Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co się stało z Omniboard? Czy ktoś ma kontakt z twórcą?

KSdude 09 Lut 2020 14:12 20922 197
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery
    rb401 napisał:
    Zbudowanie tożsamości fachowca na forum może mieć mieć konkretną materialną wartość.

W takim razie powinien bardziej dbać o relacje z modami i adminami. Jaką wartość ma konto, które - w jego przypadku - nie wytrzymuje dłużej niż rok, a 30% postów ma w dziale "kosz"?
  • TermopastyTermopasty
    _lazor_
    Moderator Projektowanie
    Elektroda ma trochę złą opinię wśród specjalistów... więc ciężko o jakieś benefity związane z byciem specjalistą na forum. Jednak może dobrymi materiałami oraz niezłomną walką z takimi trollami jak piotrus uda się zmienić opinię tego forum i przyciągnąć trochę nowych aktywnych użytkowników.
    rb401
    Poziom 36  
    Freddie Chopin napisał:
    Jaką wartość ma konto, które - w jego przypadku - nie wytrzymuje dłużej niż rok, a 30% postów ma w dziale "kosz"?

Może te dla zmyły, osłony innego. Dlatego takie są jak są.

Dodano po 3 [minuty]:

_lazor_ napisał:
    ciężko o jakieś benefity związane z byciem specjalistą na forum

Ale też ludzie tu przychodzą z problemami, zleceniami itd. , których dalsze losy toczą się na PW.
    _lazor_
    Moderator Projektowanie
    Cóż ważniejsze jest pokazywanie własnych projektów, które można wpisać nawet do CV (ja tak zrobiłem i... się opłaciło). Co do działu zleceń... Mam nadzieje, że komuś pomogły, tak dyplomatycznie odpowiem.
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    rb401 napisał:
    Zbudowanie tożsamości fachowca na forum może mieć mieć konkretną materialną wartość.

Dlatego dziwi mnie, że są osoby, które pomimo posiadania sporej wiedzy i doświadczenia, zamiast to wykorzystać do pomocy i przy okazji promocji, wolą odstawiać jakieś numery., trolować itd. Szkoda.
    rb401
    Poziom 36  
    tmf napisał:
    rb401 napisał:

Dlatego dziwi mnie, że są osoby, które pomimo posiadania sporej wiedzy i doświadczenia, zamiast to wykorzystać do pomocy i przy okazji promocji, wolą odstawiać jakieś numery., trolować itd. Szkoda.

Może wcześniej nie wyraziłem się zbyt ściśle.
    Miałem na myśli to, że może w tym uporczywym pojawianiu się klonów, nie o samo uczestnictwo w forum chodzi a o powtórzenie numeru z Kickstarter z użyciem Elektrody.
    Mówimy przecież o konkretnej osobie z bardzo specyficznym dorobkiem.
    khoam
    Specjalista - ESP32, ESP8266
    tmf napisał:
    Dlatego dziwi mnie, że są osoby, które pomimo posiadania sporej wiedzy i doświadczenia ... wolą odstawiać jakieś numery., trolować itd.

Z mojego doświadczenia zawodowego w branży teleinformatycznej miałem wielokrotnie do czynienia z przypadkami, kiedy naprawdę dobrzy architekci czy inżynierowie w pewnym momencie swojej kariery "odjeżdżali" nieco od rzeczywistości. Objawiało się to nagle próbami ich publicznej autopromocji w dziedzinach luźno związanych z ich wykonywanym zawodem. Dla przykładu zakładali blogi, gdzie "instruowali", jak powinno się zarządzać firmą/biznesem, stawali się krytykami literatury czy też aktywnie wspierali określone nurty filozoficzne. Innymi słowy dochodzili do wniosku, że jeżeli są specjalistami w jednej branży, to mogą być również, w sensie zawodowym, w zupełnie innych. Zapewne wynika to z pewnego rodzaju wewnętrznego niedowartościowania z dotychczasowej pracy. Dobrym zjawiskiem było to, że również spora ilość osób z tego grona po pewnym czasie wracała do "normalności". Może czasami trzeba po prostu przeczekać :)

Dodano po 6 [minuty]:

rb401 napisał:
    Miałem na myśli to, że może w tym uporczywym pojawianiu się klonów, nie o samo uczestnictwo w forum chodzi a o powtórzenie numeru z Kickstarter z użyciem Elektrody.

