Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Maru 0.6 Okinawa - nowy system dla smartfonów

ghost666 01 Kwi 2019 15:45 792 4
 • Maru 0.6 Okinawa - nowy system dla smartfonów
  MaruOS został zaprezentowany po raz pierwszy w 2016 roku. To system operacyjny dla smartfonów, który w dużej mierze oparty jest na Androidzie oraz Debianie. System ten podczas pracy mobilnej zachowuje się jak zwykły Android, ale w momencie podłączenia do wyświetlacza poprzez HDMI i dołączenia myszy i klawiatury przez Bluetooth, przełącza się w tryb 'Debianowy'. Daje to możliwość korzystania ze smartfona jak zarówno z telefonu komórkowego, jak i normalnego komputera desktopowego.

  Jedyną obecnie wadą tego systemu jest wsparcie tylko dla telefonów Nexus 5. Jednakże, jak zapewnia Preetam D’Souza, twórca systemu, po otwarciu jego kodów źródłowych i dołączeniu nowych ludzi do projektu, liczba wspieranych platform sprzętowych powinna się istotnie zwiększyć.

  W najnowszej wersji 0.6 nastąpiły trzy poważne zmiany w systemie. Pierwszą jest przejście z Androida 6.0.1 AOSP na dedykowaną wersję LineageOS, opartego na Androidzie 8.1.0. Pozwolić ma to na wsparcie większej ilości telefonów. Drugą zmianą jest migracja z Debiana 8 na Debiana 9, a trzecią dodanie wsparcia dla bezprzewodowego przesyłania strumienia wideo, co oznacza, że nie musimy już podłączać do telefonu nawet HDMI, aby przejść w tryb desktopowy.

  Zależność od AOSP oznaczała, że Maru pracować mógł jedynie na urządzeniach z stajni Google / Nexus. Google wycofał wsparcie HDMI z nowego Nexusa 5, co oznaczało, że nowe urządzenia nie byłyby przez Maru obsługiwane. Migracja na LineageOS sprawić ma, że smartfony innych firm - Samsunga, Motoroli, Xiaomi, HTC, Huawei etc - także będą mogły być wspierane przez Maru OS. Na razie póki co jedynym oficjalnie wspieranym jest Nexus 5X. Wsparcie innych modeli uzależnione ma być od zaangażowania społeczności w stworzenie dedykowanych wersji.

  Przesyłanie strumienia wideo jest bardzo proste i wykorzystuje Google Cast. Dzięki temu nie jest potrzebny nam fizyczny interfejs HDMI. Aby do Chromecasta podłączyć nasz telefon, wystarczy wejść na telefonie w Settings > Connected devices > Cast. Maru automatycznie wykryje zdalny ekran i wyświetli na nim automatycznie pulpit. Cała procedura nie powinna zajęć więcej niż kilka sekund.

  Przesyłanie wideo działa podobno równie dobrze z np. Miracastem, co oznacza, że może nie być potrzebny Chromecast czy inny odbiornik kompatybilny z Google Cast, aczkolwiek pamiętać należy, że bezprzewodowe pulpity to nadal nowinka, więc mogą nie działać w 100% tak stabilnie jak klasyczne rozwiązania.

  Inne zmiany w Maru 0.6 to dodanie wsparcia dla klawiatury i myszy na USB, a także szereg optymalizacji wydajności, w tym wykorzystanie wielordzeniowej architektury w trybie desktopowym.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2019/03/07/maru-0-6-lineageos-debian-9-wireless-desktop-streaming/

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9744 postów o ocenie 7912, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • #3
  szymon122
  Poziom 38  
  Jogesh napisał:
  A w czym to lepsze od Androida?

  Android jest fajny jak ma się wyświetlacz dotykowy, czyli używa się telefonu. Lecz jeśli chcesz wygodnie używać telefonu do prac biurowych, czyli np praca w pakiecie Office, praca na plikach to Android plus myszka i klawiatura to jest porażka. System ten nie był stworzony do obsługi dużych wyświetlaczy oraz myszki - w przeciwieństwie do Debiana.
  Ja w swoim telefonie mam 8 rdzeni i 4gb ramu, też bym wolał żeby móc wykorzystać to do normalnych programów po podłączeniu do ekranu.
 • #4
  elektronik999
  Poziom 26  
  ->Szymon122
  Polecam do tego openVPN oraz zdalny pulpit. Działa idealnie, jedyny minus, że komputer musi działać.
 • #5
  szymon122
  Poziom 38  
  elektronik999 napisał:
  Działa idealnie, jedyny minus, że komputer musi działać.

  Na szczęście jest ciekawszy sposób: instalujesz linuxa wewnątrz androida jako maszynę wirtualną na której stawiasz serwer vnc do udostępniania pulpitu. W razie potrzeby system uruchamiasz, z poziomu Androida łączysz się z pulpitem linuxa i gotowe :D
  Nawet udało mi się podzielić ekran telefonu i na połowie mieć Androida a na połowie linuxa :D