Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przecinarka do metalu ze szlifierki kątowej

Sqerty 01 Apr 2019 17:04 12189 15
  • Podczas gdy ostatnio robiłem imadło, zauważyłem że moja linia cięcia nie jest prosta. Po dołożeniu do siebie dwóch elementów, okazywało się że jest szpara i później trzeba było wypełniać te miejsca spawem. Więc nie myśląc długo, postanowiłem że gdy tylko skończę imadło zacznę budowę przecinarki do metalu.

Jako że budżet na ten projekt był dość ograniczony to zamiast kombinowania z silnikiem, szajbami i paskami postanowiłem wykorzystać szlifierka kątową, która i tak była używana raz na rok. Mocowanie szlifierki zostało wykonane z trzech kawałków płaskownika w których wywierciłem otwory na śruby mocujące. W razie potrzeby szlifierkę można zdemontować odkręcając trzy śruby.
    Ramię to profil prostokątny przestrzelony wałkiem o średnicy 20mm umieszczony w dwóch łożyskach samonastawnych.

Blat jak i nóżki zostały wykonane z profili 30mm.

Podpora elementu przecinanego to kątownik który rzeźbiłem przez pół dnia żeby uzyskać dany kształt.

Docisk to kawałek profila przestrzelony śrubą która to również została przestrzelona kawałkiem przetoczonego pręta gwintowanego.

Żeby szlifierka nie opadała użyłem siłownika gazowego znalezionego na złomie.

Co do kosztów to są one znikome.
    Profile i płaskowniki ze złomu 1,50zł za kilogram.
    Wałek 20mm miałem w domu.
    Łożyska samonastawne leżały w szopie.
    Więc podliczając wszystko nie wyszło więcej niż 50 zł.

Podsumowując, projekt się udał i spełnia moje wymagania takie jak cięcie pod kątem 90 i 45 stopni co widać na załączonym filmiku z budowy. Czekam na opinie.

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    Sqerty
    Level 18  
    Jeśli Ci pomogłem kliknij
    Has specialization in: brak
    Sqerty wrote 415 posts with rating 293, helped 5 times. Live in city Ostrowy nad Okszą. Been with us since 2009 year.
    dprzyb
    Level 22  
    Gratuluję koncepcji i wykonu!
    User removed account
    Level 1  
    nanab
    Level 27  
    Sqerty wrote:
    Więc podliczając wszystko nie wyszło więcej niż 50 zł.

Czyli podobnie jak takie urządzenie kupione w sklepie. Do tego cały dzień pracy więc jeszcze ze 2x tyle.
    Też chciałem budować coś takiego, ale po przemyśleniu stwierdziłem że szkoda pieniędzy i wolę kupić gotowe. Chociaż z drugiej strony pewnie Twoja konstrukcja jest sporo solidniejsza i z mniejszymi luzami.
    Sqerty wrote:
    Ja kilka lat sobie odmawiałem kupna spawarki i powiem szczerze że to były stracone lata.

Mam tak samo z każdym kolejnym większym narzędziem, migomat, wiertarka stołowa, przecinarka plazmowa, frezarka, drukarka 3d. Gdyby człowiek miał dość miejsca i pieniędzy, to warsztat większy niż dom by postawił :D

Dodałbym celownik laserowy, dużo ułatwia przy dokładnym ustawianiu detalu. Teraz pewnie musisz zjechać szlifierką i celować tarczą przy mocowaniu.
    Zamiast nóżek dla ułatwienia po prostu przewierciłbym ramę, pod to grube gumowe podkładki(stare opony, dywaniki) i całość przez te otwory przykręcana bezpośrednio do stołu. No chyba że tarcza większa niż grubość gumy i ramy, wtedy faktycznie nóżki się przydadzą, albo dziura w stole.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Skoro już masz opanowane budowę imadła, powinieneś wykazać się bardziej w tym projekcie. To coś z korbką - nie wygląda zbyt solidnie (szczęki)...
    Jaki masz luz poprzeczny na szlifierce?
    Przydałoby się pomyśleć nad mocowaniem tej konstrukcji do blatu. Przy ciętych dłuższych i cięższych profilach może być niezła jazda*...

* dotyczy to również szczęk.
    siewcu
    Level 34  
    Nie myślałeś o tym, żeby uchwyt oddalić od szlifierki i zmienić tę sprężynę gazową na sprawną/o większej sile wyrzutu? Kątomierz cyfrowy też by się przydał...
    siewcu
    Level 34  
    Siłownik wygląda na niesprawny, bo na niektórych ujęciach wygląda to tak, jakby szlifierka dociągnięta do dołu tam zostawała. A kątomierz cyfrowy... Chodziło mi o taki z cyferkami :D Źle się wyraziłem, chodzi po prostu o możliwość ustawienia kąta tak po prostu, nie na ekranie z cyfrowym pomiarem - choć z drugiej strony z wykorzystaniem jakiegoś arduino czy esp może być to tanie i proste...
    Sqerty
    Level 18  
    Jeżeli szlifierka jest opuszczona to siłownik jest prawie równolegle do ramienia i dlatego nie podnosi jej do góry. Jest to przydatne podczas ustawiania tarczy w miejsce gdzie jest linia zaznaczonego cięcia.
    Co do kątów to na filmiku tego nie widać ale mam zaznaczone 45 i 90 stopni więc ustawienie trwa niecałą minute.
    pawlik722
    Level 23  
    Git maszyna jak to dawniej się mawialo. Ja zbudowałem sporo większą z przekładnią pasową, robote robila ale byla olbrzymia co prawda obrot kąta cięcia bym pod miejscem cięcia za pomocą ramienia co ułatwiło cięcie długich profili ale maszyna bo jednej dużej robocie poszła w odstawke bo zajmowała cenne miejsce. teraz przymierzam się do budowy takiej małej zgrabne jak twoja. W sumie to twoja zasługa. Zmotywowales mnie 😊
    Czyto ramię niema zbyt dużych ludów?