Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

NOKIA/N97/RM-505 - Utracone mapy

tempus 31 Mar 2019 09:34 621 14
    tempus
    Level 18  
    [Jeśli ten post powinien trafić do działu użytkowe, to przepraszam - proszę o przeniesienie]
    Witam,
    od listopada 2012 r. jestem (drugim) właścicielem tego telefonu. Wiem, że to już przeżytek ale staram się być eko, wymagań, co do telefonu nie mam a ten ma i tak wiele przydatnych funkcji, jak: dobry aparat cyfrowy, klawiaturę sprzętową, radio i transmiter FM, odtwarzacz muzyki, dyktafon, Wi-Fi, Bluetooth, czy wreszcie GPS. GPS z którym mam problem w związku z tym, że w prawdzie działa ale utraciłem (z własnej winy) mapy. Otóż od jakiegoś czasu miałem problem z aktywacją, deaktywacją ekranu dotykowego podczas rozmowy, przez co miałem problem z rozłączeniem się, czy włączeniem dialer'a DTMF. Wykonałem tzw. soft reset. Problemu z "dotykiem" nie rozwiązało ale po uruchomieniu aplikacji Maps zostałem poinformowany, że mapy na telefonie nie są kompatybilne z aplikacją i muszą zostać usunięte - przypuszczalnie aktualizowane kiedyś mapy są niekompatybilne z zakładam przywróconą wersją aplikacji Maps. W związku z tym, że nie było innego wyjścia, żeby uruchomić tę aplikację, postanowiłem pozwolić na usunięcie niekompatybilnych map. Niestety tych starych też nie ma, w związku z czym jestem teraz bez map. No ale co tam, przecież jest aplikacja NOKIA Suite, dzięki której mogę sobie pobrać mapy i dokonać innych aktualizacji. Oj niestety już nie - problem z nawiązaniem połączenia z serwerem. Ponadto instalacja tzw. oprogramowania dodatkowego, czy sprawdzanie aktualnego dostępnego firmware'u również nie działają.
    Teraz pytanie do Was:
    Czy i jak mogę zdobyć/przywrócić te mapy i zaktualizować aplikację Maps? Czy jest to jakiś standard Ovi, czy można używać innych?
    Próbowałem wykonać hard reset na dwa różne sposoby:
    1) [*][3][Call] wciśnięte razem z przyciskiem Power
    2) [Shift][Backspace][Space][Call] także z przyciskiem Power.
    ale bez efektu. Nie mówiąc o tym, że ten format to trochę słaby, skoro nie usuwa zainstalowanych aplikacji, nie przywraca tych odinstalowanych przez mnie, nie usuwa zawartości pamięci masowej i (choć w sumie jest to bezpieczne, ze względu na ewentualne przypadki kradzieży) nie przywraca kodu telefonu.
    Czy reflash firmware'u może pomóc? Znalazłem w internecie aplikacje: Phoenix service software, Navifirm+ i NOKIA care suite, które miałyby być pomocne w wykonaniu tej procedury, choć samego firmware'u (u mnie 22.0.110) nie potrafiłem znaleźć. Niestety okazuje się, że program Phoenix ma w nazwie słowo cracked, czego wcześniej nie zauważyłem. W związku z tym nie mogę go użyć - nie używam takich programów. Czy można gdzieś zdobyć oficjalną, legalną wersję?
    A może po prostu jest gdzieś dostępny zestaw plików do tego telefonu.

