Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ECSYSTEM
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitoring parkingu z dużej odległości

02 Kwi 2019 14:24 609 35
  • Poziom 8  
    Witam
    Wśród sąsiadów jest jedna menda, która rysuje wszystkie samochody pod moim blokiem. Mieszkam na 4 piętrze i chciałbym umieścić jakąś kamerę z zapisem na dysk (nie znam się na tym kompletnie)
    Czy jest sens w ogóle bawić się w takie coś z takiej odległości? Jeżeli tak to jaką kamerę polecacie?
  • Sklep ECSYSTEM
  • Poziom 31  
    Jest to wykonalne, tylko co z tego jak ten typ jest pewnie zakapturzony? I pewnie w dzień nie chodzi w tych samych ciuchach, co w nocy.
  • Poziom 8  
    Może tak, a może nie - nie dowiem się dopóki nie sprawdzę.
  • Sklep ECSYSTEM

• Poziom 43  
    Zobaczysz czubek głowy i na co Ci to?
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Karta do kompa, albo rejestrator z dyskiem twardym+ kamera z regulowaną ogniskową obiektywu. Jest tego dużo w necie, zobacz sobie oferty np. Eltrox, albo Alcam, albo Dipol. Udzielą pewnie szczegółowych info co do kamer.
  • Moderator Zabezpieczeń
    konop85 napisał:
    I pewnie w dzień nie chodzi w tych samych ciuchach, co w nocy.

Tak w nocy chodzi w piżamie :)
    kot mirmur napisał:
    Jest tego dużo w necie, zobacz sobie oferty np. Eltrox, albo Alcam, albo Dipol. Udzielą pewnie szczegółowych info co do kamer.

A na forum już nie udzielamy porad?

Do autora:
    Temat klasyczny i często wałkowany na forum.
    Aby z nim ruszyć potrzebujemy:
    1. odległość
    2. szerokość obserwowanej sceny ( samochód stoi zawsze w tym samym miejscu czy w różnych, może chcemy obserwować kilka samochodów
    3. oświetlenie.
    4. Zdjęcie z z okna zrobione aparatem ustawionym na 2- 4 MPx
    pozdrawiam
  • Poziom 8  
    odległość 35 m , szerokość 35 m (samochód stoi w różnych miejscach, ale w tym obszarze),
    oświetlenie w nocy jest dobrej jakości gdyż są latarnie.
    Monitoring parkingu z dużej odległości
    Z góry dziękuje za pomoc
  • Poziom 21  
    sosarek napisał:
    Zobaczysz czubek głowy i na co Ci to?

Nie masz racji.Ja mając nagranie li tylko sylwetki doprowadziłem do skazania takiej gnidy.
  • Moderator Zabezpieczeń
    konop85 napisał:
    Z góry dziękuje za pomoc

Znaczy się z 4 pietra ;)
    Albo kamera z silnym IR za oknem, albo bez z lepszym przetwornikiem ( np wyłączanym) przed.
    Policz dobrze te odległości. Może się okazać że wystarczy tańsza ze stałą ogniskową czyli stałym kątem widzenia gdzieś w okolicach 90 stopni.
    Czy możemy przyjąć że Twój obszar parkowania to z grubsza od latarni do latarni wzdłuż ulicy? ( zakładam że na trawniku, a w zasadzie na jego wspomnieniu po nim, nie parkujesz)
    Ile jesteś w stanie wydać na tę przyjemność?
  • Poziom 18  
    https://youtu.be/u1qZsgjZGiQ

