Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TCXO CO-T27HAZ do miernika częstotliwości

29 Mar 2019 21:15 240 6
  • Poziom 16  
    Witam,

mam zamiar zbudować prosty miernik częstotliwości o zakresie 30 - 300MHz.
    Całość będzie bazowała na Attiny44 oraz U664BS. Jako sygnał taktujący procesor mam zamiar użyć TCXO CO-T27HAZ (Link).

Niestety nigdzie nie można dostać dokumentacji tego generatora :|
    Widziałem, już kilka projektów z wykorzystaniem CO-T27HAZ, lecz nic nie było wspominane o jego stabilności, "jakości" sygnału wyjściowego itp.

Czy ktoś zna dokładne parametry tego TCXO ?
    Czy ktoś testował właśnie jego stabilność ?

Z góry dziękuje :)
  • Poziom 15  
    Witam
    Bardzo zastanawiająca cena .Ma 2,5 ppm (napisać można wszystko) .
    Nie lepiej skorzystać z pewnych rozwiązań np :

http://lea.hamradio.si/~s53mv/counter/counter.html

W necie jest wiele "mutacji " tego miernika - był chyba na elce prezentowany z rosyjskiej strony z termostatyczną stabilizacją generatora .
    Ma bardzo dobre opinie . Rozumie ,że kolega chce sam coś popełnić -może lepiej przy pomocy sprawdzonej konstrukcji stworzyć coś nowego .

Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    No w te 2.5ppm to też nie wierzę ;)

Schemat już powstał, a brakuje mi tylko dokładnego źródła częstotliwości odniesienia. Początkowo planowałem użyć zwykły oscylator kwarcowy, zamknięty w "puszce" z laminatu i do tego termostatyzowany przez grzanie go BD135, ale wątpiłem czy to będzie dostatecznie stabilne.

Teraz pojawił się pomysł wykorzystania tego TCXO - sądzę, że będzie to prostsze i tańsze rozwiązanie zapewniające podobne rezultaty.

Załączony przez Ciebie projekt widziałem i niestety odpada, głównie dla tego, że jest na PIC'u - jest droższy niż AVR i nie mam do niego programatora ;)
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Witam

http://rx-30.narod.ru/frec_counter/freq_count.html

Na drugim zdjęciu układ stabilizacji termicznej kwarcu . Nie jest on (PIC ) drastycznie droższy a możliwości (przetestowane ) dość duże .
    Sądzę że programator też jest do ogarnięcia. Z całym szacunkiem dla Twoich umiejętności jestem przeświadczony że uruchomienie
    programu będzie trwało dłużej niż budowa gotowca . Wiem o tym z praktyki .Piszesz że schemat już masz ,a co z programem ?
    Może warto zainwestować i za ok 100 pln mieć fajny miernik ?

Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Dzięki za linka :)

Oczywiście, robiąc wszystko samemu włącznie z programem zajmie mi to o wiele więcej niż zkopiowanie gotowego projektu - ale czego się nauczę kopiując ;) ?

Program "ogarnę" w Bascomie - nie jest to nic skomplikowanego, choć jak wspomniałeś na oprogramowanie trzeba poświęcić najwięcej czasu.

Oczywiście PIC "przewyższają" AVR'y pod wieloma względami. Poporstu "nie lubię" PIC'ów i nie zamierzam ich pakować do moich projektów ;)
  • Poziom 15  
    Witam
    Twój wybór , bascom to ścieżka donikąd . Nie piszę tego aby Cię obrazić ale jest to płatne narzędzie gdzie napisany program kompiluje się np w jednej konkretnej kompilacji IDE .
    Próbowałem się do niego przekonać (prędzej skończyłem niż zacząłem na dobre ).
    Atmel Studio jest za darmo ma wsparcie a nauczyć się go można dość szybko przy pomocy dostępnych materiałów w internecie . Jest mnóstwo przykładów :
    https://www.electro-tech-online.com/articles/...ncy-meter-with-full-code-and-design-file.617/ .

Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Jestem świadom ograniczeń Bascoma, ale do moich "skomplikowanych" projektów jest całkowicie wystarczający - a co najważniejsze (wg. mnie) prostszy od C :)