Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nowa kamera dla modułu Jetson

ghost666 03 Apr 2019 13:41 660 2
Computer Controls
 • Nowa kamera dla modułu Jetson
  STEEReoCAM firmy E-con to 2-megapikselowa kamera z interfejsem MIPI CSI-2 dedykowana do zastosowania z modułami Jetson TX2 oraz Xavier. System wykorzystuje linuksowe SDK TaraXL.

  Firma E-con Systems wprowadziła na rynek kamerę z interfejsem MIPI CSI-2 jako kontynuację swojej kamery stereoskopowej TaraXL korzystającej z USB 3.0. Podobnie jak TaraXL, nowy STEEReoCAM został zaprojektowany do współpracy z modułem obliczeniowym Jetson TX2 firmy Nvidia i działa na bazie TaraXL SDK z akceleracją CUDA. Podobnie jak czterokamerowy moduł e-CAM130_CUXVR również wykorzystujący CSI-2, system obsługuje również nowy ośmiordzeniowy moduł Jetson AGX Xavier.

  STEEReoCAM wycenione jest obecnie na 299 dolarów (ale niebawem od 99 dolarów w hurcie). Kamera została zaprojektowana z myślą o robotyce i autonomicznych pojazdach, dronach, robotach chirurgicznych, detekcji głębi, rozpoznawaniu gestów, nagrywaniu wideo 3D, pomiarach 3D i systemach embedded.

  Podczas gdy wcześniejszy TaraXL może przesyłać strumieniowo mapy 3D z rozdzielczością 752 x 480 przy prędkości do 50 klatek na sekundę przez USB 3.0, nowy, 2-megapikselowy STEEReoCAM może przesyłać obrazy o rozdzielczości 1600 x 1300 pikseli z prędkością do 30 klatek na sekundę i może "dostarczyć mapy głębi 3D dla rozdzielczości 1600 x 1300 przy 22 klatkach na sekundę bez obciążania procesora" informuje producent. W TX2 kamera obsługuje trzy tryby: ultra-dokładny z mapowaniem głębokości (5 fps), wysoka dokładność (15 fps) i wysoka liczba klatek na sekundę (22 fps).

  Moduł ma zaledwie 135 mm x 20 mm x 23,65 mm (bez obudowy). STEEReoCAM wyposażono w sensory o rozdzielczości 2 MP z globalną migawką, zapewniające 10-bitowy obraz monochromatyczny - dwa sensory CMOS OmniVision OV2311 oddzielone od siebie o równe 100 mm. Wyposażono je w obiektywy, montowane w standardzie S-Mount (M12). Moduł dostarczany jest z prekalibrowaną parą obiektywów.

  Moduł STEEReoCAM jest stworzony z myślą o komunikacji z zestawem deweloperskim Jetson TX2 poprzez adapter dla interfejsu MIPI-CSI-2. Interfejs MIPI pozwala kamerze na przesyłanie nieskompresowanego strumienia obrazu stereo z kamery wprost do procesora, gdzie przetwarzany jest on z wykorzystaniem SDK TaraXL implementowanego w modulke Jetson. Wykorzystując to SDK możliwa jest m.in. generacja mapy głębi obrazu.

  Zasięg systemu ograniczony jest kablem przyłączeniowym - może on mieć od 0,95 metra do 8 metrów. W systemie zintegrowano sześcioosiowy moduł inercyjny, pozwalający na pomiar przyspieszeń liniowych i kątowych. Sprawia to, że system taki sprawia się idealnie w pojazdach autonomicznych, gdzie IMU będzie doskonałym uzupełnieniem systemu odometrii i VSLAM (symultanicznej, wizualnej lokalizacji i mapowaniu).

  Zestaw deweloperski zawiera kamery, statyw na nie, płytkę bazową i wszystkie potrzebne kable połączeniowe. Moduł pracować może w szerokim zakresie temperatur od -30°C do 85°C.

  SDK TaraXL wykorzystuje API CUDA, co umożliwia wykorzystanie GPU zawartego w module Jetson do obliczeń. W bibliotekach zawartych w TaraXL Studio znaleźć można ponadto przykładowe aplikacje.

  Funkcje SDK obejmują tworzenie mapy rozbieżności i głębokości do tworzenia aplikacji do autonomicznego sterowania i wyznaczania tras w oparciu o dane z systemu widzenia maszynowego. Natywne powiązania C++ mogą być używane do tworzenia wrapperów dla szerokiej gamy aplikacji.

  Dalsze informacje

  STEEReoCAM jest dostępna w zakupie detalicznym, jako próbki deweloperskie, w cenie 299 dolarów. Uruchomiona jest także hurtowa przedsprzedaż, gdzie ceny kamery zaczynają się już od 99 dolarów przy zakupie 5000 sztuk urządzeń.

  Źródło: http://linuxgizmos.com/2mp-mipi-csi-stereo-cam-runs-linux-on-jetson/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11036 posts with rating 9364, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Computer Controls
 • #3
  ghost666
  Translator, editor
  szymon122 wrote:
  ghost666 wrote:
  kamery stereofonicznej

  Jest to kamera stereoskopowa. Kamera widzi a nie słyszy :p


  Głupia pomyłka :D już poprawiam.