Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja fotowoltaiczna przed oddaniem domu do użytkowania

29 Mar 2019 22:22 501 16
  • Poziom 10  
    Ktoś zakładał panele mając taryfę C11 czyli w trakcie budowy? Jak to potem wygląda z rozliczeniem przy zmianie na G11 po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie? Nie ukrywam , że chcę w okolicach maja-czerwca odpalić instalację żeby skorzystać ze słońca w lato (potem sobie odbiorę w zimę przy grzaniu pompą).
  • Poziom 10  
    Nie da rady u mnie. Zadałem konkretne pytanie nie odsyłaj mnie Kolego do innych wątków.
  • Poziom 20  
    Ja też uważam, że jedyne sensowne rozwiązanie to wymuszenie na nich taryfy G. Nawet podstępem.

Ja budowalem budynek letniskowy i bez zbędnych formalności miałem G11. Nikt tego nie sprawdzał, elektryk tylko zrobił dokumentację.
    A ty budując dom musisz się bujać z nimi.
    Zapytaj się ich wprost na jakie budynki (z kategorii "na zgłoszenie" albo nawet bez) dają taryfę G. Może będzie tam jakiś budynek gospodarczy albo garaż.
  • Moderator
    marcin55 napisał:
    Zadałem konkretne pytanie nie odsyłaj mnie Kolego do innych wątków.
    Mógłbyś chociaż spróbować przeczytać, to nie przez przypadek tam Cię odsyłam.
  • Poziom 10  
    retrofood napisał:
    Mógłbyś chociaż spróbować przeczytać, to nie przez przypadek tam Cię odsyłam.

Ja znam ten temat i co z tego? Gdzieniegdzie jest to nie do przeskoczenia jak u mnie. Mogę się boksować z ENEA pół roku a i tak mi nie zmienią taryfy bez pozwolenia na użytkowanie budynku. Zresztą nieważne . W poniedziałek zadzwonię do BOK i podpytam tam.
  • Moderator
    marcin55 napisał:
    Ja znam ten temat i co z tego?

Jeśli znasz, to ok. Trzeba było pisać od razu. Chociaż tego
    Cytat:
    Gdzieniegdzie jest to nie do przeskoczenia jak u mnie
    nie pojmuję, ale skoro tak uważasz...
  • Poziom 21  
    Witam
    ja tak miałem w PGE, że miałem instalację w nieodebranym domu i miałem taryfę C11 w owym czasie w woj podkarpackim były tylko dwie osoby z taką taryfą i PV (jedną z nich byłem ja) :)
    Tak że się da :) inną kwestią są ogromne opłaty w C11 za przyłączoną moc :( ale to akurat chyba każdego dotyka i nie ma nic wspólnego z PV.
  • Poziom 10  
    Leon444 napisał:
    Witam
    ja tak miałem w PGE, że miałem instalację w nieodebranym domu i miałem taryfę C11 w owym czasie w woj podkarpackim były tylko dwie osoby z taką taryfą i PV (jedną z nich byłem ja) :)
    Tak że się da :) inną kwestią są ogromne opłaty w C11 za przyłączoną moc :( ale to akurat chyba każdego dotyka i nie ma nic wspólnego z PV.

A jak przechodziłeś na G11 (czy tam G12W) to co się działo z nagromadzonymi kWh?
  • Moderator
    Leon444 napisał:

Właśnie o to chodzi, żeby zmienić taryfę na G11 przed montażem fotowoltaiki. Bo montowanie paneli nie na budynku wymaga pozwolenia. Więc skoro budynek istnieje i panele są montowane na dachu, to żaden dostawca energii nie ma prawa odmawiać taryfy G11 prywatnemu odbiorcy!!! W takim właśnie celu odsyłałem do tematu o taryfach.

Dodano po 2 [minuty]:

marcin55 napisał:

A jak przechodziłeś na G11 (czy tam G12W) to co się działo z nagromadzonymi kWh?

Wyrzuć to z głowy. Fotowoltaika jest dla osób fizycznych, musisz być prosumentem, aby te wszystkie regulacje Ciebie dotyczyły. Inaczej musisz się starać o koncesję na obrót energią.
  • Poziom 10  
    retrofood napisał:

Wyrzuć to z głowy. Fotowoltaika jest dla osób fizycznych, musisz być prosumentem, aby te wszystkie regulacje Ciebie dotyczyły. Inaczej musisz się starać o koncesję na obrót energią.

No to będę prosumentem przecież z taryfą C11 jak Kolega wyżej.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    marcin55 napisał:
    Leon444 napisał:
    Witam

Jak przechodziłem z C11 na G11 to licznik PGE mi przestawiło chyba zdalnie i przyszło rozliczenie tak jak rozliczenie półroczne i energia wyprodukowana przeszła na kolejny okres a zużyta została rozliczona.
  • Poziom 10  
    Leon444 napisał:

Jak przechodziłem z C11 na G11 to licznik PGE mi przestawiło chyba zdalnie i przyszło rozliczenie tak jak rozliczenie półroczne i energia wyprodukowana przeszła na kolejny okres a zużyta została rozliczona.

No i elegancko. Zadzwonię jednak jeszcze na BOK i dopytam.
  • Poziom 14  
    marcin55 napisał:
    No to będę prosumentem przecież z taryfą C11 jak Kolega wyżej.

A jesteś przedsiebiorcą? Bo C11 to tylko dla firm
  • Poziom 21  
    Nie tylko dla firm, ta taryfa jest tez dla domów jednorodzinnych przed ich oddaniem do użytkowania dawniej tzw prowizorka.
  • Poziom 14  
    Leon444 napisał:

Nie tylko dla firm, ta taryfa jest tez dla domów jednorodzinnych przed ich oddaniem do użytkowania dawniej tzw prowizorka.

masz jakiegoś linka do regulaminu mówiącego, że C11 jest dla domów jednorodzinnych w budowie? Pytam serio, chętnie poczytam
  • Moderator
    Brunoxp napisał:

masz jakiegoś linka do regulaminu mówiącego, że C11 jest dla domów jednorodzinnych w budowie? Pytam serio, chętnie poczytam

Poczytaj post #2. To energetyka naciąga indywidualnych, nieświadomych inwestorów na opłaty za frico. Rozbój w biały dzień.