programy Poprawnie.
    Więc wszystko wskazuje na grzałkę. Jednak wskazania miernika 26Ω, sprawdzona na krótko grzeje, brak przebicia grzałki na obudowę. Czy to możliwe?
  • Specjalista AGD
    Być może grzałka po zawilgoceniu i zagrzaniu się dostaje zwarcia okresowo. Na razie masz podstawy by ją wymienić a przynajmniej dobrze się jej przyjrzeć. To że 26 Ohm to w tym momencie mało istotne. Pytanie na jakim zakresie mierzyłeś upłynność? Zrób zdjęcia miernika w czasie pomiaru oraz to jak podłączasz końcówki miernika do grzałki :)
  • Poziom 22  
    Wszystko wskazuje na upływność i to sporą skoro reaguje się nadprądowy.
  • Specjalista AGD
    kmichal21 napisał:
    brak przebicia grzałki na obudowę. Czy to możliwe?

Na jakim zakresie pomiarowym mierzone przebicie do masy ?
  • Poziom 20  
    Miernikiem tego możesz nie wychwycić.Grzałka potrafi przebić dopiero jak dostanie wody i napięcie.Sam ostatnio miałem podobny przypadek w pralce Siemens ale to podobna konstrukcja.Grzałka to koszt ok 30-tu zł.Wymień i po temacie.
  • Poziom 8  
    Witam,
    Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i podpowiedzi. Temat do zamknięcia. Powodem problemów okazałą się mimo wszystko grzałka. Koszt wymiany 42 zł wraz z przesyłką.
    Wniosek dla mnie i ewentualnie dla innych - mimo sprawdzenia grzałki multimetrem po wymontowaniu nie stwierdzono upływności (pomiar na zakresie x10K). Zapewne problem występował w momencie kontaktu z wodą.
    Temat do zamknięcia.i