Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bosch SPV40E20EU/06 Zmywarka nie włącza się nie reaguje, trup

30 Mar 2019 12:50 2322 21
 • Poziom 14  
  Zmywarka z 2012 roku.
  Nie reaguje na włączenie.
  Wyjąłem moduł i wydaje mi się że nosi ślady zalania od spodu. Na module brak widocznych upaleń. Polizałem ten ślad jakby zalania i jest słony, więc jest podejrzenie ze słona woda tam doszła.
  Rozebrałem też drzwi i włącznik zwiera (jest to włącznik dajacy impuls, nie jest włącz-wyłącz)

  Co to moze byc?

  Ogólnie nie widac aby zmywarka przeciekała
 • PCBwayPCBway
 • Poziom 24  
  Zrób dokładniejsze zdjęcie układu który znajduje się przy niebieskim kondensatorze
 • Poziom 14  
  czy chodzi o ten LMK który się przepala razem z rezystorem?
 • PCBwayPCBway
 • Pomocny post
  Poziom 24  
  Tak dokładnie o ten układ chodzi
 • Pomocny post
  Poziom 24  
  Jeżeli masz miernik to spróbuj sprawdzić tą diodę pomiędzy kondensatorem a rezystorem
 • Poziom 14  
  Niestety widać kolejne upalenia. Pierwsze osmalenie znajduje się
  na bloku b32922 x2 mkp/sh (Kondensator bezpieczeństwa, 0.33 µF, X2) na dole na krawędzi przy styku z płytką

  Drugie osmalenie znajduje się na takim samym kondensatorze oddalonym o około 6cm ale nie wiem czy to kodensator sam się osmalił czy też elementy powierzchniowe obok niego go przypaliły czy moze scalak TNY264GN (przetwornik AC/DC)
 • Poziom 14  
  Dioda S2M po podłączeniu miernika w opcji "dioda" w jednym kierunku pokazuje rozwarcie, a w drugim wyświetla 644. Przy pomiarze rezystancji diody pokazuje obwód rozwarty w obydwu kierunkach. Duży rezystor mocy (ten który się zwykle spala) daje odczyt 100Ω

  Na załączonym obrazku to spalenie jest na ścieżce drukowanej. Porównałem z innymi płytkami sprawnymi i jest to cieniutka ścieżka która prowadzi do grubszej. Spróbuję ja zadrutować cieniutkim drucikiem. Widać i ona robi za bezpiecznik.
  Bosch SPV40E20EU/06 Zmywarka nie włącza się nie reaguje, trupIMG_201903...edited.jpg Download (353.97 kB)
 • Poziom 14  
  Wygląda na to ze
  1. Spalony TNY264GN na nim się zrobiła dziurka i dmuchneło gorącym w kondensator
  2. Może być uszkodzona dioda S2M
  3. Spalona ścieżka która opaliła drugi kondensator ochronny

  Czy przy takim zakresie uszkodzeń jest w ogóle szansa to ożywić?

  Dodano po 3 [minuty]:

  Czy ten stabilizator da się przelutować bez hot air, tylko zwykłą lutownicą transformatorową?
 • Poziom 22  
  Jak pokombinujesz to da się przelutować zwykłą lutownicą tylko padów nie przegrzej bo odpadną:)
 • Poziom 14  
  Odlutowałem stabilizator transformatorówką