:)
    Wg mnie stosowanie kamery ze zmienną ogniskową to zbyt duży koszt jak na taką inwestycję. Lepiej wykupić AC i mieć szerszy zakres ubezpieczenia na ew. (nie życzę) ale inne zdarzenia. Nawet jeżeli złapią gościa to pytanie na ile jest poczytalny i czy dalej nie będzie powielał wandalizmu :(
    Mogę tylko współczuć sytuacji.
    Ty zainwestujesz z 2k zł minimum w porządny zestaw (kamera+rejestrator+dyski dwa do ciągłej pracy) a może się okazać że po zaistniałej sytuacji na nagraniu nie za wiele widać...bo był deszcz, śnieg, mgła albo IR nie doswietliło idealnie miejsca. Temat trochę trudny do wykonania i wg prawa powinieneś zapytać administratora budynku czy aby na pewno możesz ten teren monitorować. Pełno "lukaczy" w oknach szybko zlokalizuje i doniesie... Sporo było takich sytuacji..
    Z ciekawości będę śledził ten temat, bo koledzy może mają fajne rozwiązanie Twojego problemu. Mimo wszystko życzę powodzenia :) i spokoju na parkingu 😉
  • Moderator Zabezpieczeń
    Ze zmienną ogniskową nie oznacza jeszcze obrotowej czy chociażby z motozoome-em ;)
    Ale prawdą jest ze temat trudny i często kończący się tu na forum niczym.
    To prawda, że nagranie sprawcy nie gwarantuje jego wykrycia, że o odczytaniu rysów twarzy nawet przy najlepszym sprzęcie raczej możemy zapomnieć, ale ...
    • często to sprawca lokalny i tu wystarczy nam ( nie jako dowód, ale materiał wyjściowy) jego sylwetka, sposób chodzenia itp
    • deszcz czy śnieg będą owszem przeszkodą szczególnie dla kamery z wbudowanym IR, ale też pytanie czy naszemu " psotnikowi" będzie chciało się harcować w taką pogodę.

Dobre AC to drogie i z każdą szkodą drożejące AC. Może warto jednak spróbować. Sukcesu oczywiście nikt nie zagwarantuje.
  • Poziom 18  
    To co mogę podpowiedzieć na start, to może sposób nie jest niezawodny, ale jeżeli masz w domu jakiś stary laptop z dyskiem ok 240 GB, co najmniej na Celeronie 2.0 GHz tak żeby Windows 7 dał radę wstać, to taki zestaw (laptop+ jedna kamera z IR z zoomem optycznym) to nie powinno być sporym wydatkiem w tej sytuacji. Przy jednej kamerze plusy są takie
    - obsłuży Ci ją komputer z wbudowanym LAN'em
    - nie potrzebujesz switcha,
    - w przypadku kamer IP zasilacz kosztuje 15 zł.
    - jeżeli temat się nie sprawdzi łatwiej będzie sprzedać Ci samą kamerę niż cały zestaw.

Zrób wywiad kto z Twoich znajomych ma dalmierz laserowy, tak żebyś mógł zamieścić tutaj wyniki pomiarów z balkonu. Koledzy pewnie dobiorą Ci odpowiedni sprzęt do Twoich warunków.
  • Moderator Zabezpieczeń
    No właśnie jedno z pytań. Czy monitorujemy cały teren, czy też ustawiamy każdorazowo kamerę na interesujący nas obszar, miejsce zaparkowania naszego samochodu? Wtedy na pewno rzeczywiście kamera ze zmienną ogniskową pozwalająca zawęzić obszar obserwacji to 7- 8 metrów W tej opcji dostajemy obraz bardziej szczegółowy, ale ....
    • nie przyłapiemy sprawcy ( pewnie tego samego) na rysowaniu innych samochodów
    • raz zapomnimy przestawić kamerę i po całej misji....
  • Poziom 37  
    konop85 napisał:
    odległość 35 m , szerokość 35 m (samochód stoi w różnych miejscach, ale w tym obszarze),
    oświetlenie w nocy jest dobrej jakości gdyż są latarnie.

