Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa sieci Wi-Fi w szkole

30 Mar 2019 09:55 168 3
 • Poziom 2  
  Witam, potrzebuję pomocy (doradztwa) przy budowę sieci Wi-Fi.
  Mam za zadanie założyć wi-fi w całej szkole, 3 kondygnacje, wąski długi budynek (85m). Sieć ma być wykorzystywana przez nauczycieli nie przez uczniów. Montowałem wcześniej APeki od TP-Linka i też w tym projekcie chciałem je zastosować. Myślałem o 6 urządzeniach TP-Link Auranet CAP1200 zamontowanych po 2 na każdym piętrze (czerwone kropki na planie) spięte razem do kontrolera TP-Link AC50.
  I tu pojawia się pytanie czy takie rozwiązanie się sprawdzi? Czy może zastosować bardzo popularne Ubiquiti? Jeśli tak to proszę o podpowiedzi konkretnych modeli urządzeń w rozsądnej cenie 😉
  Poniżej linki do urządzeń które chciałem zamontować:
  https://www.tp-link.com/pl/products/details/cat-5695_CAP1200.html
  https://www.tp-link.com/pl/products/details/cat-5697_AC50.html
 • Specjalista Sieci, Internet
  Nie sprawdzi się. Mam szkołę pod opieką. Jeden z budynków jest bardzo podobny, ale krótszy bo tylko 60m. Na piętrze są po trzy AP Cisco CAP 2601 + kontroler 3850. Sieć od samego początku była planowana tylko jako sieć dla uczniów i dla prywatnych urządzeń nauczycieli. Wszystkie stacje robocze korzystają z sieci przewodowej. Realnie można w sieci radiowej uzyskać ok 6Mbps (zwiększając dostępną przepustowość dla klienta powyżej tego poziomu dochodzi do kolizji i retransmisji, przez co wzrastają czasy odpowiedzi sieci a realna przepustowość spada).
  Wcześniej właśnie było tak jak właśnie Ty planujesz - po trzy AP najgorszej jakości (TP link oczywiście bo ma być tanio) na piętrze i dostęp tylko dla nauczycieli. Działało to dokładnie jeden rok szkolny - uczniowie i tak hasło zdobyli (ciężko uczniowi zaglądnąć do rejestru, gdy jest zalogowany polonista?). Sieć i urządzenia notorycznie się wieszały, tak że nawet z dziennika nie mogli nauczyciele korzystać. Szkoła tylko wyrzuciła pieniądze na prowizorkę.
  Jeżeli sieć ma być substytutem sieci przewodowej, to musisz pracować w paśmie 5GHz, a żeby tak bylo potrzebujesz ok 6 AP na piętro (5GHz to max jedna ściana). Sieć budowana kilka lat temu, gdy jeszcze nie było sensownej alternatywy dla AP Cisco (w budynku jest jednocześnie ponad półtora tysiąca osób). Teraz rozważyłbym AP od Ubiquity (np UAP AC Lite) tylko w większej liczbie.
  Podsumowując:
  Dla stacji roboczych sieć przewodowa, jeżeli jednak wybierasz radio, to nie oszczędzaj, bo tylko zmarnujesz pieniądze. Minimum 6 AP na piętro. Jak faktycznie uczniowie mają nie korzystać z sieci, to musisz wdrożyć serwer RADIUS i WPA2 Enterprise (802.1x EAP).
  AP montuje się w salach, a nie na korytarzu (weź linijkę, narysuj linię od stacji roboczej do AP i zobacz co sygnał musi pokonać próbując się przebić przez ścianę pomiędzy korytarzem a salą).
 • Poziom 2  
  Sieć kablowa dla tylu pracowni to duuuuży koszt. Niestety w projekcie nie przewidziano budowy sieci przewodowej, bo jakiś teoretyk stwierdził, że na Wi-Fi po jednym APku na piętro i będzie działać.
  Wracając do Wi-Fi można zamontować w klasach tylko nie w każdej, tak aby barierą była tylko jedna ściana. Takie rozwiązanie na Ubiquiti UAP AC Lite powinno się sprawdzić.
 • Pomocny post
  Specjalista Sieci, Internet
  Nie będzie działać. Sam dziennik elektroniczny może jeszcze jako tako.
  Natomiast liczenie kosztów w szkołach to bzdura. Szczególnie, jeżeli Twoja dyrekcja ma takich doradców, co wszystko wiedzą.
  Liczymy:
  3 AP na piętro x 3 piętra to 9 AP w cenie 9x400=3600zł
  Switch 1000zł
  Szafa krosowa 300zł (bez możliwości rozbudowy).
  Przyzwoita karta AC do PC - 27x100=2700zł
  Przewody - ok 350zł
  Materiały pomocnicze 1000zł
  Razem za bieda sieć: 8950zł

  Sieć przewodowa kat 5e:
  Przewody - 27x 80m x 0,8zł/m =4320zł
  Szafa krosowa - 900zł
  Gniazda naścienne - 25x27 =675zł
  Switch - 1600zł
  Materiały pomocnicze - 2000zł
  Razem za przyzwoitą sieć: 9495zł

  Czyli na start ma bardzo podobną cenę. Oczywiście pod warunkiem, że nie trzeba będzie doinstalować dodatkowych AP w przyszłości.
  W szkole jest jeszcze inny problem. Wybiorą firmę do wykonania, która najlepiej dyrekcję "zbajeruje". Potem ogląda się takie partactwo za ceny jak sieci dla korporacji, a tak naprawdę robota warta nieraz 20% tego co zrobione. Niestety kosztorysu ani wykonania nie sprawdza fachowiec, tylko taki na wszystkim znający się "doradca".

  Weź jeszcze pod uwagę porę inne koszty, których nikt nie liczy:
  - Nauczyciel siedzi i klnie aż strona sie załaduje, ale wypłatę trzeba mu zapewnić
  - nauczyciel siedzi i klnie, a tracą uczniowie czas lekcyjny (jak to wycenić)
  - zamiast korzystać na lekcji z multimediów i uatrakcyjnić lekcję nauczyciel co najwyżej ma stabilny dostęp do dziennika.

  Natomiast wbrew pozorom dużo dyrektorów szkół to rozsądni ludzie, tylko trzeba im sprawy techniczne odpowiednio przedstawić i merytorycznie zbić argumentację domorosłych "doradców".