Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Maru 0.6 Okinawa - nowy system dla smartfonów

ghost666 01 Apr 2019 15:45 1071 4
 • Maru 0.6 Okinawa - nowy system dla smartfonów
  MaruOS został zaprezentowany po raz pierwszy w 2016 roku. To system operacyjny dla smartfonów, który w dużej mierze oparty jest na Androidzie oraz Debianie. System ten podczas pracy mobilnej zachowuje się jak zwykły Android, ale w momencie podłączenia do wyświetlacza poprzez HDMI i dołączenia myszy i klawiatury przez Bluetooth, przełącza się w tryb 'Debianowy'. Daje to możliwość korzystania ze smartfona jak zarówno z telefonu komórkowego, jak i normalnego komputera desktopowego.

  Jedyną obecnie wadą tego systemu jest wsparcie tylko dla telefonów Nexus 5. Jednakże, jak zapewnia Preetam D’Souza, twórca systemu, po otwarciu jego kodów źródłowych i dołączeniu nowych ludzi do projektu, liczba wspieranych platform sprzętowych powinna się istotnie zwiększyć.

  W najnowszej wersji 0.6 nastąpiły trzy poważne zmiany w systemie. Pierwszą jest przejście z Androida 6.0.1 AOSP na dedykowaną wersję LineageOS, opartego na Androidzie 8.1.0. Pozwolić ma to na wsparcie większej ilości telefonów. Drugą zmianą jest migracja z Debiana 8 na Debiana 9, a trzecią dodanie wsparcia dla bezprzewodowego przesyłania strumienia wideo, co oznacza, że nie musimy już podłączać do telefonu nawet HDMI, aby przejść w tryb desktopowy.

  Zależność od AOSP oznaczała, że Maru pracować mógł jedynie na urządzeniach z stajni Google / Nexus. Google wycofał wsparcie HDMI z nowego Nexusa 5, co oznaczało, że nowe urządzenia nie byłyby przez Maru obsługiwane. Migracja na LineageOS sprawić ma, że smartfony innych firm - Samsunga, Motoroli, Xiaomi, HTC, Huawei etc - także będą mogły być wspierane przez Maru OS. Na razie póki co jedynym oficjalnie wspieranym jest Nexus 5X. Wsparcie innych modeli uzależnione ma być od zaangażowania społeczności w stworzenie dedykowanych wersji.

  Przesyłanie strumienia wideo jest bardzo proste i wykorzystuje Google Cast. Dzięki temu nie jest potrzebny nam fizyczny interfejs HDMI. Aby do Chromecasta podłączyć nasz telefon, wystarczy wejść na telefonie w Settings > Connected devices > Cast. Maru automatycznie wykryje zdalny ekran i wyświetli na nim automatycznie pulpit. Cała procedura nie powinna zajęć więcej niż kilka sekund.

  Przesyłanie wideo działa podobno równie dobrze z np. Miracastem, co oznacza, że może nie być potrzebny Chromecast czy inny odbiornik kompatybilny z Google Cast, aczkolwiek pamiętać należy, że bezprzewodowe pulpity to nadal nowinka, więc mogą nie działać w 100% tak stabilnie jak klasyczne rozwiązania.

  Inne zmiany w Maru 0.6 to dodanie wsparcia dla klawiatury i myszy na USB, a także szereg optymalizacji wydajności, w tym wykorzystanie wielordzeniowej architektury w trybie desktopowym.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2019/03/07/maru-0-6-lineageos-debian-9-wireless-desktop-streaming/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11599 posts with rating 9797, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • #3
  szymon122
  Level 38  
  Jogesh wrote:
  A w czym to lepsze od Androida?

  Android jest fajny jak ma się wyświetlacz dotykowy, czyli używa się telefonu. Lecz jeśli chcesz wygodnie używać telefonu do prac biurowych, czyli np praca w pakiecie Office, praca na plikach to Android plus myszka i klawiatura to jest porażka. System ten nie był stworzony do obsługi dużych wyświetlaczy oraz myszki - w przeciwieństwie do Debiana.
  Ja w swoim telefonie mam 8 rdzeni i 4gb ramu, też bym wolał żeby móc wykorzystać to do normalnych programów po podłączeniu do ekranu.
 • #4
  elektronik999
  Level 26  
  ->Szymon122
  Polecam do tego openVPN oraz zdalny pulpit. Działa idealnie, jedyny minus, że komputer musi działać.
 • #5
  szymon122
  Level 38  
  elektronik999 wrote:
  Działa idealnie, jedyny minus, że komputer musi działać.

  Na szczęście jest ciekawszy sposób: instalujesz linuxa wewnątrz androida jako maszynę wirtualną na której stawiasz serwer vnc do udostępniania pulpitu. W razie potrzeby system uruchamiasz, z poziomu Androida łączysz się z pulpitem linuxa i gotowe :D
  Nawet udało mi się podzielić ekran telefonu i na połowie mieć Androida a na połowie linuxa :D