Uporczywe pojawianie się klonów, a w szczególności ich "genialnych" postów wynika wprost ze sposobu rejestracji kont i automatycznego nabycia wszystkich "przywilejów" przez "nowego" użytkownika. Ludzi się nie zmieni, ale zasady przyjmowania nowych użytkowników można.
  • TermopastyTermopasty
    atom1477
    Poziom 43  
    rb401 napisał:
    Zauważmy że my widzimy tylko część komunikacji między użytkownikami.

Może i my widzimy część.
    Ale moderatorzy widzą całość.

Dobra żartowałem :D

Tak na poważnie to dziwię się że blokujecie jego konta.
    Jest zasada żeby wrogów trzymać blisko.
    Mając go pod ręką można by ostrzegać użytkowników przed nim.
    A tak się pojawia nie wiadomo kiedy i gdzie, i w międzyczasie może się na PW z kimś umówi na coś apotem tego kogoś wykiwa.
    khoam
    atom1477 napisał:
    Tak na poważnie to dziwię się że blokujecie jego konta.

Wystarczyłoby ograniczyć umieszczanie postów tylko we własnych tematach. Dla moderatorów łatwiej (chyba) wywalić cały wątek do kosza niż wycinać pojedyncze posty i to z takim skutkiem, że czasami zostają cytaty z części tych postów.

Dodano po 1 [minuty]:

atom1477 napisał:
    w międzyczasie może się na PW

PW wyłączyć dla takich userów. Ta usługa jest też za darmo.
    dasej
    Poziom 31  
    Witam.

_lazor_ napisał:
    Elektroda ma trochę złą opinię wśród specjalistów...

I tu masz całkowitą rację.
    Szybciej pomoc znajdzie się na jakim forum zagranicznym niż na polskiej elektrodzie.
    Znam kilka osób które mają bardzo złą opinię o Elektrodzie, a potrafią robić takie rzeczy o których można powiedzieć że "zaprzeczają prawom elektroniki".

Ich opinia o polskiej elektrodzie jest i to mało powiedziane że jest zła, niektórzy twierdzą że jest wręcz szkodliwa powinno się ją zlikwodować.
    Zapewne wynika to z naszej polskiej mentalności.

Wiele takich przykładów można spokojnie znaleźć na elektrodzie.
    Mówiąc krótko zapomniał wół jak cielęciem był.

Jest to stała przypadłość tych którzy się coś nauczyli a osobom które się "bawią" w elektroników
    stale udowadniają swoją wyższość.

"login1" cytuję ".... o których nie ma bladego pojęcia" a sam cztery lata temu na tym forum prosił o pomoc kiedy się uczył na studiach.
    "login2" kontakt wypowiedzi był taki że amatorowi odradzał zajmowanie się tym tematem bo jest dla niego za trudny, a sam na zagranicznym formu się
    płaszczył przepraszając że się nie zna i że prosi o pomoc. I tam uzyskał pomoc. I nikt go nie poniżał.
    "login3" kolega prowadzi od wielu lat serwis RTV, raz utworzył post i zapomniał o elektrodzie, odpowiedź na jego pytanie.
    skoro się nie znasz to czego grzebiesz oddaj sprzęt do serwisu.

Uważam że problem jest poza tym forum to jest po prostu polska mentalność.
    Skoro siedzimy w pokoju przy klawiaturze i nikt nas nie widzi to możemy każdemu dołożyć ile wlezie.
    Mało kto podejmuje próbę pomocy po prostu nie chce być przy okazji obrzucony błotem.

I tu piję teraz do Was tych którzy się bardzo dobrze znacie na temacie.
    Nie pokażecie jak napisać i rozwiązać dany problem tylko piszecie że takich się nie pisze.
    Skoro wszyscy negatywnie oceniają każdy opublikowany kod co się dziwicie że nikt nic nie chce publikować.

