Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wzmacniacz szerokopasmowy!

ggrunge 02 Kwi 2003 23:54 1523 1
 • #1 02 Kwi 2003 23:54
  ggrunge
  Poziom 17  

  mam pytanko odnosnie wzmacniacza szerokopasmowego w układzie OE z korekcją emiterową (kondensatory w obwodzie emitera) i z korekcją kolektorową (w obwodzie kolektora cewa)
  nie mam pojecia na czym polegaja te korekcje (oprocz tego ze powiekszaja pasmo przenoszenia w gornej czestotliwoscie granicznej), wiec jesli ktos moglby mi wytlumaczyc jak mniejwiecej to dziala, to bylbym bardzo wdzeiczny
  zamieszczam schematy tych wzmacniaczy

  Pozdrawiam

 • #2 03 Kwi 2003 15:22
  zoltar
  Poziom 24  

  We wzmacniaczach o wspólnym OE wzmocnienie napięciowe jest stosynkiem rezystancji w kolektorze do rezystora w emiterze pod warunkiem, że wzmocnienie tranzystaora jest jeszcze większe.
  Jeżeli do rezystora w emiterze podłączycz równolegle kondensator lub bardziej elegancko kondensator z rezystancją szeregową to dla przebiegów zmiennych stosynek impedenci pomiędzy kolektorem i emiterem ulegnie zwiększeniu. Jeżeli ten kondensator ma małą wartość to zwiększenie wzmocnienia będzie dotyczyło tylko górnej części pasma przenoszenia.
  W przypadku kondensatora w emiterze impedancja dla przebiegów zmiennych względem emitara , a masą maleje.
  Drugi sposób to zastosowanie szeregowo połączonej cewki w kolektorze tranzystora. W tym przypadku impedancja wraz z wrostem częśtotliwości rośnie.
  W obu przypadkach ze wrostem częstotliwości wzrasta sosunek impedancji Zkolektora/Zemitera i rośnie wzmocnienie wzmacniacza.

  Pozdrawiam.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME