Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modernizacja pieca do polimeryzacji farb - wielopunktowy pomiar temperatury

31 Mar 2019 12:22 303 21
  • Poziom 3  
    Witam,

posiadam piec do polimeryzacji farby który aktualnie ma jednopunktowy pomiar temperatury. Ze względu na wymiary, 6x2x1,5m, pomiar jest bardzo nieprecyzyjny, dlatego też chciałbym zamienić go na czteropunktowy.

I tutaj pojawia się pytanie, jakie komponenty powinienem zastosować w szafce sterowniczej, której zdjęcie załączam, oraz jak rozmieścić czujniki w piecu?

Dodam że piec pracuje w zakresie temperatur od 1 do 230 stopni.

Modernizacja pieca do polimeryzacji farb - wielopunktowy pomiar temperatury
  • Poziom 24  
    Należy dodać czujniki i czteropunktowy monitor temperatury, chyba tak bedzie najprościej.
  • Poziom 3  
    Czy jesteś w stanie podać mi model takiego monitora temperatury? I jakie czujniki temperatury zastosować?
  • Poziom 24  
    Np. czujniki PT100 oraz mierniki N20 Lumela.
  • Poziom 3  
    Te mierniki N20 są jednokanałowe, więc jak mają dokonywać uśrednienia pomiaru?
  • Poziom 24  
    sparkson napisał:
    Te mierniki N20 są jednokanałowe, więc jak mają dokonywać uśrednienia pomiaru?

Nie podałem tylko przykład, potrzebne by były cztery sztuki.
  • Poziom 3  
    A do czego podłączyć takie 4 aby dawały średni pomiar?
  • Poziom 3  
    Wentylator chodzi cały czas, i jest załączany oddzielnie.

Tak, sterownik ma utrzymywać zadaną temperaturę. Do tego jest drugi który kontroluje czas przez który temperatura jest utrzymywana.

Dodano po 1 [godziny] 37 [minuty]:

bumble napisał:
    Ten czujnik masz podłączony po regulatora. Może zmień jego położenie. Z dodanych będzie tylko odczyt.

Mam dodane aktualnie dwa czujniki, jednak przez to dalej jest potrzebny człowiek, który je kontroluje i ew. modyfikuje zadaną temperaturę. Chciałbym to zautomatyzować.
  • Poziom 3  
    Wszystko się zgadza, jednak przez to że temperatura się nie rozkłada równo w całym piecu, konieczne jest jej monitorowanie i dodatkowa ręczna korekta. O ile robi to osoba z doświadczeniem, to nie ma problemu, jednak chciałbym wyeliminować czynnik ludzki.

Tak więc nie widzę możliwości przeniesienia tego czujnika temperatury w inne miejsce, ponieważ nie ma takiego miejsca gdzie podawał by interesujace mnie wartości.
  • Poziom 24  
    W tym przypadku należało by wyznaczyć charakterystykę termiczną komory i przeprowadzić dalsze regulacje.
  • Poziom 3  
    Ze względu na termoobieg, zależnie od rodzaju detali i tego w jaki sposób zakłócają one przepływ powietrza, odczyty są różne i taka charakterystyka nigdy nie będzie jednakowa.

Stąd pomysł pomiaru wielopunktowego. Poza tym wiem że inni producenci stosują właśnie tę metodę.
  • Użytkownik obserwowany
    Mały sterownik PLC z czterema lub więcej wejściami analogowymi pt100, program uśredniający z regulatorem pid i wyjście analogowe do sterowania palnikiem.

Dodano po 1 [minuty]:

Jak zbudowany jest piec? Czy płomień palnika jest w tunelu z szamotki i rozgrzewa go do odpowiedniej temperatury a komora jest izolowana cieplnie od otoczenia?
  • Poziom 3  
    Ok, a czy jesteś w stanie podać mi model takiego sterownika PLC + programu uśredniającego? Nie znam się na tym, przedstawiciel Lumela nie bardzo chce mi podpowiedzieć, a nie chce się dać skroić komuś kto będzie robił to "kompleksowo".