Na jednym z krajowych forum brałem udział w dyskusji.
    W dyskusję wtrącił się jeden z forumowiczów wywalał z formu drugiego w dość wulgarny sposób.
    Cytując czyjś pracę, gotowe rozwiązanie.
    I co się po chwili okazało ten wywalony był Profesorem na uczelni, wydział informatyki i był autorem tego artykułu.

Panowie administratorzy i moderatorzy jak by ukrócili politykę stałego negowania wszystkiego przez wszystkich ( czysta utopia ) to
    elektroda była by fajnym formu.
    LChucki
    Poziom 31  
    dasej napisał:
    Panowie administratorzy i moderatorzy jak by ukrócili politykę stałego negowania wszystkiego przez wszystkich ( czysta utopia ) to
    elektroda była by fajnym formu.

Moderatorzy powiadasz?
    Powinni zacząć od siebie. Był watek o moderatorach i co? I nic poza tym, ze mimo iż w hydeparku to gdy coś było źle na temat moderatorów było kasowane a i banami się kończyło, niczym na Atnelu.
    Ostatni przykład
    Cytat:

Nie wiem dlaczego tak jest @LChucki od pierwszego postu atakowany.

Naturalnie post w koszu więc zniknie dlatego dla potomnych:
    Co się stało z Omniboard? Czy ktoś ma kontakt z twórcą?
    o ile ta wypowiedź nie zniknie. Jeśli zniknie to samo będzie mówic za siebie.
    tmf
    LChucki napisał:
    Ostatni przykład

Marny ten twój przykład, bo nie zauważyłeś, że to konto Piotrus_999 i dlatego zostało zablokowane, a posty usunięte. Więc jednak proponuję zacząć ulepszać świat od siebie :)
    atom1477
    Poziom 43  
    tmf napisał:
    Marny ten twój przykład, bo nie zauważyłeś, że to konto Piotrus_999 i dlatego zostało zablokowane, a posty usunięte. Więc jednak proponuję zacząć ulepszać świat od siebie :)

Marny powód, skoro wywala się posty za to czyje są, a nie za to że mają nizką czy szkodliwą wartość.
    Czy nie ważne co się robi, tylko ważne kto robi?
    dondu
    atom1477 napisał:

Moderatorzy są tylko wykonawcą regulaminu i próśb użytkowników forum dot. zachowania innych użytkowników, którzy trollują ich tematy. Mieliśmy masę skarg na Piotrus_999 rozmawialiśmy z nim wielokrotnie prosząc o zmianę zachowania, bez rezultatów. Dlatego też zgodnie z regulaminem podjęta została decyzja o jego zbanowaniu. Zbanowanie zgodnie z regulaminem oznacza niemożliwość utworzenia kolejnego konta bez zgody administracji forum.

Po zablokowaniu konta pozwalaliśmy mu spróbować jeszcze raz na innym koncie (stmx) ... dalej to samo.
    Potem kolejne konta ... ile razy mamy próbować, skoro się nie zmienia?

Szkoda użytkownika, który ma wiedzę, ale nie potrafi żyć w społeczności forumowej - nie dało się inaczej :(

Moderator jest między młotem i kowadłem. Z jednej strony użytkownicy broniący trolla, z drugiej strony użytkownicy proszący o reakcję na jego postępowanie. My oceniamy całość tych zdarzeń i jak widać takich permanentnych banów jest tylko, albo aż jeden (przynajmniej w działach mi podlegających).
    atom1477
    Poziom 43  
    dondu napisał:
    Po zablokowaniu konta pozwalaliśmy mu spróbować jeszcze raz na innym koncie (stmx) ... dalej to samo.

No ale w pokazanym poście była zmiana. Była konkretna dyskusja bez wyzwisk i bez podawania jakichś fałszywych informacji technicznych (czyli bez wprowadzania w błąd).
    Stąd zablokowanie konta rozumiem, ale wywalenia tego konkretnego postu do koszta to już nie.
    gromleon
    Poziom 33  
    atom1477 napisał:
    dondu napisał:

No ale w pokazanym poście była zmiana. Była konkretna dyskusja bez wyzwisk i bez podawania jakichś fałszywych informacji technicznych (czyli bez wprowadzania w błąd).
    Stąd zablokowanie konta rozumiem, ale wywalenia tego konkretnego postu do koszta to już nie.

