Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RF 433MHz - nadajnik FS1000A / Odbiornik (Niekompletne płytki?)

01 Kwi 2019 23:32 327 21
  • Poziom 8  
    Witajcie,
    wiem, że tematów związanych z tymi transmiterami i odbiornikami było wiele, ale nie znalazłem niczego stosownego.
    ZATEM:
    Na wstępie proszę o odpowiedzi tylko tych co fizycznie mają/mieli do czynienia z powyższym tematem.

1) Wszystkie moduły RF które widnieją na zdjęciach oraz filmikach działają rewelacyjnie - nawet bez anten na bardzo krótkich dystansach.
    Problem polega na tym, że moduły które zamówiłem z dwóch oddzielnych źródeł dotarły do mnie bez dwóch elementów (po jednym na odbiornik i nadajnik). Zaznaczone na czerwono na zdjęciach.

Czy to jest przyczyna nie działania??? Jakie elementy zastosować i dlaczego nikt nie informuje przed zakupem - dołóż sobie części opcjonalnie!

Bardzo proszę o pomoc, bo ten temat nurtuje mnie od dłuższego czasu, a ilość nabytych elementów powielających się w tej samej opcji robi ze mnie debila... U nas działa, a u mnie jakoś nie...
  • Poziom 28  
    Czy to może być przyczyną niedziałania to Ci nie potwierdzę na 100%, bo na szczęście te, które miałem i testowałem mają te elementy, zarówno w wersji 315MHz jak i 433MHz. Mam kilka kompletów z różnych źródeł. A jak masz wybrakowane to możesz nie trafić na kogoś z podobnym problemem. Jednak ja każdy moduł testowałem tylko z dołączoną antenką o odpowiedniej długości. Antena z drutu powinna mieć około 16-17cm dla 433MHz.
  • Poziom 8  
    Problem polega na tym, że wszystkie sprzedawane na 433MHz na zdjęciach są z dodatkowymi elementami, oraz na testach też, a te co przysyłają elementów już nie posiadają... nie wiem czy to błąd czy jakiś update, Dlatego proszę o wypowiedzi tych co mieli już podobny problem związany bezpośrednio z RF 433 MHz. Dzięki za odpowiedź, ale nic ona wartościowego nie wnosi. Pozdrawiam.
    P.S. Wiem jakich anten użyć i jak testować moduły - chodzi mi głównie o bazowe wyposażenie modułów. Bardzo Was proszę... czytajcie szczegółowo zadane pytanie i udzielajcie odpowiedzi jeśli znacie przyczynę. Z góry dziękuję.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    To nie jest "UPDATE", to zwykła niedoróbka. Ja zamawiałem kilkakrotnie te moduły, ale wszystkie posiadały te brakujące elementy:
    RF 433MHz - nadajnik FS1000A / Odbiornik (Niekompletne płytki?) RF 433MHz - nadajnik FS1000A / Odbiornik (Niekompletne płytki?)
  • Poziom 30  
    Tego rodzaju "uproszczone" moduły są również oficjalnie sprzedawane z informacją, że "Receiving and Transmitting frequency 315Mhz is optional". Stąd też pewnie mniejsza liczba elementów. Powinny działać z 433 MHz.

