Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Woda w kranie kopie prądem

04 Kwi 2019 22:12 1005 3
  • Poziom 13  
    Witam.
    Mam następujący problem w domu. Instalacja jest bez przewodu ochronnego.
    Na górnym piętrze zaczęła "kopać" woda w kranie. Nie jakoś mocno ale wyczuwalnie czuć prąd. Dodatkowo w gniazdkach na tym piętrze po włożeniu probierki w gniazdko świeci się w obu otworach. Po wyłączeniu bezpiecznika z dolnego piętra (są oddzielne bezpieczniki na piętro) problem znika i w gniazdkach normalnie probówka świeci w jednym otworze.
    Jedyne co zauważyłem to, że przy piecu CO w piwnicy (zasilanym na obwodzie z dolnego piętra) pojawiło się jakieś uszkodzenie izolacji i prawdopodobnie to może być przyczyną tego. Ale jeśli tak, to w jaki sposób się to dzieje? I co ma wspólnego do tego woda w kranie? Nie ma ogrzewania wody poprzez kocioł CO, są boilery elektryczne.

Słyszałem też sugestie, że może to być upalone zero ale na dolnym piętrze gniazdka są OK, więc czy nie byłoby to dziwne?

Macie jakieś pomysły?
  • Poziom 27  
    Wyłącz bojlery z sieci i sprawdź czy kopie.
  • Poziom 13  
    Właśnie był wyłączony, a jak się piec załączyło to znowu sie pojawiło napięcie w gniazdkach na zerowym. I co najdziwniejsze, że nie ma tego w tym obwodzie w którym jest ten piec.. no chyba, że jeszcze coś innego jest powodem albo jakiś dziwny zbieg okoliczności z tym piecem i przytopionym przewodem od sterownika.
  • Poziom 39  
    matteusz89 napisał:
    Dodatkowo w gniazdkach na tym piętrze po włożeniu probierki w gniazdko świeci się w obu otworach.

Masz uszkodzoną instalację, sytuacja bardo niebezpieczna bo dotyczy przerwy na przewodzie zerowym co właśnie skutkuje pojawieniem się napięcia na bolcach ochronnych.

matteusz89 napisał:
    jeszcze coś innego jest powodem albo jakiś dziwny zbieg okoliczności z tym piecem i przytopionym przewodem od sterownika.

To jest najprawdopodobniej powiązane z przerwą zera, pewnie instalacje wodne i C.O. masz wykonane z rur stalowych.