  Pytania na teraz.
  1. spaliło ścieżkę (zdjęcie-jest to widok po odlutowaniu niebieskiego osmalonego kondensatora który został osmalony przez tą ścieżkę) Edit: Już ustaliłem jaki jest oryginalny jej przebieg
  2. Czy osmalone kondensatory należy wymienić? Edit: (moim zdaniem nie ma potrzeby, to kondensatory z miki i nie mają przebicia a ich rola jest ochronna i np jeden jest spięty między fazą a N i skoro nie ma przecieków to nie trzeba wymieniać)
  3. Czy zamiast stabilizatora TNY264GN moze być np LNK364GN lub TNY253GN Edit: tu już jakoś bede radził, nie bede kombinował tylko wybiorę TNY264 z nóżkami do lutowania
  4. Czy wymieniać też rezystor ? Edit: chyba go nie będę wymieniał bo ładnie ma 100Ohm i nie ma opaleń
  5. Wymienić również diodę? Edit: pomierzyłem drugą diodę z płytki i przy pomiarach zachowuje się identycznie
 • Poziom 14  
  Na forum francuskim przeczytałem (z autotranslatora) "wystąpiły uszkodzenia uboczne i konieczne jest przetestowanie głównego łańcucha zasilania w celu określenia wszystkich komponentów, które mają zastąpić co najmniej PS, statecznik rezystancyjny, dioda gasząca i tłumika razy indukcyjność filtrowania"

  Co to jest statecznik rezystancyjny czy to ten rezystor 100 Ohm?
  Dioda gasząca to ta spora dioda SMD z wcześniejszych zdjęć?
  Co to może być "tłumik razy indukcyjność" ?

  Z kolei na aukcji allegro ktoś sprzedajacy zestaw do naprawy pisze
  pełny zestaw remontowo - naprawczy składa się z:

  - 12 elementów

  między innymi ;

  U 3 układ scalony TNY253GN

  R60 rezystor bezpiecznikowy

  Ł2 szeregowy dławik

  R54/55 rezystory SMD

  C31/C3 kondensatory

  C37/C38 kondensatory

  VDR08 warystor


  co to jest ten szeregowy dławik

  Dodano po 1 [godziny] 37 [minuty]:

  Czy TNY264GN różni się od TNY264PN czymś oprócz typu montażu? Bo TNY264PN ma nóżki do lutowania długie a GN ma SMD. Wolałbym PN bo łatwiej mi bedzie przylutować o ile oczywiście pod względem elektronicznym będzie OK
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  Kolego, odpuść sobie te uwagi z forum francuskiego i zestaw naprawczy z all...
  Najprawdopodobniej wystarczy rezystor 100Ω 2W (drutowy), kawałek (ok. 1cm) cieniutkiego drutu (ok. 0,2 mm średnicy) i układ TNY264GN (może być też TNY264PN, tylko będziesz musiał wygiąć pod kątem 90° cienkie końcówki lutownicze układu w miejscu gdzie stają się szersze i skrócić te wygięte części tak by nie wystawały poza pola lutownicze). Doczyść płytkę z resztek rozpylonej ścieżki pod niebieskim kondensatorem który wylutowałeś, w jej zastępstwie wlutuj cienki drucik w miejscu zaznaczonym na zdjęciu czerwoną linią. Sprawdź też diodę zaznaczoną żółtą strzałką. Rezystor 100Ω wymień, nawet jeśli pomiar wykazuje że jest dobry (prąd który upalił ścieżkę popłynął przez ten rezystor). Kondensatory zostaw w spokoju. Układ tylko TNY264 (LNK364 i TNY253 NIE!)

  Bosch SPV40E20EU/06 Zmywarka nie włącza się nie reaguje, trup


  Sprawdź diody zaznaczone żółtymi strzałkami i zmierz rezystancję na stabilizatorze 78M05 (czerwona strzałka) powinno być powyżej 1,5 kΩ.

  Bosch SPV40E20EU/06 Zmywarka nie włącza się nie reaguje, trup


  Podłącz sterownik i sprawdź czy działa.
 • Poziom 14  
  Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Stabilizator we wskazanym miejscu ma 2,4kΩ,
  jak zmierzyć diody? TNY264PN właśnie myślę wlutować po wierzchu i zostawić te cienkie nogi (łatwiej będzie mi podejść transformatorową) - czy to zły pomysł?
 • Poziom 24  
  Diody zmierzysz miernikiem na zakresie diod w jedną stronę powinno nic nie pokazywać a w drugą stronę powinno coś pokazać
 • Poziom 14  
  Dioda S2M po podłączeniu miernika w opcji "dioda" w jednym kierunku pokazuje rozwarcie a w drugim wyswietla 644. Druga zachowuje się tak samo.

