Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki wzmacniacz do przetwornika tubowego.

01 Kwi 2019 12:11 348 28
  • Poziom 6  
    Siemanko .
    Na wstępie nie chce rozwijać tematu na 150 stron jak to według niektórych robię.
    Jak pewnie większość z was wie robię syrenę alarmową.
    Postawiłem na przetworniki tubowe które zrobiłem z syreny alarmowej 12V samochodowej .
    Po prostu wymontowałem układy z tych syren .
    I teraz moje pytanie poszukuje schematu wzmacniacza audio do tego przetwornika aby uzyskać takie same natężenie głośności jak pierwotnie powinna wydawać taką syrena czyli coś około 120-150 decybeli.
    Parametry przetwornika to :
    20W 8ohm
    Dodam że chciałbym aby układ miał jak najmniejsze wymiary.
    Bardzo proszę o pomoc.
  • Poziom 1  
  • Poziom 6  
    Ten przetwornik jest wzięty z syreny alarmowej 12V samochodowej.

Po prostu mam taką syrenę alarmową i wymontowałem z niej układ modulujący i wziąłem sam głośnik natężenie samej tej syreny przed przerobieniem to 130db.

Mam inny układ syreny alarmowej tylko bez wzmacniacza i chcę po prostu wzmocnić sygnał z tego układu syreny alarmowej aby uzyskać takie same natężenie głośności . Czyli te 130 db.
  • Poziom 1  
  • Moderator - Na Wesoło HydePark
    Zacznijmy od tego, że te syrenki uzyskują te 130dB w bardzo wąskim zakresie częstotliwości.
    W module generatora( syreny oczywiście) nie ma żadnego wzmacniacza mocy, tylko pojedyńczy tranzystor który kluczuje zasilanie głośnika.
    Taki głośnik po podaniu mu sygnału muzycznego ze wzmacniacza 10W nie, jak:
    Kraniec_Internetów napisał:
    i jeżeli wierzyć oznaczeniu mocy które napisałeś (20W), to taką moc też powinna mieć końcówka.

sugeruje, zachował się po prostu jak tania chińska "pierdziawka" i po paru minutach poszedł z dymem.
    Jest podobnie jak z głośnikami wysokotonowymi, osiągają swoją skuteczność tylko w zaprojektowanych warunkach pracy(zwrotnica, pasmo).
  • Poziom 1  
  • Poziom 6  
    Mi chodzi o takie częstotliwość w zakresie od 500 do 3000 HZ
    A natężenie głośności mierzone miernikiem natężenia dźwięku.

Dodano po 2 [minuty]:

Ten przetwornik będzie służyć tylko i wyłącznie do sygnalizatora alarmowego. I nic więcej.
    Paziu. napisał:
    Mam inny układ syreny alarmowej tylko bez wzmacniacza

To przerysuj z tego który wymontowałeś, i zobacz jak tam jest zrobiony "wzmacniacz".

Kraniec_Internetów napisał:
    Ja nigdzie nie sugerowałem podawania na głośnik sygnału muzycznego

Nic takiego nie napisałem, chodziło o wzmacniacz. Sygnał muzyczny ja podawałem, jak bawiłem się takimi głośnikami z syren.
    Typowa aplikacja układu stosowanego w syrenach:

http://www.unisonic.com.tw/datasheet/1616.pdf

Paziu. napisał:
    Mam inny układ syreny alarmowej tylko bez wzmacniacza

Co to za układ?
  • Poziom 6  
    Mi nie chodzi o układ syreny alarmowej tylko o to jak wzmocnić sygnał wychodzący z układu.
    Aby uzyskać maksymalne natężenie głośności przetwornika.

Układ syreny alarmowej to zaprojektowany Przeze mnie układ oparty na mikrokontrolerze który posiada około 57 różnych dźwięków.
    Paziu. napisał:
    Mi nie chodzi o układ syreny alarmowej tylko o to jak wzmocnić sygnał wychodzący z układu.

Podałem jak na tacy przykład jak to jest w fabrycznych konstrukcjach. Skoro Kolega nie potrafi odczytać ze schematu jak sygnał jest wzmacniany to powodzenia życzę.
    Pierwszy dynamiczny. Drugi uniwersalny( dla dynamicznego moc 2-3 razy większa od pierwszego układu).
    Paziu. napisał:
    po co tam jest ten multiwibrator?

To nie jest multiwibrator tylko mostek H.
  • Poziom 42  
    Tda 1560 wystarczy z zapasem. Bo zapewne będzie to zasilane z12V....
    Paziu. napisał:
    mogę podłączyć na przykład: odtwarzacz MP3 ?