Ja mam z obu stron swojego mieszkania monitoring i z obu monitoruje parking. Niedawno w nocy czterech zakapiorów chwiejnym krokiem w pewnym momencie idąc obok samochodu kolegi o tak coś jednemu strzeliło do łba aby kopnąć w auto no i rozbił tylne światło i kolega dzwoni do mnie i pyta czy coś się nagrało. Jako administrator mogę jedynie dać mu do wglądu nagranie a jak by chciał kopię musi zgłosić na Policję. Na nagraniu tak jak i u ciebie był nagrywany w nocy szeroki kąt gdzie nie było widać twarzy jedynie sylwetki. Ale sam fakt i czas zajścia wystarczył bo akurat szli w stronę stacji paliw gdzie już monitoring nagrał co trzeba i kolega załatwił sprawę bez konieczności wzywania policji. Tak więc to że Janusz będzie w kapturze nie znaczy że nie ma szans go namierzyć.

Kamera musi być na zewnątrz nie może być w środku domu. Jeśli masz obawy czy ktoś będzie miał o tą kamerę Ból przysłowiowej Dupy to masz rację ktoś może mieć. I ty jako administrator możesz udostępnić do wglądu widok z kamery i nagranie jeśli ktoś o to poprosi ale już nie możesz tego kopiować co najwyżej jako dowód dla policji. Ja moje kamery kiedyś tam przy okazji zgłaszałem Policji i o dziwo byli bardzo zadowoleni że w ogóle coś takiego jest.

Ja mam taką a raczej dwie takie już prawie 3 lata wiszą i jak na razie zero problemów.
    FLOUREON 1080P 4.7-84.6mm 18X ZOOM
    Na alledrogo chodzą od 300 do 400zł. Na gwarancję raczej nie licz no może sprzedawcy co najwyżej. Plus do tego jakiś mały rejestrator i dysk i powinieneś się zmieścić w 500-600zł
  • Poziom 18  
    gradek83 napisał:
    FLOUREON 1080P 4.7-84.6mm 18X ZOOM[/url]
    Na alledrogo chodzą od 300 do 400zł

Nie chciałbym żeby to zabrzmiało jako krytyka, ale przy 1080P to wg mnie poza sylwetką podejrzanej osoby i kierunkiem podążania w nocy nic innego nie zarejestrujesz. Jeżeli to możliwe proszę o linka na pw do tych sprzętów po 300-400 zł :) chyba że masz na myśli jakieś inne no name o podobnych parametrach? :)
  • Poziom 37  
    Tu masz parametry.
    MaRciNoOs napisał:
    Nie chciałbym żeby to zabrzmiało jako krytyka, ale przy 1080P to wg mnie poza sylwetką podejrzanej osoby i kierunkiem podążania w nocy nic innego nie zarejestrujesz

Ja to wiem jeśli kamera miała by rejestrować szeroki kąt widzenia to i 4K czasem było by za mało. Dla tego jest ten ZOOM za dnia mam włączony patrol w kamerze a w nocy zanim idę spać ustawiam obszar ma własny samochód w zależności po której stronie parkingu paruję . Reszta Aut mnie nie interesuje tylko mój i jeszcze kilku sąsiadów nic więcej. Szeroki kąt zostawiam zazwyczaj tylko po jednej stronie bolku.
    MaRciNoOs napisał:
    proszę o linka na pw do tych sprzętów po 300-400 zł

W historii alledrogo masz. Ja mam ustawione w wyszukiwaniu na alledrogo FLOUREON i czasem pojawiają się okazyjnie albo na olxie.