  Jeszcze pytanie bo na poczatku zanim rozebrałem moduł, szukałem błąhej przyczyny i sądziłem że czujnik otwarcia drzwi jest na kontraktronie i przy zamykaniu mi nie zwierało. Wiec do testu odłączyłem kabel i zwarłem we wtyczce aby zasymulowac zamknięcie. Czy to nie uszkodziło nic? Potem doczytałem ze tam jest czujnik halla. Przy okazji jeszcze mnie prąd kopnął bo okazało się że na tym kablu do czujnika drzwi leci faza... Umasiłem się ręką do obudowy a drugą trzymałem zworę z drutu miedzianego i mnie trzepnęło
 • Poziom 24  
  Zrób zdjęcie płytki i zaznacz gdzie przychodzą przewody od Halla, ale może najpierw wymień ten układ o, którym wspomniał kolega wyżej może akurat wszystko będzie ok., a jak nie to jeszcze będziemy myśleć...
 • Poziom 14  
  Dodaję zdjęcie. nie pamietam czy żółte czy niebieskie bo do jednych z nich dochodzi włącznik na drzwiach (monostabilny) a do drugich z czujnika halla otwarcia drzwi. Z tego co pamiętam - niebieskie włącznik, żółte - drzwi
 • Poziom 24  
  Jeżeli zwierałeś niebieskie z niebieskimi a żółte z żółtymi to raczej nic nie powinno się uszkodzić
 • Poziom 14  
  Włącznik przetestowałem miernikiem ze zwiera wiec do niego nie podłączałem nic. Zwierałem tylko obchodząc czujnik Halla.Trzasków nie słyszałem :) No zobaczymy zamowie układ i rezystor i spróbuję, a wiele do stracenia już nie mam.
 • Poziom 34  
  Arbiter napisał:
  wlutować po wierzchu i zostawić te cienkie nogi (łatwiej będzie mi podejść transformatorową) - czy to zły pomysł?

  Raczej zły, układ na takim "pająku" w sprzęcie który ma drgania mechaniczne może po prostu utracić kontakt na jednej lub więcej nogach. Jeśli nie dostaniesz układu w wersji SMD to zrób z nogami układu tak jak napisałem. Weź do lutownicy na grot drut z przewodu energetycznego 1-1,5 mm², wyprofiluj grot po założeniu tak aby miał wąską końcówkę a lutowanie zacznij od przylutowania jednej końcówki grotem z "nabraną" odrobiną cyny i kalafonią. Potem możesz już lutować bez problemu, jest tam wystarczająco dużo miejsca.
 • Poziom 14  
  Wymieniłem układ scalony. Zadrutowałem spalona ścieżkę i wlutowałem z powrotem okopcony kondensator. Rezystora nie wymieniałem bo nie udało mi sie kupić odpowiedniego, a ten wskazuje 100Ω i nie wygląda na spalony. Podłączyłem i bingo zmywarka wstaje, a wszystko niemal wygląda poprawnie.

  Natomiast zmywarka leży cały czas na plecach z odchyloną podłogą i nie podłączałem wody. To co zauważyłem jest aktywny program 70°C i strzałkami nie mogę go zmienić. Nie kombinowałem jeszcze z resetem. Jak myślicie czy to wskazuje ze jest sprawna? Wcisnąłem zdaje sie start i pompa zaczęła chodzić.

  Bosch SPV40E20EU/06 Zmywarka nie włącza się nie reaguje, trup
  Jutro ja złożę do kupy i zobaczymy czy ruszy. Dziękuję za dotychczasowe wskazówki. Załączam fotkę, która wskazuje coś, a czy to brak wody? Miga jakby ta szczotka zmiotka na zdjęciu akurat zgasła, ale cały czas miga.
  :arrow: Poprawiłem TONI_2003