Skoro został zbanowany to został i koniec, nikt nie będzie siedział i oceniał , który post zostawić. Jak ci zabiorą prawko to policja ma ci pozwolić jeździć i kontrolować twoje wyczyny na drodze? Nie, masz zakaz kierowania i kropka.
    dondu
    atom1477 napisał:

OK, tego akurat nie widziałem, może więc niepotrzebnie zabrałem głos :)
    tmf
    atom1477 napisał:
    Marny powód, skoro wywala się posty za to czyje są, a nie za to że mają nizką czy szkodliwą wartość.

Kol. Dondu już wyjaśniał powody. Ban to ban, realizujemy tylko postanowienia regulaminu.
    atom1477 napisał:

Problem z tym użytkownikiem polega na tym, że pierwsze posty są ok, niestety później sytuacja się pogarsza. Tak było w przypadku kilkunastu poprzednich kont, kiedy dawano mu szansę. Po paru postach, użytkownik sam kasuje konto i zabawa się powtarza. Niestety ma to konsekwencje - rozwala forum, wprowadza złą atmosferę (w końcu o tym jest ten wątek), a przede wszystkim rozwala strukturę postów na forum. Z wielu powodów, ale także wizerunkowych, sytuacja, w której w wielu wątkach mamy "Użytkownik usunął konto", albo "konto zablokowane" jest nieakceptowalna. Stąd też, w przypadku wychwycenia kolejnego klona, jeśli to nie rozwala logicznej całości wątku, usuwam post niezależnie od merytoryki. Jest to mniejsza szkoda, niż przyzwolenie na działania jakie opisałem.
    rb401
    Poziom 36  
    atom1477 napisał:
    A tak się pojawia nie wiadomo kiedy i gdzie, i w międzyczasie może się na PW z kimś umówi na coś apotem tego kogoś wykiwa.

Wyraziłeś sedno problemu.

I dlatego dziwi mnie że ulegasz klimatom typu "naszych biją":

atom1477 napisał:

Tu przecież nie o merytorykę chodzi a konkretną osobę, której udokumentowane (możliwe że nie wszystkie) czyny są w tym wątku.

Pamiętajmy, że ta tutaj dyskusja odbywa się w wątku założonym przez jedną z wielu oszukanych osób.
    A Ty się litujesz. Bez sensu.
    atom1477
    Poziom 43  
    gromleon napisał:
    Skoro został zbanowany to został i koniec, nikt nie będzie siedział i oceniał , który post zostawić. Jak ci zabiorą prawko to policja ma ci pozwolić jeździć i kontrolować twoje wyczyny na drodze? Nie, masz zakaz kierowania i kropka.

Nie rozumiesz. Ban oznacza blokadę pisana na przyszłość. Nie wstecz.
    To co już zrobiłeś Ci zostaje.
    Jak policja zabierze prawko, to zostają ci wspominania z jazdy i np. zaległa zapłata wynagrodzenia za wykonane kursy (jak byłeś kierowcą zawodowym).

Cytat:
    Ban to ban, realizujemy tylko postanowienia regulaminu.

Może ma to sens, ale nie ma takiego punktu w regulaminu który mówi że wraz z banem mają być usuwane posty.
    To jest Wasza decyzja że tak postępujecie, a nie wymóg regulaminu.
    gulson
    Administrator Systemowy
    Jeżeli wielokrotny klon bierze udział w dyskusji, a konto zostanie zablokowane to nawet nie ma szans się odnieść do kolejnych odpowiedzi. Jest to po prostu wprowadzenie zamieszania do wątku, przyjście, narobienie brzydko w wątek i blokada.

atom1477 napisał:

Wiem, że trzeba się wyrażać wobec Ciebie konkretnie, więc może być i takie rozumowanie, i niech nikt nie próbuje tej opinii zmieniać czy w ogóle się tłumaczyć. Można tym samym dywagacje o usunięty poście zakończyć i każdy może się rozejść z swoim zdaniem :)
    tmf
    atom1477 napisał:
    Nie rozumiesz. Ban oznacza blokadę pisana na przyszłość. Nie wstecz.