Ale wiem że pod inna marką też takie widziałem ale czy czymś się różnią w środku trudno powiedzieć.
  • Poziom 21  
    Jak masz od kogo, to pożycz coś z zoomem, ustaw i będziesz wiedział jaki obiektyw założyć.Kamera nie musi być bezwzględnie na zewnątrz.Owszem, jakość się poprawi, gorzej z podświetleniem IR, ale skoro nie trzeba, to i z parapetu podejrzysz.Ale pokój obowiązkowo zaciemniony, bo będziesz miał odbicia z szyby.
    I weź pod uwagę nieszczęsne RODO.Monitorować będziesz obszar publiczny. Możesz trochę liczyć na wyrozumiałość policjantów, ale lepiej się przygotuj.Zwlaszcza jak Ci sprawca zarzuci przetwarzanie.
    Acha, to moje przemyślenia oparte na łowach podobnej mendy zakończonych sukcesem.
  • Poziom 18  
    Wystąp o pozwolenie administratora na oznaczenie miejsca. Zrzuć się z kilkoma sąsiadami na 2 tabliczki teren monitorowany. Zawieś dodatkowo dwie kamery straszaki w pobliżu parkingu i z wcześniej wspomnianym "JODO" :) wg mnie miałbyś mniejsze ryzyko. Obszar publiczny ale niejako teren prywatny w rękach wspólnoty czy zarządcy. No i oczywiście nie rejestrujemy dźwięku, bo tutaj też chroni ustawa... Więc kamera zdecydowanie bez mikrofonu, żeby nie było kolejnych podstaw do zarzutów wobec Ciebie jeżeli dojdzie do wykrycia sprawcy.
  • Poziom 8  
    Kilka wyjaśnień- niestety, sąsiedzi nie chcą się zgodzić na monitoring pod blokiem (dla nich to dodatkowe nie potrzebne koszty.. wolą mieć auta porysowane) druga sprawa to mam AC , ale tu nie chodzi o zwrot pieniędzy za uszkodzone auto tylko o dorwanie drania w końcu(mam już drugie auto porysowane przez mende)
    Tutaj jeden z kolegów podał mi firmę, które robi ciekawe zestawy, które dla laika ułatwiają całą zabawę. Co myślicie o takim sprzęcie ( finansowo akurat dla mnie w porządku) https://www.eltrox.pl/monitoring/monitoring-a...estaw-monitoringu-ahd-1-kamera-720p-ha51.html
  • Poziom 21  
    Dbaj o własną d,to jest twoje własne auto,monitoruj we własnym zakresie.Tylko uważaj już w postępowaniu karnym, żeby Ci nie wytoczył gnida zarzutów.AC to nie jest rozwiązanie- i tak bez wykrycia sprawcy ty tracisz w postaci braku zniżek.Acha spróbuj też ustalić CZYM rysuje lakier. To potem bywa istotne.Zrób nawet makro foto tej rysy ale wyłącznie świeżej.Przydać się może.
  • Poziom 37  
    konop85 napisał:
    sąsiedzi nie chcą się zgodzić na monitoring pod blokiem (dla nich to dodatkowe nie potrzebne koszty.. wolą mieć auta porysowane

A co cie obchodzą sąsiedzi ty masz prawo do tego aby zadbać o bezpieczeństwo swojego majątku i mienia.
    konop85 napisał:
    Do tego jeszcze wykupić przydało by się miejsce parkingowe wtedy miało by to sens bo inaczej czeka cię obracanie kamery tam gdzie akurat było wolne miejsce i stoi twoje auto o ile nie ustawisz na szeroki kąt widzenia i przy okazji sąsiadom będziesz monitorował. Tylko wiadomo przy szerokim ustawieniu trudno będzie zidentyfikować po twarzy zwłaszcza przy kamerze 1MPX (HD)
  • Moderator Zabezpieczeń
    konop85 napisał:
    Tutaj jeden z kolegów podał mi firmę, które robi ciekawe zestawy, które dla laika ułatwiają całą zabawę. Co myślicie o takim sprzęcie ( finansowo akurat dla mnie w porządku) https://www.eltrox.pl/monitori...gu-ahd-1-kamera-720p-ha51.html

Mogę tylko potwierdzić ze potraktował kolegę jak laika ( żeby nie napisać inaczej ;) ) oferując kamerę 1MPx do takiego zastosowania. To żaden zestaw tylko wyprzedaż, taka okazja z pod lady :)

gradek83 napisał:
    Do tego jeszcze wykupić przydało by się miejsce parkingowe

Chyba pomiędzy piaskownicą a karuzelą. Spójrz na zdjęcie :)
  • Poziom 37  
    suworow napisał:
    Chyba pomiędzy piaskownicą a karuzelą. Spójrz na zdjęcie