Będę wdzięczny za pomoc.
    nutergsm
    Moderator of GSM
    Phoenix service software, to był program serwisowy noki zabezpieczony kluczem USB nie znajdziesz nigdzie legalnej wersji. Jak chcesz wgrać firmware, to pozostaje udać się do serwisu lub zakupić box serwisowy.
    tempus
    Level 18  
    Tak też podejrzewałem. O box serwisowy będzie trudno, nie mówiąc o tym, że może kosztować więcej, niż sama usługa naprawy a ta też się nie będzie opłacać, gdy telefon wart jest 50-100 zł.
    Czy jest w takim razie inna możliwość poradzenia sobie z tym problemem bez ponoszenia kosztów?
    tempus
    Level 18  
    A czy to rozwiąże całkowicie mój problem z mapami przywracając na telefonie wszystko "do zera"?
    nutergsm
    Moderator of GSM
    Gwarancji nie ma. Próbowałeś pobrać mapy i je zainstalować ponownie? Z oficjalnych serwerów noki już tego nie pobierzesz, ale w sieci znajdziesz bez problemu aplikację Ovi Maps.
    tempus
    Level 18  
    Udało mi się zdobyć najnowszą aplikację Ovi maps ale jakiej daty bym nie ustawił, to instalator nie "puszcza" mnie dalej ze względu na nieważny certyfikat. Dodam, że w telefonie mam ustawioną zgodę na instalacje wszystkich aplikacji, mimo opcja ta od początku użytkowania telefonu nie miała wpływu na kwestię certyfikatów. Dodam, że sformatowałem pamięć masową, żeby uniknąć pobierania niepotrzebnej konfiguracji, co przyznam odmuliło telefon ale i tak z aplikacją Maps jest to samo. Ponadto widzę, że SecureWidgetPreinstaller ma czerwoną kostkę w ikonce, co oznaczałoby, że może próbuje instalować ale ze względu na nieważne certyfikaty nie może tego zrobić. Dodam, że datę zostawiałem fabrycznie ustawioną.
    Czy macie w tej kwestii jakiś pomysł - zanim udam się do serwisu?
    nutergsm
    Moderator of GSM
    Pozostaje odblokowanie systemu aby ominąć certyfikaty.
    Próbuj tego sposobu: http://www.forum.tweaks.pl/Wylaczenie-zabezpieczen-i-certyfikaty-Symbian-t46321/
    yanes
    Level 29  
    nutergsm, działa to jeszcze wyrabianie certyfikatów jak już mamy dwie epoki do przodu w telefonach?
    nutergsm
    Moderator of GSM
    Nie sprawdzałem bo nie miałem takiej potrzeby. Pewnie większość już będzie nieaktywna, ale coś powinno jeszcze działać.
    tempus
    Level 18  
    Wstępnie rozejrzałem się po tej stronie ale nie znalazłem tematów, które miałby doprowadzić mnie do utworzenia certyfikatu. Zresztą z tego, co wyczytałem, to i tak certyfikaty te mają ograniczenie czasowe.
    Jeśli chodzi o safe manager, to jedyne, co znalazłem to poniższe:
    https://www.scaledagile.com/certification/courses/safe-product-owner-product-manager/
    Jak to niby ma działać? Mam płacić za certyfikację?
    No i wreszcie kwestia flashowania - w pierwszym serwisie, w jakim zapytałem o tę usługę powiedziano mi: flashowanie + mapy 50 zł. Kurczę trochę drogo, jak na ten telefon.
    No właśnie, pobraną z internetu aplikację Maps próbowałem przez parę godzin zainstalować (za każdym razem zmieniając datę w telefonie) i okazało się, że ważność certyfikatu zaczyna się i kończy 13.07.2010 w okolicy godz. 12:27. Tak jakby nie miała ona w ogóle certyfikatu. Straciłem tylko czas.
    nomudrek
    Level 36  
    Możliwość zamawiania certyfikatów do popisywania aplikacji dla systemu symbian została zawieszona już parę lat temu, aby móc instalować aplikacje nie posiadające zgodnego certyfikatu należy dokonać hackowania systemu najlepiej czystego po hard resecie.
    http://thehandheldblog.com/2009/08/07/how-to-hack-your-device-in-under-5-minutes/
    tempus
    Level 18  
    No tak ale to są aplikacje przeznaczone na 808, więc pliki instalacyjne pewnie nie zadziałają. Ale mam jeszcze jeden pomysł, który muszę wypróbować. Dam znać, jeśli się powiedzie.