Raczej nie bardzo. Zniekształcenia będą zbyt duże, i grozi to spaleniem głośnika i tranzystorów.

kortyleski napisał:
    Tda 1560 wystarczy z zapasem

Do wzmacniacza na tym układzie, tak.
    Paziu. napisał:
    Tylko ja chcę podłączyć do tego odtwarzacz MP3 żeby z niego odtwarzacz sygnały alarmowe

To po co robić układ sygnalizatora, jak odtwarzasz pliki? Trzeba było tak od razu.
    Paziu. napisał:
    To nawet w takim działaniu może spowodować spalenie głośnika?

Może nie. Ciekawe tylko czy MP3 wysteruje pojedyńczy tranzystor. Jeśli nawet "zagra", to z bardzo małą mocą.
    To tylko TDA.
    Paziu. napisał:
    A z jakim zapasem mocy to zrobić na przykład jak mam 20W to końcówka mocy 40W wystarczy?

Wystarczy.
  • Poziom 6  
    Mam pytanie do kolegi arturvas.
    Do tego "wzmacniacz " który jest podany w tym pdf kur podałeś.
    Dokładnie chodzi o ten drugi schemat, jakiej mocy przetwornik mogę podłączyć do tego "wzmacniacza?
    Dlatego pytam ponieważ chciałbym podłączyć do mikrokontrolera przetwornik o mocy 300W
    Paziu. napisał:
    przetwornik o mocy 300W

Podłączyć zawsze możesz, jakie będą efekty ciężko powiedzieć. Jednak przy zasilaniu 12V, więcej jak 10-20W mocy nie osiągniesz.
  • Poziom 21  
    Paziu. napisał:
    chciałbym podłączyć do mikrokontrolera przetwornik o mocy 300W

Możesz to zrobić, ale uzyskanie takiej mocy wymaga podniesienia napięcia zasilania albo bardzo małej impedancji obciążenia. Typowe przetworniki (tzw. drivery czyli po naszemu głośniki) o mocy 150W do profesjonalnych syren alarmowych mają impedancję około 12Ω. Łącząc dwa takie drivery równolegle uzyskasz impedancję obciążenia równą 6Ω i łączną moc 300W. Aby uzyskać moc 300W na obciążeniu 6Ω należy doprowadzić do niego sygnał o napięciu skutecznym równym √(300W*6Ω) ≈ 42,5V.

Ponieważ do zasilania syreny chcesz użyć napięcia 12V (zapewne wynika to z chęci zastosowania akumulatora rezerwowego 12V), to masz do wyboru:
    a) zastosować przetwornicę podwyższającą napięcie 12V zasilające syrenę do wartości: √2 * 42,5V + 5V ≈ ±65V (przy symetrycznym zasilaniu wzmacniacza), koniecznej do zasilania wzmacniacza przeciwsobnego 300W pracującego z obciążeniem 6Ω (5V dodałem na spadek napięcia na tranzystorach mocy, możesz przyjąć inną wartość),
    b) zastosować wzmacniacz mostkowy, który będzie wymagał zasilania niższym napięciem, ale straty napięcia na tranzystorach trzeba podwoić, czyli 0,5 * √2 * 42,5V + 2 * 5V ≈ ±40V,
    c) zastosować transformator głośnikowy na wyjściu wzmacniacza.

Możesz również połączyć wyżej przedstawione rozwiązania, tzn. wybrać niższe napięcie zasilania i transformator głośnikowy. Niezależnie od tego jakie rozwiązanie zastosujesz, zwróć uwagę, że podczas pracy syreny moc pobierana z zasilacza/akumulatora o napięciu 12V będzie wynosiła 300W + straty mocy we wzmacniaczu + straty mocy w ewentualnej przetwornicy + straty mocy w ewentualnym transformatorze głośnikowym. Szacując te dodatkowe straty mocy na 50% mocy oddawanej do obciążenia otrzymujemy 300W + 150W = 450W pobierane ze źródła zasilania 12V. Daje to prąd o natężeniu 450W / 12V = 37,5A. Jeżeli zasilanie będzie z akumulatora 12V, to przy dużym obciążeniu prądowym napięcie akumulatora może bezpiecznie spaść do 9V, co podwyższa pobór prądu (przy stałej mocy obciążenia) do 450W / 9V = 50A.

Z powyższego płynie wniosek, że lepiej w takim przypadku zastosować wzmacniacz pracujący w klasie D, gdyż ma on dużo większą sprawność niż wzmacniacz w klasie AB.
    Ponadto, jeżeli jest to możliwe, to lepiej wybrać zasilanie 24V z dwóch akumulatorów 12V połączonych szeregowo, o pojemności każdego z nich wynoszącej połowę akumulatora użytego przy zasilaniu syreny napięciem 12V. Pozwoli to na zredukowanie prądów zasilających o połowę w stosunku do wyżej przedstawionych wartości.