To raczej taki mały sarkazm był z mojej strony z tym miejscem parkingowym XD
    Z tego co widzę to faktycznie większość tych aut parkuje tam nieprzepisowo może przechodnie maja już tego dość i kto wie czy zarysowania nie są od np wózka gdzie matka z dzieckiem musi się przepychać pomiędzy samochodami.
  • Poziom 8  
    gradek83 napisał:
    suworow napisał:
    Chyba pomiędzy piaskownicą a karuzelą. Spójrz na zdjęcie

To raczej taki mały sarkazm był z mojej strony z tym miejscem parkingowym XD
    Z tego co widzę to faktycznie większość tych aut parkuje tam nieprzepisowo może przechodnie maja już tego dość i kto wie czy zarysowania nie są od np wózka gdzie matka z dzieckiem musi się przepychać pomiędzy samochodami.

No proszę Cie kolego nie bądź śmieszny. Rysa na środku maski + na każdej częsci nadwozia. No chyba, że Pani wjeżdza wózkiem na auto.

Generalnie dyskusja poszła nie w tą stronę, w którą chciałbym. Potrzebuję kamerę a do monitorowania auta. Proszę o porady związanej z tematem.
  • Moderator Zabezpieczeń
    konop85 napisał:
    Generalnie dyskusja poszła nie w tą stronę, w którą chciałbym. Potrzebuję kamerę a do monitorowania auta. Proszę o porady związanej z tematem.

A co mamy robić, czekając aż kolega odniesie się do stawianych pytań np tych:

suworow napisał:
    Policz dobrze te odległości. Może się okazać że wystarczy tańsza ze stałą ogniskową czyli stałym kątem widzenia gdzieś w okolicach 90 stopni.
    Czy możemy przyjąć że Twój obszar parkowania to z grubsza od latarni do latarni wzdłuż ulicy? ( zakładam że na trawniku, a w zasadzie na jego wspomnieniu po nim, nie parkujesz)

suworow napisał:
    No właśnie jedno z pytań. Czy monitorujemy cały teren, czy też ustawiamy każdorazowo kamerę na interesujący nas obszar, miejsce zaparkowania naszego samochodu? Wtedy na pewno rzeczywiście kamera ze zmienną ogniskową pozwalająca zawęzić obszar obserwacji to 7- 8 metrów W tej opcji dostajemy obraz bardziej szczegółowy, ale ....
  • Poziom 8  
    suworow napisał:
    konop85 napisał:

A co mamy robić, czekając aż kolega odniesie się do stawianych pytań np tych:

suworow napisał:

suworow napisał:

No tak lepiej prowadzić dyskuję o matkach z wózkami ... :D
    Napisałem dokładnie, że obszar który mnie interesuję to - szerokość 35 m
    Chcę kamerować cały ten obszar bez zbędnego obracania kamerą...
  • Moderator Zabezpieczeń
  • Poziom 8  
    konop85 napisał:
    Kilka wyjaśnień- niestety, sąsiedzi nie chcą się zgodzić na monitoring pod blokiem (dla nich to dodatkowe nie potrzebne koszty.. wolą mieć auta porysowane) druga sprawa to mam AC , ale tu nie chodzi o zwrot pieniędzy za uszkodzone auto tylko o dorwanie drania w końcu(mam już drugie auto porysowane przez mende)
    Tutaj jeden z kolegów podał mi firmę, które robi ciekawe zestawy, które dla laika ułatwiają całą zabawę. Co myślicie o takim sprzęcie ( finansowo akurat dla mnie w porządku) https://www.eltrox.pl/monitoring/monitoring-a...estaw-monitoringu-ahd-1-kamera-720p-ha51.html

O właśnie tutaj podałem informacje o budżecie 😀okolo 500 zł. Nie dużo bo planuje także założyć 2 wideorejestratory na przedniej i tylnej szybie auta.
  • Poziom 18  
    suworow napisał:
    Nareszcie jakieś dane. Rozumiem, ze skoro nie podał kolega budżetu to ten nie jest jakoś szczególnie istotny;) Ja bym w takim razie zaczął od czegoś takiego:
    ds-2cd2645fwd
    https://www.fonex.pl/ds-2cd2645fwd-izs-hikvision-kamera-tubowa-ip-2-8-12mm-4-0-mpx-6613.html