Blokada nie jest wstecz. Użytkownik ma zbanowane konto, zgodnie z regulaminem nie może założyć kolejnego. Z definicji każde kolejne kończy się banem. Ponieważ technicznie nie ma możliwości blokady zakładania konta, więc w chwili, kiedy ten fakt jest wykryty podejmowana jest decyzja. Ale on od początku nie powinien pisać, bo ma bana.
    atom1477 napisał:

Ta decyzja wynika z troski o dobro forum.
    Forum istnieje z określonych powodów - zapewnia możliwość wymiany informacji, porad i jest formą tworzenia społeczności skupionej wokół szeroko rozumianej elektroniki i techniki. Aby te cele realizować, musimy dbać m.in. o wizerunek forum. Czasami to niestety wybór mniejszego zła. W mojej opinii mniejszym złem dla forum jest usuwanie działalności użytkownika szkodzącego wizerunkowi forum, lub społeczności, niż przyzwolenie na to. Dzięki działalności dwóch panów, w ostatnich 2 latach mamy mnóstwo tematów z info "użytkownik usunął konto" - to wygląda źle wizerunkowo, nie sprzyja też budowaniu poprawnych relacji pomiędzy użytkownikami forum.
    Buduje także negatywne emocje, czego najlepszym dowodem jest fakt, że posty krytykujące tych dwóch panów zdobywają plusy od użytkowników. Najwieraźniej wielu naszych użytkowników ma dosyć sytuacji, w której toleruje się destrukcyjne zachowania małej grupki osób. Dbając o użytkowników na których nam zależy podjęliśmy pewne działania.
    Weź też pod uwagę, że destrukcyjny post nie musi zawierać przekeństw, obrażania itd. Wystarczy, że prowokuje do dyskusji, która zmierza w takim kierunku. Niestety często mamy do czynienia z taką sytuacją. W efekcie lepiej jest usunąć pierwotną przyczynę, niż później moderować wątek liczący setki postów, mający co raz mniej wspólnego z tematem. Znowu, jest to wybór mniejszego zła.
    Weź też pod uwagę, że masz wygodną sytuację użytkownika, siedzącego w fotelu, który może krytykować, bo nie ponosi żadnej odpowiedzialności. Inaczej wygląda sytuacja moderatora, który podejmuje decyzje mające konsekwencje dla forum i ponosi konsekwencje swoich decyzji. Stąd też pewnie wynikają naturalne różnice w ocenie działań.
    krzysiek_krm
    Poziom 37  
    A może stwórzcie jakieś izolowane środowisko na posty tych
    tmf napisał:
    dwóch panów

z zastrzeżeniem "wchodzisz na własne ryzyko".
    LChucki
    Poziom 31  
    tmf napisał:
    najlepszym dowodem jest fakt, że posty krytykujące tych dwóch panów zdobywają plusy od użytkowników.

Krytykujących adminów też ale takie wypowiedzi, niestety najczęściej trafiają do kosza według zasady "dajcie mi użytkownika a ja jakiś punkt w regulaminu znajdę".

Dodano po 49 [sekundy]:

krzysiek_krm napisał:
    A może stwórzcie jakieś izolowane środowisko na posty tych

I ocenę pracy administratorów. Ciekaw jestem ile minusów mieliby niektórzy?
    atom1477
    Poziom 43  
    Dyskusję o regulaminie zakańczam, bo tak tylko zwróciłem uwagę że tego nie ma regulaminie.

tmf napisał:
    Weź też pod uwagę, że masz wygodną sytuację użytkownika, siedzącego w fotelu, który może krytykować, bo nie ponosi żadnej odpowiedzialności. Inaczej wygląda sytuacja moderatora, który podejmuje decyzje mające konsekwencje dla forum i ponosi konsekwencje swoich decyzji. Stąd też pewnie wynikają naturalne różnice w ocenie działań.

