Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Papyr - ekran wykorzystujący e-papier z zintegrowanym transceiverem Bluetooth

ghost666 01 Kwi 2019 14:36 408 5
  • Papyr - ekran wykorzystujący e-papier z zintegrowanym transceiverem Bluetooth
    Firma Electronut Labs zaprojektowała moduł z wyświetlaczem, oparty i mikrokontroler nRF52840 od Nordic Semi. Moduł wyróżnia zastosowanie wyświetlacza typu e-papier w kolorach czarnym, czerwonym i oczywiście białym. Moduł Papyr pozwala na wykorzystanie połączenia Bluetooth LE (BLE5, BLE Mesh) oraz 802.15.4 (Thread i Zigbee) do wyświetlania obrazów. Układ może być sterowany za pomocą aplikacji na Androida, a w przyszłości ma być dodana również jego obsługa z poziomu systemu iOS.

Wyświetlacze e-papier, takie jak ten, można znaleźć w niektórych czytnikach e-booków, takich jak np. Kindle. Są one na prawdę niesamowitą technologią; nie wymagają żadnego zasilania do utrzymania obrazu po przesłaniu go na ekran. Niestety mają też wady, nie odświeżają się przy prędkościach zbliżonych do prędkości odtwarzania wideo oraz mają mocno ograniczoną liczbę kolorów - zazwyczaj białe tło, odcienie szarości, a czasem dodatkowo czerwony. Przez te cechy ekrany te pozostały czymś w rodzaju produktu niszowego, ale absolutnie idealnego dla niektórych aplikacji - nie tylko czytników e-booków.

Moduł od Electronut Labs jest reklamowany jako dający możliwość wyświetlania obrazów półstałych w trzech kolorach; jest kontrolowane przez BLE - dzięki SoC nRF52840. Umożliwia to wysyłanie obrazów za pomocą smartfona lub MQTT. Co najważniejsze, ta wydajna konstrukcja oznacza, że gdy nie jest aktywnie transmitowana zawartość ekranu, to system pobiera tylko 22 mikroampery prądu. Umożliwia to modułowi funkcjonowanie przez wiele lat pomiędzy wymianami baterii.

Podstawowe cechy modułu

* Komunikacja bezprzewodowa: moduł Raytac MDBT50 współpracujący z układem Nordic nRF52840.
    * Dostępne interfejsy: Bluetooth 5 LE/Mesh, 802.15.4 (Thread/Zigbee) oraz NFC (antena na PCB).
    * Ekran: przekątna 1,54?, rozdzielczość 200 × 200 pikseli w kolorach czerwonym, czarnym i białym.
    * USB: 1 x microUSB.
    * Dostępne dodatkowe porty GPIO
    * Interfejs SWD do programowania i debugowania układu
    * Dioda RGB, przycisk i możliwość zasilania z USB lub z baterii.
    * Zasilanie 5 V z USB lub z baterii CR2477.
    * Wymiary: 65 mm x 35 mm.

Źródła:
    https://www.cnx-software.com/2019/02/06/papyr-nordic-nrf52840-epaper-display/
    https://blog.hackster.io/hands-on-with-the-papyr-epaper-ble-display-device-14f7a85dbfd3

Fajne! Ranking DIY
    O autorze
    ghost666 napisał 9197 postów o ocenie 6669, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
  • PCBway
    szymon122
    Poziom 37  
    ghost666 napisał:
    Co najważniejsze, ta wydajna konstrukcja oznacza, że gdy nie jest aktywnie transmitowana zawartość ekranu, to system pobiera tylko 22 mikroamperów prądu. Umożliwia to modułowi funkcjonowanie przez wiele lat pomiędzy wymianami baterii.

Orientuje się ktoś może co się dzieje z zawartością tego typu ekranu z upływem czasu? Czy jeśli nie zostanie odświeżony to piksele zaczną "blaknąć" albo w jakiś inny sposób coś się z nimi stanie? Może się myślę, lecz ciężko mi uwierzyć, że np przez 10 lat obraz będzie identyczny jak na początku. Oczywiście nie mówię o warunkach laboratoryjnych, lecz o wpływie słońca itp. Ma ktoś jakieś materiały na ten temat?
  • PCBway
    ghost666
    Tłumacz Redaktor
    szymon122 napisał:
    ghost666 napisał:
    Co najważniejsze, ta wydajna konstrukcja oznacza, że gdy nie jest aktywnie transmitowana zawartość ekranu, to system pobiera tylko 22 mikroamperów prądu. Umożliwia to modułowi funkcjonowanie przez wiele lat pomiędzy wymianami baterii.

Orientuje się ktoś może co się dzieje z zawartością tego typu ekranu z upływem czasu? Czy jeśli nie zostanie odświeżony to piksele zaczną "blaknąć" albo w jakiś inny sposób coś się z nimi stanie? Może się myślę, lecz ciężko mi uwierzyć, że np przez 10 lat obraz będzie identyczny jak na początku. Oczywiście nie mówię o warunkach laboratoryjnych, lecz o wpływie słońca itp. Ma ktoś jakieś materiały na ten temat?

W latach co się dzieje to nie wiem, ale mam Kindla i on potrafi leżeć przez rok z tym samym obrazkiem bez zmian.
    grawastar1986
    Poziom 13  
    Mam tzw. bieda-ebook. Leżał prawie rok bez zasilania i cały czas pokazywał na ekranie wielką ikonę rozładowanej baterii. Po naładowaniu obraz się zmienił na menu i nie było śladów po poprzednim obrazie.
    arturavs
    Poziom 40  
    Powinna być dostępna e-gazeta z takim wyświetlaczem. Codziennie aktualizacja przez WiFi, a zasilanie z mini panelu fotowoltaicznego.

Jaka oszczędność papieru.
    Borygo123
    Poziom 23  
    Masz dostępne czytniki ebook 10 cali. Możesz zaprenumerować chyba większość gazet i codziennie je dostawać na czytnik. Te 10" są drogie, ale to samo masz na każdym 6". Czyta się bardzo wygodnie. Panelu fotowoltaicznego nie potrzebujesz. Baterie w moim Kindlu ładuję gdzieś raz w miesiącu, może nawet rzadziej, a mam go już kilka ładnych lat.