Chciałem kliknąć "lubię to" pod Twoim postem ale nie ma takiej opcji :)
    35m to jeden parametr. Poza 4 piętrem nie mamy odległości od bloku do miejsca parkowania. Wg mnie 2.8-12mm może być trochę za mało bo przy ogniskowej 12mm tak dla przykładu np przy zamontowaniu kamery na parterze- kierunek kamery 90st. Względem sciany "początek obrazu" będziesz miał na ok 20m od budynku.

Dodam jeszcze. Trzeba mieć świadomość że kamery 1080p pozostawiają wiele do życzenia. Koszt może akceptowalny dla użytkowników ale czy jakośc jest zadowalająca? Trochę słabo... To co mogę polecić to kamera IP na naswietlaczem IR. Tylko kolega musi podać odległość... Są różne naswietlacze z różnym zasięgiem i stąd użytkownicy forum domagają się o te dane żeby w jakiś sposób pomóc.
    Budżet to druga sprawa. Nie oczekujemy że jeżeli coś kosztuje 400 zł to będzie robiło robotę... Bo nie będzie. Dlaczego? Wspomniałem wcześniej. Poza sylwetką i kierunkiem podążania nie zobaczysz tam niczego więcej. Jak się o tym przekonać? Na YouTube jest pełno filmików z porównaniem jakości kamer HD, 3mpix,5mpix, 8mpix. Jak już znajdziesz konkretny model wpisz go na YouTube i zobaczysz jaki jest z niego obraz w dzień i w nocy. Będziesz zdziwiony, że w wielu przypadkach w nocy jest wielki szum na kamerach... Poza tym może być taka sytuacja że w pobliżu masz np mokradła i pełno owadów. Do IR często i gęsto takie stworzenia lecą i mogą nawet zasłonić część obrazu (mogą ale nie muszą) - czuję że poleci grad i hejt :) piszę i tym bo takie zjawisko też może wystąpić. Rzadko ale jest...
    Druga sprawa to rejestrator. Te tanie mają ograniczoną ilość klatek na sekundę, oczywiście mpix, dostęp z zewnątrz itd..
    Na forum nie bardzo kto jest w stanie pomóc nie znając parametrów obiektu. Porządny instalator jedzie na obiekt, mierzy, robi rysunki i liczy... Tak na łapu capu to można kupić jeden sprzęt i się przejechać że nie działa, bo ogniskowa za mała albo po prostu jedno wielkie ziarno i nic nie widac.
    Jakbym był w podobnej sytuacji. Kupiłbym optymalną kamerę IP że stałą ogniskową ale wyliczoną z pomiarów z większą ilością Mpix + zasilacz. Podlączylbym do komputera na czas testów i ew. Wtedy myslałbym o zakupie rejestratora. Nie kupowałbym zestawów bo w każdym będzie coś co nie do końca będzie odpowiadało.
  • Moderator Zabezpieczeń
    MaRciNoOs napisał:
    35m to jeden parametr. Poza 4 piętrem nie mamy odległości od bloku do miejsca parkowania

konop85 napisał:

MaRciNoOs napisał:
    Wg mnie 2.8-12mm może być trochę za mało bo przy ogniskowej 12mm np przy zamontowaniu kamery

nie rozumiem :(
    MaRciNoOs napisał:
    Chciałem kliknąć "lubię to" pod Twoim postem ale nie ma takiej opcji :)

Nie warto. Wiesz jak to jest z tymi moderatorami... pochwały przyjmą a ostrzeżenie i tak przywalą.
    konop85 napisał:
    O właśnie tutaj podałem informacje o budżecie 😀okolo 500 zł

Pewnie dlatego wiele podobnych tematów kończy się niczym ...