Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zarobki automatyka (student z doświadczeniem) - Kraków

stryjek96 30 Mar 2019 10:35 4245 10
SterControl
 • #1
  stryjek96
  Level 6  
  Cześć, sprawa przedstawia się tak: od lipca chce podjąć nową pracę jako programista PLC/projektant instalacji elektrycznych (pewnie 2 w 1 będzie) w Krakowie. Coś o mnie: wiek 23 lata, teraz jestem na pierwszym semestrze studiów magisterskich na AGH: automatyka i robotyka wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, stacjonarnie. Obroniłem inżyniera na tym samym kierunku i wydziale, również stacjonarnie. Od razu po drugim roku (lipiec 2017r.) podjąłem pracę w biurze projektowym maszyn. Do lipca bieżącego roku będę miał dwa lata doświadczenia. Teraz czym mniej więcej się przez ten czas zajmowałem:
  -projekowanie schematów elektrycznych w SEE Electrical V7R2,
  -programowanie sterowników PLC - Siemens S7-1200/1500 + modyfikacje na Allen Bradley
  -programowanie systemów wizyjnych - Balluff, Cognex, Keyence,
  -pomoc przy pisaniu DTR,
  -pomoc przy prefabrykacji szaf,
  -konfiguracja napędów serwo - Festo CMMP-AS
  -proste wizualizacje HMI - Proface, Siemens,
  -programowanie przekaźników bezpieczeństwa - Pilz, Siemens
  -layout'y sza sterowniczych,
  -dobór elementów automatyki,
  -zamówienia

  W obecnej pracy zarabiam 20 zł brutto na godzinę (czyli dla studenta w przypadku wypracowania 160 godzin to ok. 2750zł), na rozmowach kwalifikacyjnych do nowej pracy chcę zaproponować kwotę 25 zł brutto (czyli w przypadku 160 godzin to trochę ponad 3400 zł - chociaż wiadomo, że pełen etat to jedynie w wakacje przepracuje, a na piątym roku to raczej 3/5). Czy moje wymagania są zasadne/za małe/za duże ? Z góry dzięki za każdą opinię.
 • SterControl
 • #2
  ArturAVS
  Moderator of HydePark/Cars
  stryjek96 wrote:
  chcę zaproponować kwotę 25 zł brutto


  Chyba na okresie próbnym? Szanuj swoje doświadczenie i wiedzę.
 • SterControl
 • #3
  stryjek96
  Level 6  
  arturavs wrote:
  stryjek96 wrote:
  chcę zaproponować kwotę 25 zł brutto


  Chyba na okresie próbnym? Szanuj swoje doświadczenie i wiedzę.


  Dzięki za odpowiedź. Moja propozycja wynika mi, że ciężko mi ocenić realnie swoją wiedzę i ją skonfrontować z innymi, bo jest to moja pierwsza praca w branży. Dostrzegam swoje braki - np. konfiguracja falowników, sieci trójfazowe, napędy - jest to spowodowane tym, że mniej projektów z maszynami typowo procesowymi robiliśmy i tu mam braki od strony praktycznej. Ale muszę się liczyć z tym, że branża automatyki jest na tyle szeroka, że nigdy jej całej nie ogarnę. Dla mnie jedną z ważniejszych cech automatyka jest zdolność szybkiego uczenia się - czyli dostajemy do ręki rzecz, którą pierwszy raz widzimy i na podstawie manualów i innych źródeł ogarnąć jak najszybciej sterownie. W każdym razie jakie stawki mogę proponować, które są w moim zasięgu? Tak jak mówię, szanuję każdą opinię, bo nie miałem jeszcze jak skonfrontować moich wymagań :)
 • #4
  ArturAVS
  Moderator of HydePark/Cars
  Branża automatyki i pokrewnych tak szybko się rozwija, że cały czas musisz się uczyć.
  Co do stawek, to nie znam aktualnych. Ale 25zł/h to chyba na początek.
 • #5
  rollinstone
  Automation specialist
  25zł brutto/h to taki starter-pack na śląsku, dla początkujących automatyków.
 • #6
  stryjek96
  Level 6  
  rollinstone wrote:
  25zł brutto/h to taki starter-pack na śląsku, dla początkujących automatyków.