Raczej nie. Jest pewna grupa użytkowników która stara się dbać o forum dbając o poprawność pisowni czy inne tego typu sprawy. Nie tylko samemu ale i zwracając na to uwagę czy poprawiając błędy w innych postach.
    Ponoszą oni odpowiedzialność za swoje decyzje bo takim postępowaniem (chodzi o zwracanie uwagi innym) narażają się tutaj.
    Nie jest też tak że moderatorzy ponoszą jakieś większe konsekwencje niż zwykły użytkownik.
    Forum nie należy przecież do moderatorów.
    To że dbają o forum nie sprawia od razu że ponoszą konsekwencje.
    Konsekwencje to sytuacja gdyby ktoś ich rozliczał za jakość forum.
    A za jakość forum się ich nie rozlicza, lecz co najwyżej za postępowanie zgodnie z wytycznymi Gulsona.
    Konsekwencje są więc za niedostosowanie się do zaleceń, a konsekwencją jest co najwyżej utrata funkcji moderatora.
    Nie żebym krytykował czy coś. Stwierdzam tylko jak to widzę.
    Tzn. że nie należy odbierać pewnej (fakt, małej) grupie normalnych użytkowników tego że też mają wkład w to forum i że też ponoszą jakieś konsekwencje swoich działań dla jego dobra.
    Ocena sytuacji może więc być całkiem podobna z poziomu moderatora i nie moderatora.
    Co do meritum sprawy to mi chodzi o tytuł wątku: "Czy ktoś ma kontakt z twórcą?", no bo banowanie i usuwanie postów uniemożliwia taki kontakt.

No ale przyjąłem do wiadomości powody tej decyzji że te posty usuwacie.
    RitterX
    Poziom 38  
    Tak sobie czytam i... dochodzę do wniosku, że najsurowszą karą byłaby konieczność bycia moderatorem np. na tydzień albo miesiąc.

Zasady regulujące działaniem forum może nie są doskonałe ale nie mamy nic lepszego. Jakieś konstruktywne pomysły?
    Te, które są stosowane mają za sobą ponad dekadę czyli są dosyć dobrze przetestowane. Forum jak każdy byt oparty o wymianę informacji ewoluuje w czasie. Zmienia się nawet jak tego nie dostrzegamy tłukąc w klawiatury z dosyć dużą powtarzalnością. Dlatego śmiem twierdzić, że zasady obecnie obowiązujące zapewniają minimalny poziom stabilności forum.
    Możemy mieć różne oceny słuszności bądź nie takiego a nie innego podejścia do niezbyt udanego startup-u ale na obecną chwilę wypadkowa z wielu podejść tak wygląda jak wygląda. Nie sądzę by dało się wymyślić coś mądrzejszego, bardziej optymalne rozwiązanie.
    Fourier5
    Poziom 11  
    Dopiero taki ktoś mógł by jako moderator tu syfu narobić :) A swoimi potencjalnie uczciwymi ;) działaniami firmować to forum.

A wracając do tematu, nikt nie ma z nim kontaktu i niech tak pozostanie.
    RitterX
    Poziom 38  
    Pomysł jest :) . Wypada jedynie doszlifować zasady.

W miejsce walki z czymś albo kimś po prostu trzymajmy się zasad i to w sumie wystarczy. Jedna z nich, powszechnie uznawana za sprawiedliwą mówi "nie brudź tam gdzie jesz" . Nie psuj rynku, z którego korzystasz.
    khoam
    Wracając do tematu. Pojawiła się wersja 2 znanej strony Omniboard:
    https://www.diymat.co.uk/product/omniboard-os...tual-com-port-rlc-meter-serial-host-device-2/
    W nowszej wersji usunięto już informacje: "Preorder product. Regular price £45.00" oraz "Delivery: the preodered Omniboards will be send on 17 of September 2018".
    Teraz można już zamawiać bez ograniczeń - cena jest w dalszym ciągu promocyjna i wynosi 35 funtów.
    Zmniejszył nieco zakres funkcjonalności urządzenia.
    Zakres wilgotności względnej, odporność na drgania i wstrząsy nie zostały podane.

Dla porównania wersja 1 strony:
    https://www.diymat.co.uk/product/omniboard-os...irtual-com-port-rlc-meter-serial-host-device/