Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka Hotpoint-Ariston LFT 11H132 nie nabiera wody mimo działającej pompy.

crush00 04 Apr 2019 01:54 2997 3
 • #1
  crush00
  Level 11  
  Witam
  Nawiedził mnie ostatnio taki problem ze zmywarką. Otóż najpierw cykl standardowy (tzw. ECO, nr 1) nie umył naczyń. Żona nie zauważyła, a po ponownym uruchomieniu wystąpił błąd 15 (błąd czujnika wirtualnego, tak to opisuje Google). Na forum znalazłem podpowiedzi, żeby szukać w pompie myjącej. Tak też zrobiłem. Wydłubałem zmywarkę z zabudowy i powaliłem na bok (dostęp do pompy od dołu). Oczywiście ze zmywarki coś tam się ulało.
  Następnie zdemontowałem pompę ze zmywarki i oddzieliłem element z wirnikiem. W środku było trochę syfu, więc oczyściłem. Potem wszystko w odwrotnej kolejności. Poskładałem i błąd zniknął. Odpaliłem zmywarkę celem testów, usłyszałem szum wody itp. i następnego dnia rano tryumfalnie oznajmiłem żonie, że naprawiłem.

  Niestety, za wcześnie się cieszyłem. Zmywarka owszem ruszyła, wodę nagrzała pobrała i namoczyła wsad. Później odpompowała co trzeba i... i kicha. Drugi raz wody nie pobrała. Pompę słychać, ale wydaje się jakby pracowała na sucho lub z jakimiś resztkami wody (troszkę jak chlapanie dzieciaka w brodziku tylko takie szumiące).
  Stwierdziłem, że pewnie pompka się zacina, wydłubałem ją jeszcze raz zalewając pół kuchni. Wirnik faktycznie miał już spory luz, więc ogarnąłem lokalny sklep z częściami i biedniejszy o 280PLN wróciłem do reanimacji.

  Pompa wymieniona... a efektu brak. Tzn. efekt jest, ale nie taki jak się spodziewałem. Dzieje się dokładnie to samo co przy starej pompie, tzn. po złożeniu wszystkiego do kupy pierwsze uruchomienie programu rusza i wszystko wygląda ok. Słychać pompowanie, lanie wody po ściankach obudowy, wypompowanie itp. Niestety po jakichś 10-15 minutach problem z dyszeniem pompy na sucho pojawia się tak samo jak poprzednio. Po 3-4 minutach pompowania na sucho jest przerwa 2-3 minuty i znów "pompowanie na sucho" i tak w koło...  Do tego dochodzi miganie diody (dosyć szybkie) ON/OFF i brak możliwości jakiegokolwiek sterowania. Tzn. kiedy zmywarka "pracuje", otwarcie drzwiczek nie powoduje zatrzymania pracy. Wciśnięcie przycisku ON/OFF powoduje wyłączenie zmywarki, a ona po 2-3 sekundach włącza się sama i dalej próbuje pompować "na sucho". Wyjęcie wtyczki z kontaktu, odczekanie kilku minut i włączenie ponownie nie zmienia nic. Po podłączeniu do prądu zmywarka staruje sama, na wyświetlaczu program "1" i szybko migająca dioda ON/OFF.

  Wie ktoś może gdzie szukać przyczyny? Może kładąc zmywarkę coś zalałem? Może ta "1" na ekraniku to błąd a nie nr. programu? Sam nie wiem. Dziwne jest to, że przez pierwsze 10, może 20 minut wszystko wygląda ok. a po wypompowaniu po myciu wstępnym zaczyna się ta pętla "pompowanie bez wody" -> pauza -> pompowanie bez wody -> pauza itd.

  Po ok. godzinie powyższego cyklu nie wytrzymałem i wypiąłem gada z gniazdka. Wewnątrz zmywarki sucho, tylko resztki wody z pierwszej części mycia skapują.

  Edit.
  Głupio i naiwnie myślałem, że "jedynka" na wyświetlaczu to program. Natomiast w instrukcji "1" to błąd czujnika zalania. Może to jednak brak ostrożności i zalanie czujnika spowodowało problem. Wyjmę osuszę i zdam relację :)
 • #2
  mrice
  Home appliances specialist
  crush00 wrote:
  Może ta "1" na ekraniku to błąd a nie nr. programu?

  Dokładnie tak.

  crush00 wrote:
  Dziwne jest to, że przez pierwsze 10, może 20 minut wszystko wygląda ok. a po wypompowaniu po myciu wstępnym zaczyna się ta pętla "pompowanie bez wody" -> pauza -> pompowanie bez wody -> pauza itd.

  To nie jest wypompowanie po myciu wstępnym, tylko wypompowanie awaryjne.

  crush00 wrote:
  Głupio i naiwnie myślałem, że "jedynka" na wyświetlaczu to program. Natomiast w instrukcji "1" to błąd czujnika zalania. Może to jednak brak ostrożności i zalanie czujnika spowodowało problem. Wyjmę osuszę i zdam relację :)

  Amen, tyle tylko, że samo osuszanie pewnie niewiele wniesie, musisz szukać wycieku wody.
 • #3
  crush00
  Level 11  
  Potwierdzam, po wylaniu wody z kuwetki (i zebraniu wszystkiego z podłogi). Reset programu i zmywarka rusza normalnie. Oczywiście na chwilę. Jak pływak zostanie zalany, to znów pompuje. Pod spodem i w misce mokro. Z racji, że dostęp od dołu to po powrocie z pracy muszę postawić na podwyższeniu i odpalić cykl. Niestety sprawdzanie miejsca wycieku na położonej na boku zmywarce nie ma sensu, bo w momencie jej przewracania, woda z miski zalewa co popadnie.
 • #4
  mrice
  Home appliances specialist
  crush00 wrote:
  Niestety sprawdzanie miejsca wycieku na położonej na boku zmywarce nie ma sensu,

  No nie.

  crush00 wrote:
  w momencie jej przewracania, woda z miski zalewa co popadnie.

  Wode trzeba zlewac powoli, zlewanie jak popadnie może zakończyć się zalaniem obwodów elektrycznych, spektakularnym zwarciem i zabiciem elektroniki.