  Heh, tylko jak przełożyć warunki śląskie na krakowskie ? :P
 • #7
  usernovy
  Level 13  
  stryjek96 wrote:
  Cześć, sprawa przedstawia się tak: od lipca chce podjąć nową pracę jako programista PLC/projektant instalacji elektrycznych

  Napiszmy inaczej, tylko 2 lata praktyki. W automatyce to niestety nie wiele. Ale na start wystarczy, nie spodziewaj się kokosów.
  Wszystko zależy ile tych projektów zrobiłeś z tego co wymieniłeś i ile zrobiłeś sam. Na obecną chwilę znajomość jednego sterownika to nie za wiele. Szukaj przede wszystkim taką pracę abyś widział że możesz się w niej rozwijać, poznawać nowe sterowniki nowe systemy SCADA nowe panele HMI itp. Im więcej wiedzy posiadasz, tym lepiej. Ograniczenie się do małej liczby sterowników nie jest zbyt dobre bo co zmienisz firmę to może być ,że trafisz na inny sterownik, inną wizualizację inne protokoły. Zapoznaj się z tematem Integratorstwa bo to ważne w tej branży bo często trafia się systemy tak pomieszane że aż głowa boli. Szkoła dała Ci tylko podstawy a praktyka to całkiem co innego. ucz się skryptów języka C czy C#. Jeśli chcesz być dobrym Automatykiem nie ograniczaj się do patrzenia tylko w komputer ale wkładaj głowę do rozdzielni interesuj się wszystkim, jeździj na szkolenia itp. Ale myślę że nie powinieneś schodzić poniżej 2,8 -3 kilo na miesiąc na początku. Nie wiem jakie są realia w Małopolsce czy na czy na Śląsku ale na przykładzie Mazowieckiego powiem ze 2,5 kilo to zarabia się w biedronce czy jako cieć w ochronie.
  Mamy wiedzę i musimy się szanować jak to napisał kolega wyżej.
 • #8
  romulus73
  Level 27  
  A jak u ciebie z informatyką, sieci routery, bramki. Sieci VPN
  Jakie znasz protokoły, większość automatyki opiera się na LON, BACnet i darmowy Modbus.
  Skoro automatyka , jak u ciebie z pneumatyką, hydrauliką, ogólnie fizyka na poziomie 6 klasy, urządzenia pomiarowe itd. Przeliczanie mas dla kontroli różnej maści przetworników.
  No cóż stawka na poziomie 25 brutto jest naprawdę małą. A sama automatyka na studiach to naprawdę mało.

  Dodano po 11 [minuty]:

  Spotykam wiele firm gdzie na produkcji są używane komputery na DOSie-rejestratory, skanery ultradźwiękowe, stare IO. BACnet jest naprawdę na porządku dziennym, jak nadpiszesz zmienną w tym protokole bez użycia panela czy kompa?
  Chyba że idziesz do projektowania, ja akurat pracuję w serwisie ale tu stawki można nazwać wysokie w Centrum. Automatycy mobilni mają pensje około 10kilo podstawy.
  Ale 25 lat doświadczenia/ Ilość uruchamianych falowników i sterowników różnej maści po kilkaset.
 • #9
  tolo
  Level 34  
  10 kilo podstawy to brutto czy netto :?:
 • #10
  usernovy
  Level 13  
  romulus73 wrote:
  Jakie znasz protokoły, większość automatyki opiera się na LON, BACnet i darmowy Modbus.
  S

  No to żeś wymyślił. LON to abstrakcja BACnet praktycznie tylko w BMSach .
  Nie pisz, że w większość automatyki, bo to co wymieniłeś to akurat nie większość tylko mała część protokółów w automatyce .
  W przemyśle główne protokoły to ModBus, Profibus Ethercat, CClink Canopen, EtherneIP i wszystkie tego odmiany po Ethernecie
 • #11
  gervee
  Automation specialist
  @stryjek96 Liczenie w godzinach to błąd. Jak masz pracować na etat to określasz jaka kwota Cię interesuje a nie ile za godzinę. Dwa lata doświadczenia to nie jest dużo w myśl "wiem, że nic nie wiem". To częsty błąd młodych osób - przeceniają swoje doświadczenie nie doceniając doświadczenia innych. Jednak dwa lata doświadczenia to już solidne podstawy by stwierdzić, że coś się wie ;).

  Patrz realnie na to co tutaj wypisują ludzie - nie jesteś omnibusem i prawdopodobnie nigdy nie będziesz. Automatyka jest bardzo szeroką dziedziną i łączącą ze sobą wiele innych dziedzin. Nie możesz być specjalistą we wszystkim. Ile sterowników będziesz wstanie poznać od podszewki? Ile paneli HMI? Ile systemów SCADA, DCS? Odpowiem za Ciebie - ograniczoną ilość. Do tego oprogramowanie CAD (np. Eplan), sieci komputerowe i zagadnienia z nimi związane, robotyka , mechanika, hydraulika, pneumatyka, zagadnienia bezpieczeństwa maszyn, AKPiA itd ..... i końca nie widać.

  Ps. teraz w Krakowie pracujesz, w firmie wykonującej projekty na rzecz automotive? Jeśli faktycznie chcesz "na godziny" a pracodawca chce Cię zatrudniać (bo ma korzyść) to nie widzę powodu, dla którego miałbyś obawiać się zaproponować stawkę rzędu 25 zł - to i tak nie jest majątek. No a jak nie będą chcieli dać to zmień firmę.