Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Szumy przedwzmacniacza oraz ~300kHz na wyjsciu

maciek.mr 05 Kwi 2019 21:57 636 43
    maciek.mr
    Poziom 9  
    Chciałem aby przenosił od kilku Hz i przenosi, ale widać, że to nie jest dobre.

@zworys poproszę o info gdzie szukać informacji, to policzę odpowiednie dane. Dla Q2 to widzę, że trzeba zmniejszyć C30 np. do 100uF.
    Ale to już zmienia całą charakterystykę wzmocnienia układu.
  • Pomocny post
    zworys
    Poziom 39  
    maciek.mr napisał:
    Ale to już zmienia całą charakterystykę wzmocnienia układu.

Dlaczego ? To zmienia tylko wzmocnienie w zakresie najmniejszych częstotliwości .
    C1 i C14 też należy zmienić.
  • Pomocny post
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Trzeba przeliczyć dolną częstotliwość graniczną dla Q2

Nie bardzo się da, bo 2SK170 mają spory rozrzut parametrów (i w tym układzie nawet nie da się określić, czy Q2 będzie prawidłowo działać) - można tylko z grubsza oszacować. A więc, C30 wprowadza tłumienie niskich częstotliwości, i dla niego częstotliwość graniczna będzie około 2-3Hz; następnie, C29 robi to samo, ale z częstotliwością graniczną 0.06Hz. I na koniec C22 - tu już wynik zależy od impedancji wejściowej wzmacniacza, jeśli jest duża, to jego częstotliwość graniczna może być mniejsza...

Proponuję C30=220uF; C29=82nF. Co do C1 i C14: tu częstotliwość graniczna będzie zależeć od wybranego wzmocnienia.
  • Pomocny post
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    maciek.mr napisał:
    Jak włącze muzykę na 80% to pojawia się objaw jakby wzbudzenia na częstotliwościach poniżej słyszalnych.

To nic innego jak efekt zbyt szerokiego pasma od dołu. Wkładka przekazuje drgania talerza, płyty, czy nawet drgania spowodowane tupaniem w podłogę - jak gramofon stoi na niestabilnym (masywnym) podłożu - zbiera wszystkie infradźwięki i przekazuje do PW.
    W t.zw. "ulepszonej krzywej RIAA" występuje dodatkowy filtr obcinający wszystko poniżej 30Hz, w wypadku gdy nie ma tego filtra w PW stosowane były filtry "wzbudzeniowe" we wzmacniaczach - obcinające te częstotliwości już w samym torze korekcji przedwzmacniacza wewnątrz wzmacniacza, czy amplitunera.
    Można łatwo sprawdzić czy mam rację - tupnij w podłogę i obserwuj co się będzie działo z sygnałem na wyjściu przedwzmacniacza.
    _jta_
    Specjalista elektronik
    W rzeczywistości są dwa Q2 połączone równolegle (rozdzielone maja dreny i źródła).

To w sumie będą miały większą transadmitancję (nachylenie charakterystyki napięcie bramki -> prąd drenu), niż jeden, i dolna częstotliwość graniczna będzie wyższa, wypadałoby zastosować C30 ze 330uF, albo i 470uF. Przydałby się jakiś bardziej zaawansowany filtr.
    maciek.mr
    Poziom 9  
    Każdy taki dźwięk, jak tupnięcie jest przenoszone na głosniki, to jak czujnik sejsmiczny :)

W kwestii filtra, to na samym wejsćiu czy pomiędzy stopniami?
    Każdy dodatkowy filtr obniża wzmocnienie. Myślę, ze C30 i C29 obetną pasmo od dołu wystarczająco.
    Będę testował z róźnymi wartościami

Gdzie znajdę info/poradnik jak policzyć częstotliwości graniczne?
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    maciek.mr napisał:
    W kwestii filtra, to na samym wejsćiu czy pomiędzy stopniami?
    Powinien być na samym wejściu ( w typowych RIAA jest to prosty układ RC - nachylenie 6 dB/oct jak się okazuje wystarcza) - po co wzmacniać sygnał infra by go potem tłumić?
  • Pomocny post
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Na samym wejściu, to by był kondensator Cx szeregowo z R31 - wcześniej nie można, bo SWS001 przełącza impedancję wejściową. Tu akurat łatwo policzyć: częstotliwość graniczna f_gr = 1 / (2π * Cx * R30), czyli Cx = 1 / (2π * R30 * f_gr). Jeśli f_gr = 16Hz, to Cx = 0.1uF.

Z użyciem C29 gorzej: jak będzie miał dużą impedancję (a właściwie jej składową urojoną, czyli reaktancję), to może zniekształcić charakterystykę filtru RIAA, a poza tym na jego częstotliwość graniczną wpłynie impedancja wejściowa tego filtru - dla bardzo niskich częstotliwości ona będzie równa R34+R66+R65+R1=146kΩ, ale np. około 20Hz będzie mniejsza, głównie z powodu C32, o reaktancji 142kΩ przy 20Hz, i to bardzo skomplikuje wyliczanie.
    zworys
    Poziom 39  
    _jta_ napisał:
    około 20Hz będzie mniejsza, głównie z powodu C32, o reaktancji 142kΩ przy 20Hz, i to bardzo skomplikuje wyliczanie.

Dlatego dziwi mnie ta moda na pasywne filtry RIAA, żadnego zysku z ich stosowania a problemów sporo. Autor powinien przyjąć do obliczeń fd= 16Hz, dla filtrów 6dB/okt to wystarczy żeby użyteczne pasmo od dołu nie było za mocno ograniczone. W konstrukcjach z lat 80-tych filtr antywibracyjny "ciął" aż do 50 Hz.
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    zworys napisał:
    Autor powinien przyjąć do obliczeń fd= 16Hz

Nie bardzo rozumiem w jakim celu? Przecież i tak żadna płyta nie jest nawet nagrana takimi częstotliwościami. Nie wiem czy dobrze pamiętam, ale ze względu na konieczność ograniczenia amplitudy (mimo korekcji zapisu) nie jest niższe niż 30Hz (?). Ponadto i tak filtr w tej okolicy nie tłumiłby aż tak bardzo - po pierwsze nachylenie filtra a po drugie krzywa korekcji.
    https://www.youtube.com/watch?v=XYG5RD77pow
    maciek.mr
    Poziom 9  
    W wersji początkowej szeregowo z R31 (za R31) była pojemność 100nF. Co dokładnie daje nam filtr górnoprzepustowy o f=15Hz.
    Ale go usunąłem. Teraz będę musiał go dodać, aby wyciąć te niskie częstotliwości.

Pasywne RIAA w moim przypadku pozwala mi swobodnie modyfikować elementy, z dala od WO. Są na drugiej stronie płytki.

Dzięki za podpowiedzi
    maciek.mr
    Poziom 9  
    W wersji początkowej szeregowo z R31 (za R31) była pojemność 100nF. Co dokładnie daje nam filtr górnoprzepustowy o f=15Hz.
    Ale go usunąłem. Teraz będę musiał go dodać, aby wyciąć te niskie częstotliwości.

Pasywne RIAA w moim przypadku pozwala mi swobodnie modyfikować elementy, z dala od WO. Są na drugiej stronie płytki.

Dzięki za podpowiedzi

Dodano po 3 [godziny] 28 [minuty]:

Kondensator 2,2pF w sprzężeniu zwrotnym pierwszego WO
    oraz filtr gorno przepustowy od 15Hz (100nF na wejściu PW) w układzie RC