Piec wygląda tak w środku: https://imgur.com/a/9PFab0s
  • Poziom 3  
    Ktoś, coś? Niestety sam nie jestem w stanie znaleźć odpowiedniego sprzętu.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    sparkson napisał:
    Ktoś, coś? Niestety sam nie jestem w stanie znaleźć odpowiedniego sprzętu.

np. to
    https://www.apar.pl/regulator-uniwersalny-ar654.html
    tylko nie wiem czy cię stać
    Wcześniej i tak musiałbyś zamówić jakąś firmę/osobę która zna się na 'profilowaniu temperaturowym' i ma dostęp do odpowiedniego sprzętu. Nie podałeś zakresu błędów/odchyłek dopuszczalnych dla procesu i detali.Czas procesu i szybkość narastania temperatury(czasami krytyczny) oraz okres przetrzymania detalu. Nie podałeś sposobu załadunku i rozmieszczenia detali , ich ilości oraz "zmienności" (za każdym razem tyle samo i tak samo czy "ile zejdzie z maszyny dziś"). To wszystko ma wpływ na tak zwany gradient temperatury w przestrzeni roboczej. Nie jest znany tak zwany współczynnik gęstości mocy z "elementów grzejnych" oraz "ucieczka ciepła " na narożach komory-zalecany pomiar kamerą termowizyjną lub za pomocą farb termochromowych. Zbyt dużo niewiadomych by podać proste rozwiązania dla "pomysłowego Dobromira"-to nie jest próba obrażania tylko stwierdzenie faktów.
    To iż stosowane jest wymuszenie cyrkulacji powietrza nie oznacza idealnego wyrównania temperatury, być może zastosowanie deflektora/ów poprawiło by sytuację.
    Modernizacja pieca do polimeryzacji farb - wielopunktowy pomiar temperatury2005-03-1..12.JPG Download (1.85 MB)
    Temperatur...rvey 1.pdf Download (183.2 kB)
    Temperatur...Survey.pdf Download (199.6 kB)
    lub jeśli wystarczy ci jedynie "podgląd bezpośredni temp. " bez możliwości regulacji to wystarczy ten miernik K204 z 4 szt. termopar typ K "płaszczowymi"
    https://all...o.pl/kategoria/aparatura-pomiar...string=K204&bmatch=baseline-n-cl-ele-1-4-0329
    Przekopiuj link w pasek wyszukiwarki i wstaw za kropki odpowiednie litery bo bot forum czepia się o wygasający link

Omijaj natomiast tą firmę Link
    która na swojej stronie oferuje tą usługę-będziesz miał wykonane "profilowanie" za grube pieniądze miernikiem który możesz kupić ze wskazanego linku "niechlujnie i niewłaściwie"
  • Poziom 3  
    Tak wygląda pomiar mojego pieca. Sondy były rozmieszczone na jednych z malowanych detali, z blachy ocynkowanej 0,7mm.

Na środkowym torze wisiały detale, a na nich sondy:

1- przód, góra
    2- przód, dół
    3- tył, góra
    4- tył, dół
    5- środek
    6- środek, powietrze

(przód = przy drzwiach, tył = w głębi pieca)
  • Poziom 20  
    sparkson napisał:
    Tak wygląda pomiar mojego pieca. Sondy były rozmieszczone na jednych z malowanych detali,

Ten załącznik to jakaś paranoja (to co widać na tym wykresie-doba ma 26 godzin) dojście do temperatury 190 nie odbyło się w ogóle dla linii zielonej a dla części punktów dopiero po paru godzinach. Z zadanych Parametrów (16 minut) nie został zrealizowany żaden punkt. Pomijając ten misz-masz z datami wykonania utworzenia pliku pomiaru-2007-2014-2019 na jednym pomiarze?
    Nadal nie podałeś parametrów technologicznych procesu oczekiwanych (czas i temperatura-tolerancja).
    Czy przyrząd wzorcowy uwzględniał błędy sond już w pomiarze czy dopiero poprawki wzorca(sond) należy uwzględnić ? Czy w ogóle wykonujący pomiar przedstawił ci aktualne świadectwo wzorcowania przyrządu, którym dokonywał wzorcowania/pomiaru?
    2014 kalibracja rejestratora a sond bóg wie kiedy...
  • Spec od Falowników
    Jak chcesz wyciągać średnią z czterech punktów, to po prostu połącz cztery Pt100 szeregowo-równolegle - uzyskasz 100 omów i uśrednienie dość dokładne.
  • Poziom 20  
    bonanza napisał:
    Jak chcesz wyciągać średnią z czterech punktów, to po prostu połącz cztery Pt100 szeregowo-równolegle - uzyskasz 100 omów i uśrednienie dość dokładne.

Twoja rada jest głupia i szkodliwa. On nie ma uzyskać na wskaźniku "pięknego 190" a ma uzyskać RZECZYWISTE wyrównanie temperatury w przestrzeni. Dzięki twojej radzie według wskazań/regulacji będzie miał idealne parametry i zniszczone 1000 sztuk detali. Gratulacje !
    Musi mieć możliwość "punktowego" podniesienia lub opuszczenia temperatury by skorygować różnice od zadanej-czyli mieć niezależne strefy grzewcze.