• Pomocny post
    Poziom 28  
    khoam napisał:
    Stąd też pewnie mniejsza liczba elementów
    Ta srebrna "pastylka" jest na 315 albo 433MHz, także może być "optional" jak kupisz sobie taką wersję lub jak bardzo zależy Ci na danym kawałku laminatu przelutujesz na właściwą. W przypadku odbiornika cewka jest zabezpieczona przed przypadkową zmianą nastawy jakimś klejem, po zmianie jej nastawy bez jakiegoś przyrządu nastawa może być problemem.
    @orzatko wlutuj sobie cewkę w nadajnik, drut ma około D=0,75mm, średnica zewnętrzna zwoju 5.1mm, ilość widać na fotkach (w odbiorniku jest taka sama, możesz z dwóch zrobić 1). W odbiorniku dolutuj dławik 1uH. Te moduły są proste w uruchomieniu, jak nie działają przykładowe szkice to raczej skończyły się komponenty i poszła taka seria w świat. Od X lat tłuką to wg jednej formy, nawet nikomu nie chce się zmienić tego napisu ATAD-DATA, nie licz na to że to nowa ulepszona wersja.
  • Poziom 8  
    Dzięki za konkretne odpowiedzi. Uzupełnię elementy i dam znać czy pomogło.
  • Poziom 8  
    RF 433MHz - nadajnik FS1000A / Odbiornik (Niekompletne płytki?) RF 433MHz - nadajnik FS1000A / Odbiornik (Niekompletne płytki?)
    Witajcie.
    Dostawca zapewniał, że u niego "okrojone" moduły działają zatem przeprowadziłem próby i udało uruchomić się transmisję na "okrojonej" wersji.
    Na filmach dostawcy "wzbogacone" moduły komunikowały się w bliskiej odległości bez anten. Natomiast u mnie te "ubogie" zaczęły komunikować się w bliskiej odległości dopiero po dolutowaniu anten.
    Jednak zasięg komunikacji pozostawia wiele do życzenia - skuteczny wynosi 3 metry, a chyba nie tego powinniśmy oczekiwać od tego rodzaju transmisji - już lepsza była by IR. Załączam zdjęcia testowanych modułów (nadajnik testowany zasilaniem 5V oraz 9V - bez istotnych zmian). Czy kombinować coś z antenami? Jak skutecznie zwiększyć zasięg? Czy jednak uzupełnić brakujące elementy i wtedy przeprowadzić próbę?
  • Poziom 18  
    orzatko napisał:
    zaczęły komunikować się w bliskiej odległości dopiero po dolutowaniu anten

Moduliki są dosyć czułe na jakość zasilania, a więc spróbuj drugi moduł zasilić również z baterii.
  • Poziom 8  
    kaczakat napisał:
    z antenkami z drutu około 16.7cm
    16,7 to długość antenki po nawinięciu zwojów czy długość drutu przed nawinięciem?
  • Poziom 8  
    Zrobiłem dwa różne zestawy z różnymi antenkami i zasięg wynosi mniej niż metr... Nie wiem co trzeba zrobić, żeby to fizycznie miało przynajmniej 100m zasięgu, ale chyba jakieś satelitarne zamontować... Ta sztywna wzięta z wzorca z aliexpress 0,85 fi, d-wew 4mm, 25zw. Długość całości 27,5 mm.
  • Poziom 30  
    Jeżeli taka antena ma działać, to trochę elementów brakuje na płytce.

• Poziom 28  
    Kupić sprawne moduły? Ja testuje na tych, które mają brakujące u Ciebie elementy. Dalej nie wierzę, by Chińczycy zrobili update projektu, a nie pojawił się tu nikt, kto miałby takie egzemplarze jak Ty i zasięg kilkadziesiąt m. Te moduły kosztują tyle co piwko, znajdź aukcję, upewnij się, że to co na fotce dostaniesz w przesyłce, zamów i przetestuj. Jak żaden nie działa to coś jest nie tak. No i dla pewności używam modułów kupionych w komplecie. Pewnie to nie ma dużego znaczenia, ale jak przypadkiem masz z różnych fabryk to mogą się delikatnie różnić.
  • Poziom 3  
    Witam, podczepiam się żeby nie robić nowego tematu. Poszukuję schematu podłączenia nadajnika fs1000a na krótko tj. bez modułu arduino uno. Potrzebny schemat i jakaś lista potrzebnych podzespołów. Chce zrobić mały nadajnik 433 MHz do 100m. Podobne do tych na obrazkach. RF 433MHz - nadajnik FS1000A / Odbiornik (Niekompletne płytki?) RF 433MHz - nadajnik FS1000A / Odbiornik (Niekompletne płytki?)
  • Poziom 8  
    Życzę powodzenia z tymi 100 metrami... Ja jak na razie uzyskałem 2. Chyba że zrobisz 100 metrową antenę ;)
    P.S. Jeszcze nie uzupełniłem brakujących elementów.
  • Poziom 3  
    Narazie zbieram informacje jak to połączyć, żeby uzyskać około 50-100 m od nadajnika. Antenki które mam są bardzo małe więc raczej będzie trzeba dorobić większe i może ze wzmacniaczem. Nadajnik chce zrobić z arduino pro mini na bateri 9v. A odbiornik na arduino uno i jakiejś gotowej antenie dvbtv.
  • Poziom 8  
    Chyba trochę odbiegamy od tematu...
    Ponowię zatem zapytanie, czy ktoś testował płytki kompletne i niekompletne i jakie były ich optymalne zasięgi?